32647395cffa33061300.jpg
Tegoroczni laureaci Medalu Per Artem ad Deum

Medale Papieskiej Rady ds. Kultury wręczone po raz piętnasty w Targach Kielce

11 czerwca 2019
Na uroczystej gali wystawy SACROEXPO, 10 czerwca Medale Per Artem ad Deum odebrali wybitni artyści – Marcin Bornus – Szczyciński, Tadeusz Boruta i Alexander Kornoukhov.

Uroczyste wręczenie Medalu Per Artem Ad Deum, przyznawanego przez Papieską Radę ds. Kultury odbyło się w czasie XX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę. Wyróżnienia laureaci odbierają z rąk przedstawicieli kapituły oraz dostojników kościelnych. Nagroda, która przyznawana jest od 2005 roku i zaliczana jest do szczególnych wyróżnień, ważnych dla środowiska twórczego działającego w sferze sacrum. W tym roku, kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka medalem Per Artem Ad Deum postanowiła wyróżnić trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki:

  • Marcin Bornus-Szczyciński za  „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”

Śpiewak, badacz muzyki dawnej, pedagog, wykładowca liturgicznego śpiewu tradycyjnego w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym dominikanów w Krakowie i Warszawie. W 1981 roku założył zespół „Bornus Consort”. Przez ponad dziesięć lat prowadził międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”
w Jarosławiu, a obecnie jest jego dyrektorem artystycznym. Współpracował z wieloma renomowanymi zespołami na całym świecie. Wraz ze „Scholą Teatru Węgajty” i „Scholą Gregoriana Silesiensis” stworzył szereg dramatów liturgicznych. Zainicjował Msze Święte wielkopostne na Bielanach w Warszawie i msze adwentowe w Zalesiu Górnym, podczas których prowadzi śpiew chórów męskich wykonujących chorał gregoriański. Współpracował z francuskim muzykiem i śpiewakiem, Marcelem Pérèsem. Wraz z braćmi dominikanami nagrał trzy płyty prezentujące chorał gregoriański: In Epiphania, In Nativitate oraz In Assumptione. Specjalizuje się w monodiach liturgicznych. Nazywa siebie tradycjonarzem - rozpoznaje, utrwala i upowszechnia tradycje lokalne.

  • Tadeusz Boruta za  „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka”

Urodzony  w Krakowie malarz, krytyk sztuki, pedagog, filozof. Uprawia malarstwo i rysunek, swoją twórczość prezentował w ramach 60 wystaw indywidualnych i ponad 200 zbiorowych w Berlinie, Frankfurcie, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Opolu, Częstochowie, Kielcach czy Krakowie. Jego obrazy znajdują się, m.in. w Muzeum Narodowym Gdańska, Krakowa i Wrocławia, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a także w zbiorach prywatnych za granicą. Jest autorem kilkunastu monumentalnych realizacji sakralnych: obrazów ołtarzowych, polichromii, witraży. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Był członkiem Rady Plastyki przy Ministrze Kultury i Sztuki. Publikuje teksty o sztuce, głównie dawnej, m.in. na łamach „Estetyki i krytyki”, „Kontekstów”, "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku" (zebrane w tomie Szkoła patrzenia, 2003). Od 2004 roku jest związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie na Wydziale Sztuki prowadzi Pracownię Malarstwa Monumentalnego (od 2010 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Malarstwa). W 2003 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dwa lata później pracę habilitacyjną w katowickiej ASP. Jest autorem książek o sztuce: "Szkoła Patrzenia" (2003), "O malowaniu duszy i ciała" (2006), "Figur-racja" (2009).

  • Alexander Kornoukhov za  „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”

Najwybitniejszy współczesny mozaista. Czas dzieli między pracownie w Moskwie, Gruzji, Rawennie i Rzymie. Laureat wielu prestiżowych, światowych konkursów, m.in. w Ravennie (Włochy), czy też  Złotego Medalu Rosyjskiej Akademii Artystów (2002 r.). Twórca mozaik w katedrze w Tbilisi, w kościołach: Mitrofana Woronezkiego, Przemienienia Pańskiego w Tuszynie, Znaków w Krasnogorsku. Za mozaikę w kościele Przemienienia Pańskiego w Tuszynie otrzymał Nagrodę Państwowej Federacji Rosyjskiej. Jego najsłynniejszym dokonaniem  jest  ułożenie w watykańskiej kaplicy mozaiki „Nowe Jeruzalem” ze 100 milionów elementów. Ten projekt określany jest mianem jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć artystycznych XX wieku.

(JL)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych