DSC00044.JPG

MSPO22: Miliardy na nowe okręty

03 listopada 2021
Jednym z wydarzeń towarzyszących minionej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego była konferencja „Zaangażowanie polskiego przemysłu w realizację programu Miecznik- perspektywy współpracy” zorganizowana przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Warto przypomnieć, że „Miecznik” to nie jedyny program  dotyczący Marynarki Wojennej w planach Ministerstwa Obrony Narodowej. Według nakreślonych przez MON jeszcze w 2020 r. wieloletnich planów modernizacji sił zbrojnych do 2034 na odbudowę Marynarki Wojennej zaplanowano przeznaczyć ok. 60 mld zł. Oprócz dokończenia serii trzech znajdujących się w budowie niszczycieli min „Kormoran II", realizacji programu „Miecznik" przewiduje się m.in. pozyskanie dwóch okrętów podwodnych (program „Orka"), dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego („Delfin"), okrętu ratowniczego „Ratownik", jednostki wsparcia logistycznego „Bałtyk", dwóch okrętów hydrograficznych „Hydrograf" i dwóch pływających stacji demagnetyzacyjnych „Magneto".

W planach operacyjnych jest też budowa zbiornikowca paliwowego, a gdy sytuacja finansowa kraju i stan budżetu na to pozwolą, pozyskanie szybkich, mniejszych okrętów rakietowych – korwet „Murena", chronionych przez system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, uzbrojonych w pokładowe systemy rakietowe do zwalczania okrętów i celów lądowych, morską armatę średniego kalibru i artyleryjskie zestawy obrony bezpośredniej.

- Teraz tworzymy konsorcjum, wspierane przez co najmniej 60 przedsiębiorstw i starannie liczymy koszty, aby zagwarantować inwestycji w „Mieczniki" pełne finansowanie. Jeśli sprawnie uda się wybrać technologię okrętu spośród trzech propozycji – brytyjskiej, hiszpańskiej i niemieckiej, które są na stole – za dwa lata od decyzji spodziewam się palenia blach, w 2024 r. wodowania kadłuba, a niedługo potem – rozpoczęcia badań prototypu fregaty. Inwestycja została starannie przemyślana. Będziemy mogli przyspieszyć, bo wykorzystamy gotowy projekt okrętu, kupimy od doświadczonego, zagranicznego partnera sprawdzony system walki i pozyskamy wsparcie przy zarządzaniu całym, niezwykle złożonym przedsięwzięciem – opisuje etapy działań Sebastian Chwałek, Prezes PGZ.

(UK)

Polecane aktualności
18 maja 2022
Turcja będzie Krajem Wiodącym podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Targach Kielce w 2013 roku.
28 lutego 2022
Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej na ekspansję i rozwój firm m. in. za udział w targach. Dzięki temu firmy zapłacą znacznie niższy podatek dochodowy!
17 listopada 2021
Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.
10 listopada 2021
Chcesz zostać wystawcą jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w 2022 roku? Skorzystaj z Portalu Wystawcy!