Wh1g8994-20170612-TargiKielce-SacroExpo-gala.jpg
Giuseppe Tornatore laureatem nagrody Per Artem Ad Deum

Giuseppe Tornatore tegorocznym laureatem nagrody Per Artem Ad Deum

19 maja 2022
Sławny, włoski reżyser Giuseppe Tornatore, twórca oscarowego filmu „Cinema Pradiso”, filmu „Malena” czy „Czysta Formalność” został tegorocznym laureatem Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum. Wyróżnienie to przyznawane jest od 17 lat w ramach Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce, a dotychczas otrzymało je już 30. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Arvo Pärt, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Wincenty Kućma i Leszek Mądzik.

Wystawa Sacroexpo już od ponad 20 lat skupia w Targach Kielce branżę sakralną. Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające ferią barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich – to wszystko znaleźć będzie można już od 6 do 8 czerwca 2022 roku na targowych stoiskach. Nie zabraknie również prezentacji najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w obiektach sakralnych, elementów wyposażenia kościołów, konfesjonałów, organów,  aż po wysokiej jakości akcesoria czy szaty liturgiczne. Wystawa Sacroexpo to również wydarzenia towarzyszące. W tym roku targowi goście będą mogli podziwiać wystawę Ars Eucharistica organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i galerię Prima Porta Antiquities z Warszawy. Ekspozycja podzielona zostanie na część historyczną i liturgiczną. Spotkanie branży sakralnej zawsze odbywa się przy pięknych brzmieniach organów kościelnych.

W ramach Wystawy Sacroexpo już od 17 lat przyznawany jest Medal Per Artem Ad Deum. Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury tegoroczną nagrodę Per Artem Ad Deum otrzyma Giuseppe Tornatore: za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym. W dorobku artystycznym włoskiego reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii, zachęcających widzów do wyprawy w nieznane.  Giuseppe Tornatore jest twórcą słynnych realizacji m.in.: oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, filmu „Malena” z Moniką Bellucci w roli głównej czy „Czysta Formalność”. Reżyser współpracował z kompozytorem Ennio Morricone, któremu poświęcił swój najnowszy film dokumentalny pt. „Ennio”.

Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczany jest Medal Papieskiej Rady ds. Kultury. W wyjątkowych okolicznościach nagroda przekazywana jest poza kieleckim ośrodkiem. Tak było w przypadku Arvo Pärta, który otrzymał nagrodę w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tallinie oraz Ernesta Brylla - ubiegłorocznego laureata, który odebrał nagrodę w swoim domu w Warszawie. W tym roku Giuseppe Tornatore odbierze medal Papieskiej Rady ds. Kultury Giuseppe Tornatore w Watykanie z rąk kardynała Gianfranco Ravasiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, biskupa Mariana Florczyka oraz Prezesa Zarządu Targów Kielce, dr Andrzeja Mochonia.

- Po raz pierwszy nagroda Per Artem Ad Deum wręczona zostanie w Watykanie. Cieszymy się, że tym prestiżowym wyróżnieniem możemy docenić artystów, którzy odkrywają piękno sztuki sakralnej – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Zapraszamy już od 6 do 8 czerwca 2022 roku do Targów Kielce na tegoroczną edycję Wystawy Sacroexpo. Wstęp na targi bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez stronę Targów Kielce lub na miejscu w trakcie wydarzenia.

(MCh)

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.