jilbert-ebrahimi-b0p818k8Ok8-unsplash.jpg

Jak wygląda recykling w Polsce i co jest jeszcze do poprawy? Odpowiedź w tekście

23 listopada 2023
Opakowania szklane, papierowe oraz plastikowe to wartościowy surowiec, który możemy ponownie wykorzystać. Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć ilość odpadów i wpłynie pozytywnie na środowisko. Obecnie w Polsce do ponownego obiegu wraca tylko 10,2 proc. surowców i materiałów, a pozostała część ma charakter jednorazowy.

Zgodnie z najnowszymi danymi zawartymi w raporcie INNOWO „Circular Restart! Polish Circularity Gap Report”, w Polsce zużywa się aż 13,8 t surowców na osobę rocznie, ale tylko 10,2 proc. z nich trafia do ponownego obiegu. Jak wynika z raportu „Branża tworzyw sztucznych 2022”, sektor ten jest ważnym działem krajowej gospodarki, a tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, transporcie, przemyśle motoryzacyjnym, czy w sektorze zdrowotnym. W raporcie można znaleźć również informacje o wzroście wykorzystania recyklatów do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych to prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych w Polsce. Aktualnie, aspekt zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych jest jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkuralnej.

Recykling w Polsce wymaga wprowadzenia legislacji i instrumentów, które pozwoliłyby na dalszy rozwój sektora i inwestycji w zakresie recyklingu. Chodzi o działania, które pozwolą zmniejszyć ilość opadów, a także będą miały pozytywny wpływ na środowisko m.in. poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym i powtórne wykorzystanie wartościowych surowców to główne z tematów jakie pojawią się podczas merytorycznych spotkań w trakcie Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech od 10 do 11 kwietnia 2024 roku.

/MSi/

Polecane aktualności
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.
05 czerwca 2024
Podczas 24. targów Ekotech w Kielcach nagrano inspirującą rozmowę Kuby Pawłowskiego z Moniką Michalską, znaną w sieci jako Pani od odpadów. Poruszono w jej trakcie kluczowe zagadnienia związane z branżą odpadową.
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.