john-lockwood-FcLq69V7Rsc-unsplash.jpg

Impuls rozwojowy w polskim drogownictwie

20 kwietnia 2020
Dofinansowanie Funduszu Dróg Samorządowych, rozwój programów modernizacyjnych i realizacja założonych inwestycji drogowych, to część z planów zapowiedzianych przez Rząd oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Wzmacnianie polskiej gospodarki i podnoszenie się ze skutków kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, wymaga podjęcia odpowiednich działań. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, przedstawili plany wpływające na stymulowanie polskiej gospodarki na wielu poziomach.

Jednym z głównych założeń jest wzmocnienie programu Funduszu Dróg Samorządowych i przeznaczenie dodatkowych środków na budowę dróg. W 2020 roku planowana jest budowa 3467 km dróg, w tym około 1708 km dróg powiatowych i 1759 km dróg gminnych. Łącznie z Funduszu Dróg Samorządowych przeznaczonych na ten cel zostanie ponad 3,2 mld zł.

W 2019 roku wartość środków przyznanych na realizację zadań gminnych i powiatowych wyniosła blisko 4,5 mld złotych. Pozwoliło to na realizację 6 tys. km dróg.

Inwestycje drogowe są kluczowym elementem w stymulacji polskiej gospodarki. Podejmowanie działań związanych z Funduszem Dróg Samorządowych ma zarówno wspierać samorządy w modernizacji infrastruktury drogowej, ale również stanowić narzędzie do walki z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym.  Branża budowlana może okazać się motorem napędowym zwalniającej gospodarki, a budowy dróg - szansą do zaktywizowaniu małych i średnich firm.

(MCh)

 

 

 

Polecane aktualności
14 kwietnia 2020
Federacja Drogowa Unii Europejskiej (ERF) skierowała przesłanie do całej branży drogowej w czasie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W komunikacie podkreślono m.in. znaczenie drogownictwa w walce z chorobą.
31 marca 2020
Targom Autostrada towarzyszy bogaty program konferencji naukowo-technicznych, dyskusji, prezentacji firm oraz debat, które dają możliwość rozmów o wyzwaniach w branży. Jednym z najmocniejszych punktów wydarzenia jest Salon Kruszyw organizowany od 2012 roku w Targach Kielce.
19 marca 2020
Nowy termin święta budownictwa drogowego, to również nowe plany i pomysły związane z organizowanym wydarzeniem. Część z nich została przedstawiona w marcowym wydaniu miesięcznika Forum Budowlane.
18 marca 2020
Ministerstwo Infrastruktury wspiera Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, które odbędą się od 30 czerwca do 2 lipca w Targach Kielce
27 stycznia 2020

Na XXVI Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA pojawi się największy producent betoniarni w Europie.

16 grudnia 2019

Firma inżynieryjno-produkcyjna, eksporter maszyn i urządzeń technologicznych pojawi się na targach budownictwa drogowego AUTOSTRADA-POLSKA 2020 w Targach Kielce.

26 listopada 2019

Podczas targów budownictwa drogowego AUTOSTRADA-POLSKA 2020 zaprezentuje się międzynarodowa organizacja - TVH Parts Holding.

 

12 listopada 2019

Jednym z wystawców na XXVI Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA w Targach Kielce będzie firma OPTIMAS.