395654396-1121566465482105-5048270528459042789-n.jpg

MKBR miejscem wymiany doświadczeń i praktycznych porad ekspertów!

26 października 2023
O automatyzacji procesów w biurze rachunkowym, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w księgowości, przyszłości kadr i płac, przełomowych zmianach podatkowo-prawnych, Krajowym Systemie e-Faktur oraz ubezpieczeniach i szkoleniach kadry pracowniczej dyskutowano podczas warsztatów tematycznych pierwszego dnia Kongresu MKBR.

Siedem warsztatów prowadzonych przez najlepszych specjalistów z branży  mieli dziś do wyboru uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się ten prowadzony przez Ewę Szpytko-Waszczyszyn z wFirma, dotyczący sztucznej inteligencji. Prowadząca podkreślała, że ważne jest to, aby nauczyć się wykorzystywać AI, a nie z nią rywalizować. Uczestnicy mogli dowiedzieć się także, dlaczego programy online dają przewagę i jak je skutecznie wykorzystywać w prowadzeniu biura zwiększając efektywność i automatyzując procesy. – Udział w warsztacie pozwolił troszkę inaczej spojrzeć na rolę nas księgowych w dobie sztucznej inteligencji. Myślę, że wielu z nas bało się, że rola księgowego dzięki technologii zmaleje, ale wcale tak być nie musi. Warto też pamiętać, że przedsiębiorca i księgowy grają do jednej bramki – mówiła tuż po warsztatach jedna z uczestniczek.

Nie mniej interesująco było na panelach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur. Anna Strzelecka z Crido mówiła o największych wyzwaniach związanych z jego wprowadzeniem. Agnieszka Opalińska i Piotr Świergoń podpowiadali uczestnikom jak przygotować biuro i klientów do współpracy w ramach KSeF oraz omawiali najważniejsze funkcjonalności związane z systemem dostępne w oprogramowaniu enova 365. – Jak się szkolić i jak wybrać jakościowe szkolenie? Rozważając ten temat trzeba pomyśleć, czy chcemy postawić na rozwój osobisty czy zawodowy. Na szczęście w wielu przypadkach można to pogodzić i działać dwutorowo – przekonywała Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy i rynku pracy.  Prezeska HR na Szpilkach mówiła także skutecznych i sprzyjających nauce metodach szkoleniowych oraz analizie potrzeb. W swoim warsztacie mówiła po co się szkolimy i jaką rolę w tym procesie odgrywa motywacja.

Wybrałam warsztat Pana Krzysztofa [Wiewióra – przyp. red.] dotyczący przyszłości w kadrach i płacach. W tym sektorze działam od niedawna, stąd moja obecność na Kongresie. Spotykam tu praktyków, którzy dzielą się konkretnymi case’ami – mówiła Pani Joanna z Krakowa. Wieloletni pracownik działu płac na co dzień tworzy i rozwija program kadrowo - płacowy 360 Kadry i płace. W warsztacie podpowiadał o tym jak szybko wypełnić dane pracownika, wyliczyć wynagrodzenie, dlaczego warto korzystać z raportów oraz gdzie uzyskać informacje podatkowe. Tematykę związaną z kadrami poruszała również Emilia Lazarowicz, dyrektor ds. personalnych w wFirma. Mówiła o tym, czym jest automatyzacja pracy, gdzie można ją wykorzystać, jak robić masowe operacje na wielu firmach oraz efektywności pracy dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, jak chociażby jednolite środowisko pracy. Wiedzę z zakresu ubezpieczeń przekazywał z kolei Karol Włodarczak, dyrektor ds. produktów ubezpieczeniowych w SAGA Brokers. W prowadzonym warsztacie omawiał najczęstsze szkody występujące w biurach rachunkowych, analizował najbardziej optymalny zakres ubezpieczenia uwzględniający ryzyka cybernetyczne.

Kolejna dawka wiedzy już w piątek, drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych.

(ŁK)

Polecane aktualności
27 października 2023
Program drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Biura Rachunkowego obfituje w spotkania poświęcone zarówno zagadnieniom księgowo-rachunkowym, jak również tematom związanym z rozwojem pracowników. Nie brakuje konkretnych przykładów wprowadzania krajowego systemu e-faktur.
27 października 2023
W Targach Kielce, od kilku lat spotyka się branża rachunkowo-księgowa, by rozmawiać o przyszłości, poznawać nowoczesne rozwiązania systemowe i narzędzia rozwijające firmy. Obok prelekcji i wykładów, ważną rolę podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych odgrywały warsztaty.
26 października 2023
– Może brzmieć jak science fiction, ale to już się dzieje – podsumował panele dyskusyjne Adam Niewiedzioł ekspert z SaldeoSMART. Ośmiu cenionych specjalistów z branży dyskutowało o sposobach radzenia z kryzysem w firmie oraz o wdrażaniu nowoczesnych technologii podczas Kongresu Biur Rachunkowych.
26 października 2023
Tak stwierdzili prelegenci panelu rozpoczynającego IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych w Targach Kielce. – Strzeże przedsiębiorców przez popełnieniem błędów – zaznaczył dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
26 października 2023
Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości przez dwa dni poruszą eksperci podczas tegorocznej edycji MKBR.
24 października 2023
Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu MKBR będzie uroczysty bankiet w Hotelu Binkowski. Oprócz kuluarowych rozmów, wymiany zdań i podsumowania tego, co działo się w Centrum Kongresowym Targów Kielce zadbaliśmy również o artystyczne aspekty spotkania branży rachunkowo-księgowej.
17 października 2023
W gronie Partnerów Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych ponownie znalazła się Soneta, producent enova365, jednego z najczęściej wybieranych programów dla biur rachunkowych.
16 października 2023
Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych to dwa dni szkoleń, warsztatów tematycznych i prelekcji najlepszych fachowców z branży rachunkowo-księgowej. Aby zadbać o samopoczucie uczestników i kondycję psychofizyczną czekać będzie specjalna Strefa Relaksu.