434098725-356530400722480-8753933279260521776-n.jpg
– Coraz większą uwagę przywiązujemy do zarządzania odpadami, do ekologii. Te targi będą się mocno rozwijały – zaznaczył prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń podczas uroczystego otwarcia.

Ekotech uroczyście rozpoczęty! „Te targi będą się mocno rozwijały"

10 kwietnia 2024
Gospodarka komunalna, recykling, ekologia i ochrona środowiska to główne obszary 24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, które rozpoczęły się w środę, 10 kwietnia. – Coraz większą uwagę przywiązujemy do zarządzania odpadami, do ekologii. Te targi będą się mocno rozwijały – zaznaczył prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń podczas uroczystego otwarcia.

Jak podkreślał szef kieleckiego ośrodka, spotkanie branży komunalnej jest miejscem poznawania najnowszych rozwiązań w sektorze gospodarowania odpadami. Nie brakuje innowacji do przetwarzania, segregowania i transportu. - Na jednego mieszkańca Polski, według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok, średnio przypadało 355 kg zebranych odpadów komunalnych, co oznacza spadek o 5 kg w porównaniu z 2021 rokiem. Produkujemy ich mniej i także znacznie mniej niż średnia w Unii Europejskiej. Co ważne, przywiązujemy też coraz częściej uwagę do segregacji odpadów.  Nawet decyzje zakupowe zdarza nam się podejmować patrząc na to, czy odpad po zużyciu produktu nadaje się do recyklingu. W tym temacie, gospodarki odpadami, mamy wiele do zrobienia, więc nasze wydarzenie na pewno jest potrzebne i będzie się rozwijało – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

 

Przed uczestnikami dwa dni pozwania innowacji, a także zdobywania i wymiany informacji. Po raz dziesiąty odbywa się Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami, skierowane do przedstawicieli samorządów i firm komunalnych. Wydarzenie organizuje firma AK NOVA, partner strategiczny targów Ekotech. – W tym roku forum jest wyjątkowo międzynarodowe, mamy gości z Portugalii, Słowacji, Austrii. Będzie okazja do wymiany doświadczeń, poznania praktyk w innych krajach. Bardzo dziękujemy, że od tylu lat jesteśmy partnerem targów Ekotech, zapraszamy na nasze wydarzenie i stoisko – mówił Rajmund Prusiewicz, prokurent AK Nowa.

 

Z kolei Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, który organizuje konferencję o wyzwaniach dla recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii litowo- jonowych dla elektromobilności, podkreślała, że najważniejsza w organizacji wydarzeń jest współpraca międzyludzka. – Przyjeżdżam do Targów Kielce od 17 lat. Podczas targów kluczowe są nie tylko kontrakty i umacnianie relacji biznesowych, a najważniejszy jest człowiek. Dziękuję Marcinowi Musiałowi, menedżerowi projektu Ekotech, dzięki któremu zawsze tu wracamy i te targi są wzmacniane. Chcielibyśmy, by nadal się rozwijały. Bardzo dziękuję za te lata współpracy – zaznaczyła Katarzyna Błachowicz.

 

Pierwszy raz podczas targów Ekotech organizowane jest Forum Polsko-Ukraińskie. Jest to spotkanie włodarzy sześciu ukraińskich miejscowości: Zwiagiel, Korostień, Połtawa, Umań, Bojarka oraz Żytomierz z reprezentantami władz Kielc i lokalnego biznesu. - Jesteśmy wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w wystawie. Jesteśmy gotowi przyjąć doświadczenia, dzielić się nimi i szukać partnerów do współpracy. Dziękuję Polsce, jako stałemu partnerowi naszego kraju. Jesteśmy gotowi być równoprawnymi partnerami w rozwoju Unii Europejskiej. Obecnie Ukraina walczy nie tylko o sobie ale i o cała Unię Europejską – podkreślała podczas uroczystego otwarcia Tatiana Koczkowa, pierwszy zastępca burmistrza Bojarki.

Pełen harmonogram wydarzeń towarzyszących na targikielce.pl/ekotech/wydarzenia-towarzyszace

Targi Ekotech trwają w Targach Kielce w środę i czwartek, 10 i 11 kwietnia. Wszystkie informacje na stronie targikielce.pl/ekotech

 

 

/MŚ/

 

 

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.