obraz.jpg
Źródło zdjęcia: Muzeum Diecezjalne w Kielcach

Obraz Jana Brueghla po raz pierwszy prezentowany publicznie na Wystawie Sacroexpo

03 czerwca 2022
Tegorocznym targom Sacroexpo towarzyszyć będzie Wystawa Ars Eucharistica, czyli sztuka w służbie Eucharystii. W ramach Wystawy po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostanie odwzorowanie obrazu Jana Brueghla Starszego Madonny z Dzieciątkiem otoczonej girlandą kwiatów. Obraz znajduje się w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach, więc na co dzień nie można go oglądać.

Po raz pierwszy w Polsce będzie można z bliska podziwiać obraz z warsztatu Jana Brueghla Starszego Madonny z Dzieciątkiem otoczonej girlandą kwiatów. Od 6 do 8 czerwca na Wystawie Ars Eucharistica podczas targów Sacroexpo zaprezentowane zostanie jego idealne odwzorowanie.

„Madonna z Dzieciątkiem w girlandzie kwiatów” to wyjątkowo efektowny wizerunek Maryjny.  Ten obraz przechowywany jest w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach. Znajduje się za klauzurą, czyli w miejscu niedostępnym, więc na co dzień nie można go oglądać.

Obraz przedstawiający wizerunek Maryi z Dzieciątkiem prezentuje girlandę, składającą się z wielu elementów: około trzydzieści gatunków kwiatów w różnych odmianach, drobne owady, perły, muszle i rozgwiazdy. Symbolika obrazu jest bardzo głęboka. Znajdujemy w nim nawiązanie do treści chrystologicznych. Oprócz idei odkupienia przez mękę, obraz ilustruje również ideę odwiecznej walki dobra ze złem. W obrazie ukazane zostały również cztery żywioły: kwiaty symbolizujące ziemię, muszle i korale-wodę, owady – powietrze, a perły i Dzieciątko Jezus mogą być znakiem ognia.

Oprócz obrazu Jana Brueghla, zwiedzający Wystawę Ars Eucharistica, organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i Galerię Prima Porta Antiquities z Warszawy, będą mogli podziwiać wiele historycznych przedmiotów. Wystawa podzielona została na trzy części: Wieczerza, Ofiara i Liturgia. Prezentowane przedmioty pozwolą przybliżyć kontekst i epokę wydarzeń, które doprowadziły do ustanowienia sakramentu Eucharystii, a więc Ostatnia Wieczerza i również śmierć Chrystusa na Krzyżu. W części Liturgia zaprezentowane zostaną przedmioty, które przez wieki były przygotowywane i wykorzystywane w liturgii. Wystawa Ars Eucharistica będzie dostępna podczas spotkania branży sakralnej w Targach Kielce, a później, do końca października także w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Zapraszamy już od 6 do 8 czerwca do Targów Kielce. Wstęp na targi jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

(MCh)

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.