jilbert-ebrahimi-b0p818k8Ok8-unsplash.jpg

Jak wygląda recykling w Polsce i co jest jeszcze do poprawy? Odpowiedź w tekście

23 listopada 2023
Opakowania szklane, papierowe oraz plastikowe to wartościowy surowiec, który możemy ponownie wykorzystać. Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć ilość odpadów i wpłynie pozytywnie na środowisko. Obecnie w Polsce do ponownego obiegu wraca tylko 10,2 proc. surowców i materiałów, a pozostała część ma charakter jednorazowy.

Zgodnie z najnowszymi danymi zawartymi w raporcie INNOWO „Circular Restart! Polish Circularity Gap Report”, w Polsce zużywa się aż 13,8 t surowców na osobę rocznie, ale tylko 10,2 proc. z nich trafia do ponownego obiegu. Jak wynika z raportu „Branża tworzyw sztucznych 2022”, sektor ten jest ważnym działem krajowej gospodarki, a tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, transporcie, przemyśle motoryzacyjnym, czy w sektorze zdrowotnym. W raporcie można znaleźć również informacje o wzroście wykorzystania recyklatów do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych to prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych w Polsce. Aktualnie, aspekt zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych jest jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkuralnej.

Recykling w Polsce wymaga wprowadzenia legislacji i instrumentów, które pozwoliłyby na dalszy rozwój sektora i inwestycji w zakresie recyklingu. Chodzi o działania, które pozwolą zmniejszyć ilość opadów, a także będą miały pozytywny wpływ na środowisko m.in. poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym i powtórne wykorzystanie wartościowych surowców to główne z tematów jakie pojawią się podczas merytorycznych spotkań w trakcie Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech od 10 do 11 kwietnia 2024 roku.

/MSi/

Polecane aktualności
04 marca 2024
Istniejąca od ponad 15 lat na rynku firma Krozmet z powodzeniem funkcjonuje już w sektorze recyclingu, transportu technologicznego, przemysłu oraz urządzeń dla rolnictwa. To silna marka, której ofertę będzie można poznać od 10 do 11 kwietnia w trakcie targów Ekotech.
04 marca 2024
Ekotech to okazja do zapoznania się z flotą firmy Frugal®, dla której jednym z głównych priorytetów jest ekologia. To marka tworzona przez ludzi z pasją do elektrycznych pojazdów wolnobieżnych o czym będzie można przekonać się od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce.
01 marca 2024
Jednym z wiodących tematów tegorocznych targów Ekotech będą zagadnienia związane z systemem kaucyjnym i szeroko pojętym recyklingiem. Spotkanie pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” zaplanowano drugiego dnia wydarzenia, tj. 11 kwietnia w Targach Kielce.
01 marca 2024
MB Group tworzy osiem unikalnych marek - liderów w swoich dziedzinach, oferujących komplementarny katalog usług z obszaru recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju. Specjaliści przedstawią swoją ofertę na stoisku podczas targów Ekotech od 10 do 11 kwietnia.
01 marca 2024
Od lat w targach Ekotech aktywnie uczestniczy zespół ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami dzielą się z odwiedzającymi targi Ekotech. Tak będzie również od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce.
27 lutego 2024
Ośrodki targowe w Polsce i wielu krajach, a także liczni organizatorzy wszelakich eventów troszczący się o środowisko oczekują ekologicznego rozwiązania dla wykładzin. Przedsiębiorstwo, które zaprezentuje najkorzystniejszą technologię w Targach Kielce 10 i 11 kwietnia, znajdzie odbiorców na całym świecie. Czas na zgłoszenia do Targi Kielce Hackathon mija 29 lutego.
26 lutego 2024
Kwietniowe spotkanie branży komunalnej w Targach Kielce będzie okazją do zapoznania się z szeroką ofertą firm prezentujących rozwiązania do zbiórki, sortowania i transportu odpadów. Jedną z nich będzie firma Elkoplast, która zaprezentuje m.in. inteligentny kosz na odpady zasilany energią elektryczną oraz pojemniki na akumulatory litowe i baterie samochodowe.
23 lutego 2024
Pierwszego dnia targów branży komunalnej, 10 kwietnia zaplanowano bezpłatną konferencję szkoleniowo-informacyjną organizowaną przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów (FORS). Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy się zgłosić poprzez formularz dostępny na stronie Ekotech.