642f6894-20230524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Maszyny i urządzenia dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w czasie Plastpolu pracują na żywo.

Firmy branży przetwórstwa tworzyw sztucznych planują inwestycje w maszyny i automatyzację

11 grudnia 2023
Firma Siemens Financial Services opracowała Index MiU 2023 dla rynku polskiego. Jest to raport obejmujący branże obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczą. Wskazuje zdolności do konkurowania przedsiębiorstw m.in. dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia.

Prognozy w Indexie MiU dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych są dość optymistyczne. Jak czytamy, "w najbliższych 12 miesiącach przedsiębiorstwa prawdopodobnie zwiększą swoją aktywność w zakresie ekspansji na nowe rynki. Wpływ na taki wzrost miały większe nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz automatyzację". 

Z danych wynika, że 37 proc. firm z branży podkreśla lepsze przygotowanie do konkurencji dzięki inwestycjom w park maszynowy, co jest o 8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie 38 proc. przedsiębiorców spodziewa się poprawy zdolności konkurencyjnych w najbliższym roku. 15 proc. badanych uważa, że polskie firmy są lepiej przygotowane niż ich zagraniczni konkurenci, podczas gdy co czwarty wskazuje na starsze i mniej wydajne maszyny i urządzenia.

W ostatnich 12 miesiącach 26 proc. przedsiębiorców z branży odnotowało wzrost sprzedaży krajowej, przewidując kolejne wzrosty w nadchodzącym roku. Eksport również zyskuje, z 23,6 proc. potwierdzającym zwiększenie sprzedaży za granicą. Jednak, wzrost inwestycji w odnowienie parku maszyn i automatyzację w najbliższych miesiącach planuje 49 proc. przedsiębiorstw, a 55 proc. spodziewa się podniesienia poziomu automatyzacji. Dzięki różnorodnym źródłom finansowania, takim jak środki zewnętrzne, branża utrzymuje perspektywiczny wzrost, z 36 proc. firm planujących inwestycje w nowe maszyny i urządzenia w nadchodzącym roku.

Czytaj całość w raporcie - do pobrania na stronie pzpts.pl

Najnowsze maszyny i urządzenia dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych zostaną zaprezentowane podczas targów Plastpol, które odbędą się w dniach 21-24 maja 2024 w Targach Kielce.  Więcej na targikielce.pl/plastpol

/MŚ/

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Zwiedzający zobaczą model t-win, serwo-hydrauliczną maszynę dwupłytową, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej. Na targi Plastpol 2024, które potrwają od 21 do 24 kwietnia, trwa rejestracja uczestników.
05 kwietnia 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
05 kwietnia 2024
Podczas targów Plastpol Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny udowodni swoją mocną pozycję w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentując energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250. Na wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 maja w Targach Kielce, zwiedzający mogą się rejestrować.
26 marca 2024
Arburg, ceniony na świecie producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i stały wystawca majowych targów Plastpol w Kielcach, na najbliższą edycję wydarzenia przygotowuje prezentację najnowszej wtryskarki ALLROUNDER 720 E GOLDEN ELECTRIC. Atrakcją na stoisku przedsiębiorstwa będzie pokaz produkcji półlitrowych kufli do piwa w ekspresowym tempie.
22 marca 2024
Najnowocześniejsze technologie, najnowsze surowce i usługi z całego świata odpowiadające na wyzwania branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Warto zarejestrować swój udział, kupić bilet na stronie plastpol.com i poznać rozwiązania, które zrewolucjonizują prace przedsiębiorstw.
19 marca 2024
– Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.
11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.
27 lutego 2024
Ośrodki targowe w Polsce i wielu krajach, a także liczni organizatorzy wszelakich eventów troszczący się o środowisko oczekują ekologicznego rozwiązania dla wykładzin. Przedsiębiorstwo, które zaprezentuje najkorzystniejszą technologię w Targach Kielce 10 i 11 kwietnia, znajdzie odbiorców na całym świecie. Czas na zgłoszenia do Targi Kielce Hackathon mija 29 lutego.