642f6894-20230524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Maszyny i urządzenia dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w czasie Plastpolu pracują na żywo.

Firmy branży przetwórstwa tworzyw sztucznych planują inwestycje w maszyny i automatyzację

11 grudnia 2023
Firma Siemens Financial Services opracowała Index MiU 2023 dla rynku polskiego. Jest to raport obejmujący branże obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczą. Wskazuje zdolności do konkurowania przedsiębiorstw m.in. dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia.

Prognozy w Indexie MiU dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych są dość optymistyczne. Jak czytamy, "w najbliższych 12 miesiącach przedsiębiorstwa prawdopodobnie zwiększą swoją aktywność w zakresie ekspansji na nowe rynki. Wpływ na taki wzrost miały większe nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz automatyzację". 

Z danych wynika, że 37 proc. firm z branży podkreśla lepsze przygotowanie do konkurencji dzięki inwestycjom w park maszynowy, co jest o 8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie 38 proc. przedsiębiorców spodziewa się poprawy zdolności konkurencyjnych w najbliższym roku. 15 proc. badanych uważa, że polskie firmy są lepiej przygotowane niż ich zagraniczni konkurenci, podczas gdy co czwarty wskazuje na starsze i mniej wydajne maszyny i urządzenia.

W ostatnich 12 miesiącach 26 proc. przedsiębiorców z branży odnotowało wzrost sprzedaży krajowej, przewidując kolejne wzrosty w nadchodzącym roku. Eksport również zyskuje, z 23,6 proc. potwierdzającym zwiększenie sprzedaży za granicą. Jednak, wzrost inwestycji w odnowienie parku maszyn i automatyzację w najbliższych miesiącach planuje 49 proc. przedsiębiorstw, a 55 proc. spodziewa się podniesienia poziomu automatyzacji. Dzięki różnorodnym źródłom finansowania, takim jak środki zewnętrzne, branża utrzymuje perspektywiczny wzrost, z 36 proc. firm planujących inwestycje w nowe maszyny i urządzenia w nadchodzącym roku.

Czytaj całość w raporcie - do pobrania na stronie pzpts.pl

Najnowsze maszyny i urządzenia dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych zostaną zaprezentowane podczas targów Plastpol, które odbędą się w dniach 21-24 maja 2024 w Targach Kielce.  Więcej na targikielce.pl/plastpol

/MŚ/

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.