Per-Artem-2020.JPG

PER ARTEM AD DEUM po raz 16!

28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.

Wręczanie Medali Papieskiej Rady ds. Kultury to wspaniała tradycja targów SACROEXPO. Targi Kielce to od 2005 roku jedyne na świecie, wybrane przez Papieską Radę ds. Kultury, miejsce wręczania tej nagrody. Przez 16  lat nagrodę odebrało ponad 25 wybitnych osobistości ze świata nauki, kultury i sztuki.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.

Pierwszy z wymienionych laureatów to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej. Kompozytor, dyrygent, pedagog. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. II nagrodę na 2. Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie (1994) oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (1992), I nagrodę na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie (1995), II nagrodę na 5. Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku (1996), II nagrodę na 27. Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji (1995). Utwory Pawła Łukaszewskiego wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą, są zarejestrowane na ponad 150 polskich i zagranicznych płytach CD. Ponad 60 jego utworów zostało wydanych m.in. przez ChesterNovello, PWM, Walton Music, Edition Ferrimontana, Pana Musica Japan. Jest dyrektorem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra i Wydawnictwa Musica Sacra Edition.

Kapituła nagrodziła Pawła Łukaszewskiego za „twórczość kompozytorską
i poszukiwanie istoty muzyki sakralnej”.

Kolejnym z nagrodzonych jest zmarły w maju Jerzy Jan Skąpski.  Jeden z najwybitniejszych witrażystów w Polsce, znawca i wielbiciel sztuki sakralnej. Stypendysta Centro Di Studi e Rincontri Europei w Rzymie. Artysta malarz, grafik, autor plakatów i ilustracji. Związany m.in. z Wydawnictwem Znak i Tygodnikiem Powszechnym. Prace Jerzego Skąpskiego znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum w Lublinie, Éditions du Dialogue w Paryżu, Johnson’s Collection w Chicago, klasztorze ss. Klarysek w Kevelaer, kościele w Mangula (Zimbabwe), Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Białym Domu w Waszyngtonie oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Projektant herbu arcybiskupa Karola Wojtyły.

Medal Per Artem ad Deum za „działalność na rzecz rozwijania literatury polskiej, w tym publikację wielotomowej serii książek przedstawiających dzieje Pontyfikatu św. Jana Pawła II”  odebrał także Leszek Sosnowski.

 

Ten polski autor, scenograf, dziennikarz, fotograf jest założycielem wydawnictwa Biały Kruk. Prezes DKF zaangażowany w organizację krakowskich „Tygodni Kultury Chrześcijańskiej”, organizator „Filmowego Spotkania z Bogiem”. Laureat 57. polskich i międzynarodowych nagród: Lider Europy 2005, Nagroda Totus 2011, Medal Pro Patria 2017, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej 2018. Od wielu lat promuje i propaguje rodzimą oraz światową sztukę i tradycję. Autorski album Leszka Sosnowskiego, pt. „Kraina Benedykta XVI”, wydany w dwóch wersjach językowych, otrzymał tytuł Książki Roku 2006.  Wydawnictwo cenione było przez św. Jana Pawła II, który „Białemu Krukowi” udzielił wyłącznego prawa do wydania zbioru swoich wierszy „Renesansowy Psałterz”. Leszek Sosnowski jest redaktorem ponad 150 książek poświęconych św. Janowi Pawłowi II, w tym 27-tomowej serii „Dzieje Pontyfikatu Jana Pawła II” Stworzył również 400 koncepcji edytorskich i opracowań graficznych do książek Białego Kruka.

 

(MBr)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
25 września 2020
Już od dekady trwa współpraca między Konfederacją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich a Zarządem Targów Kielce i organizatorami Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów.