Maciej-Pilinski.png
O dynamicznym rozwoju Fronius rozmawialiśmy z Maciejem Pilińskim, dyrektorem sprzedaży Fronius Polska.

Lider rynku fotowoltaicznego będzie jednym z wystawców przyszłorocznych targów Enex! Fronius Polska to również partner strategiczny kieleckiego spotkania branży energetycznej

20 października 2023
Firma Fronius, która istnieje już ponad 77 lat, to ważny gracz na arenie światowej sektora OZE. W tej branży sukcesy osiąga od ponad 32 lat – niewiele firm może pochwalić się taką historią. Swoją działalność w Polsce marka Fronius rozpoczęła ponad dekadę temu, osiągając w tym czasie wiele sukcesów i wyznaczając trendy na polskim rynku fotowoltaiki. O osiągnięciach firmy można przeczytać w wywiadzie z Maciejem Pilińskim, dyrektorem sprzedaży Fronius Polska.

Firma Fronius ma ponad 77 lat doświadczenia i jest liderem w zakresie fotowoltaiki na całym świecie. Macie dalsze, ambitne plany rozwijania produkcji na terenie Europy? Jakie działania podejmujecie? Czym wyróżnia się firma Fronius na rynku?

- Tak, firma Fronius to firma europejska, która niemal 8 lat rozwija swoją obecność tutaj, lokalnie w Europie. Dlatego bardzo ważna jest dla nas produkcja oparta o poszanowanie środowiska tj. prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dbamy o to, aby emisja CO2 przy wytwarzaniu naszych produktów była jak najmniejsza. Zwracamy uwagę na transport w procesie produkcji, używamy energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, czyli przykładowo z instalacji fotowoltaicznych na dachach naszych fabryk. Ważne są dla nas również inne aspekty, np. bezpieczeństwo danych, które są przechowywane na serwerach w Europie i posiadają certyfikaty najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Osobiście od 9 lat wspieram rozwój krajowego działu wsparcia technicznego, który jest bardzo istotnym elementem z punktu widzenia instalatorów – podkreśla Maciej Piliński, dyrektor sprzedaży Fronius Polska.

W 2021 roku firma Fronius obchodziła 10-lecie swojej działalności w Polsce. To czas, w którym rozwinęliście się niemal dziesięciokrotnie, wyznaczając trendy nie tylko w branży fotowoltaicznej, ale również w branży spawalniczej i ładowania akumulatorów. Jak Pan ocenia ten czas?

- Firma Fronius Polska sp. z o. o. działa na polskim rynku od 2011 roku. Jednostka biznesowa Solar Energy, którą mam przyjemność reprezentować i którą budowałem od początku, jest obecna w Polsce ponad 9 lat. To był bardzo ciekawy czas, udało nam się zbudować sprawnie działającą kilkunastoosobową organizację z rozwiniętymi strukturami. W pełni odpowiadamy na potrzeby naszych instalatorów i naszych klientów, zapewniając im wsparcie techniczne oraz dostęp do materiałów szkoleniowych i marketingowych. Stworzyliśmy unikatowe narzędzia takie jak platforma forum-fronius.pl – dodaje Maciej Piliński.

Oprócz wielu sukcesów, musieliście się mierzyć również z problemami takimi jak chwilowo ograniczona dostępność produktów. Z czego wynikały te trudności i jak sobie z tym poradziliście?

- To był trudny dla nas okres. Przez ponad półtora roku dostępność naszych produktów była mocno ograniczona, między innymi ze względu na pandemię, braki w dostawach kluczowych komponentów oraz na dynamicznie rozwijający się rynek odnawialnych źródeł energii na całym świecie. Jesteśmy firmą globalną, która dostarcza swoje produkty na wszystkie kontynenty. Rozbudowaliśmy fabrykę ponad dwukrotnie i ponad dwukrotnie zwiększyliśmy moce produkcyjne. Dzięki temu, jesteśmy obecnie w stanie zaoferować naszym klientom wystarczającą liczbę produktów – wspomina Maciej Piliński.

Zintensyfikowane działania produkcyjne to nie wszystko. Wprowadziliście również bardzo ciekawą kampanię marketingową „We’re back”. Co chcecie przekazać?

- Rozpoczynając kampanię o nazwie „We’re back” podjęliśmy działania, dzięki którym np. poprzez większą obecność w mediach, komunikujemy naszym klientom i dystrybutorom pełne możliwości realizacji zamówień naszych produktów. Staramy się również odwiedzać naszych klientów, partnerów FSP, instalatorów oraz dystrybutorów po to, aby informować ich o nowościach w naszej ofercie - dodaje.

Od kilku lat jesteście wystawcą kieleckich targów branży energetycznej. Dlaczego zdecydowaliście się zostać Partnerem strategicznym targów ENEX?

- W targach Enex bierzemy udział od kilku lat i przez ten czas dostrzegliśmy dynamiczny rozwój tego wydarzenia. Znaczna część powierzchni wystawienniczej na Enex poświęcona jest sektorowi odnawialnych źródeł energii, co świadczy o tym, jak duże znaczenie ma to wydarzenie na polskim rynku OZE. Żadne inne targi nie osiągnęły takiej renomy i takiej pozycji w branży. Uważam, że nasza obecność w roli Partnera strategicznego, jako jednej z ważniejszych firm wśród producentów sprzętu dla instalacji fotowoltaicznych jest po prostu niezbędna – podkreśla Maciej Piliński, dyrektor sprzedaży Fronius Polska.

Oferowane przez Waszą markę nowości i sprawdzone produkty każdego roku zachwycają najnowocześniejszą technologią oraz najwyższą jakością. Z najnowszymi rozwiązaniami firmy Fronius będzie można zapoznać się już od 7 do 8 lutego 2024 roku w Targach Kielce. Co ciekawego przygotowujecie na Enex?

- Oprócz flagowych rozwiązań Fronius, czyli falowników, systemów zarządzania energią czy stacji ładowania samochodów elektrycznych, będziemy chcieli zaprezentować również pewne nowości, produkty, czy też nowatorskie funkcje naszych produktów. Planujemy bardzo ciekawe premiery, których nie mogę teraz zdradzić, a które będzie można zobaczyć podczas targów Enex – wydarzenia, na które już teraz serdecznie zapraszam – wyjaśnia Maciej Piliński.

 26. edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX odbędzie się od 7 do 8 lutego 2024 roku w Targach Kielce!

/MSi/

Polecane aktualności
08 lutego 2024
Aż 80 firm z Chin, znanych w świecie marek swoją ofertę zaprezentowały podczas 26. targów Enex w Kielcach. Tak liczne grono firm jest m.in. efektem współpracy Miasta Kielce ze spółką Heliview, która od wielu lat inicjuje i wzmacniania kooperację pomiędzy przedsiębiorcami z Chin i Polski.
08 lutego 2024
Technologia gruntowych pomp ciepła to kierunek wyznaczający nowe trendy w branży. Firma Corab właśnie na targach Enex pokazał najnowszy model pompy ciepła. – To najwyższa półka jakości, jaką możemy aktualnie spotkać na rynku – mówił podczas premierowego pokazu Daniel Nowak, inżynier wsparcia technicznego firmy Corab.
08 lutego 2024
Debata o przyszłości programu Mój Prąd, prognozy dla branży oraz cenne porady dla użytkowników paneli fotowoltaicznych – te i inne istotne kwestie poruszą eksperci podczas Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii na Targach ENEX w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
07 lutego 2024
Firmy Panasonic i LG prezentują najnowsze pompy ciepła w czasie targów Enex w Kielcach. Zainteresowanie nowościami jest ogromne. Co je wyróżnia – zerowy wpływ na środowisko. Nowe rozwiązania prezentują także Fronius, Kensol, Corab, NIBE, GoodWe, BayWa r.e., Kołton oraz GARO.
07 lutego 2024
Podczas 26. Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX wyróżniono najlepsze produkty w różnych kategoriach. Podczas uroczystej gali wręczenia medali i wyróżnień doceniono innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość prezentowanych produktów.
07 lutego 2024
Eksperci obawiali się, że polska branża pomp ciepła zalicza mocny spadek sprzedaży. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Globenergia przekonują jednak, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zainteresowanie technologią grzewczą z roku na rok jest coraz większe. Można się o tym przekonać podczas 26. Edycji Targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
07 lutego 2024
Drużyna EKO PRIME wygrała turniej organizowany przez firmę Corab. Zwycięzcy musieli przejść kilka etapów, by móc cieszyć się z nagrody głównej. W pierwszym etapie, polegającym na teście wiedzy, udział wzięło sześć zespołów. Cztery z nich, które w najkrótszym czasie odpowiedziały prawidłowo na jak najwięcej z 25 pytań, awansowały do kolejnego etapu rywalizacji.
07 lutego 2024
Finał gry miejskiej MiastOZE, wizyta Mistrzów Polski w piłce ręcznej, zawodników Industrii Kielce, obecność znanych w branży OZE youtuberów, strefa elektromobilności oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Tak w wielkim skrócie wyglądał pierwszy dzień targów Enex.