DSC00773.JPG

Kultura w czasie pandemii – panel dyskusyjny podczas targów Sacroexpo

28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.

- Pandemia koronawirusa przyniosła ze sobą nie tylko lock-down, ale wielowymiarowe problemy, które dotknęły wszystkie obszary, które zmierzały do szeroko rozumianej kultury – tak rozpoczął panel dyskusyjny ksiądz Rafał Dudała ze wspólnoty Wesoła54. – Co nas czeka, kiedy zdejmiemy maseczki? - dodał.

A odpowiedzi udzielili mu Krzysztof Gąsior, kierownik Katedry Psychologii Uniwersytety Jana Kochanowskiego, Bogna Kietlińska, Katedra Metod Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Lubacz aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś, ks. Jan Oleszko SAC – wicerektor kościoła św. Karola Broneusza na Karczówce oraz Bożena Szczypiór – wiceprezydent Kielc.

- W naszych relacjach na pewno zaszła zmiana – u jednych na dobre, u drugich na złe. Zamknięcie dało ludziom szanse na przebudowanie stosunków międzyludzkich. Mieliśmy okazję do bycia ze sobą – podkreślił  Krzysztof Gąsior.  Bogna Kietlińska dodała, że kultura w trakcie epidemii obroniła się. Brak kultury bowiem był bardzo odczuwalny. – Wygrała oferta teatrów on-line, jednak jest to uzupełnienie, nie zastąpieni wyjścia do teatru, które jest rytuałem.

Ważne słowa wybrzmiały z ust ks. Jana Oleszki, który podkreślił, jaka powinna być rola kościoła wobec zagrożenia pandemią. – Koronawirus obnażył przestrzeń duchową. Jako kościół postawił nas w kącie. Kościół to przestrzeń między ludźmi a Bogiem, a jako instytucja nie zdaliśmy egzaminu. Nie znaleźliśmy narzędzi, wyczerpały się paradygmaty istnienia kościoła współczesnego. – dodał wicerektor kościoła św. Karola Broneusza. Jednak, jak podkreślił nadzieją jest powrót do początków, do źródeł wiary.

(MBr)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
25 września 2020
Już od dekady trwa współpraca między Konfederacją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich a Zarządem Targów Kielce i organizatorami Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów.