DSC00728.JPG

Spotkanie Sekretarzy podczas Wystawy SACROEXPO

28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.

W ramach XXI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce odbyło się spotkanie Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów w Polsce. Na pierwszej sesji dot. sekretarzy prowincjalnych, omawiane są sprawy związane z postępowaniem, z dokumentacją w kancelarii tajnej, teczkami personalnymi, kronikami klasztornymi i wszystkimi zasadami obejmującymi kwestie RODO. Podczas szkolenia z o. prof.  Dariuszem Borkiem, dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego poruszane są najnowsze wytyczne watykańskie - tzw. vademecum dot. nadużyć wobec osób nieletnich.

- W dniu jutrzejszym spotkamy się m.in. z Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski z o. Leszkiem Gęsiakiem, który odprawi dla nas Mszę Świętą, ale również omówi kwestie współpracy rzecznika episkopatu ze zgromadzeniami zakonnymi. Dzięki temu będziemy mieli możliwość również poznać i omówić bieżące informacje z sekretariatu episkopatu – podkreślał o. Robert Wawrzeniecki, dyrektor Forum Współpracy Międzyzakonnej.

Wspólna sesja przejściowa sekretarzy i ekonomów poświęcona zostanie również przygotowaniom do przebudowy programów komputerowych Zakon-EWID i Finanse-EWID.

Warto dodać, że zakonnicy poruszą także temat ekologii. Zeroemisyjność jest bowiem jednym z tematów encykliki "Laudato Si" Papieża Franciszka. Ekonomowie i Sekretarze muszą więc nie tylko zapoznać się z jej treścią, ale także wprowadzić założenia głowy kościoła w życie. 

Spotkanie dla Sekretarzy i Ekonomów Prowincjalnych Zakonów w Polsce potrwa do 30 września 2020 roku.

(MCh)

 

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
25 września 2020
Już od dekady trwa współpraca między Konfederacją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich a Zarządem Targów Kielce i organizatorami Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów.