106992090-3251292931594271-1810244447480132207-o.jpg
Ennio Morricone laureatem nagrody Per Artem Ad Deum w Targach Kielce.

Tworzył dźwięki, które kocha cały świat

06 lipca 2020
We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. Odejście takiej legendy to wielka strata dla całego świata muzyki.

Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury. Nagroda przyznawana jest od 2005 roku w Targach Kielce, w czasie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Medal otrzymują osoby, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

Do tej pory Kapituła Medalu Per Artem Ad Deum, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk przyznała 21 nagród. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: kompozytor Wojciech Kilar, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, reżyser Krzysztof Zanussi oraz kompozytorzy: Krzysztof Penderecki i Arvo Pärt.

We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został również Ennio Morricone - nagrodzony za "geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat". Niezwykłe wydarzenie w hali Targów Kielce obejrzało dwa tysiące osób. Włoski kompozytor, Ennio Morricone to światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. To autor muzyki klasycznej m.in. kompozycji „Cantata Frammenti di Eros” i „Cantata per l’Europa”. Skomponował muzykę do ponad 500 filmów. W ciągu sześciu dekad kariery sprzedał około 70 milionów płyt. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in.  Oscarem  w 2017 roku za dzieło życia oraz Złotym Medalem Pontyfikatu papieża Franciszka.

- Miałem przyjemność poznać Ennio Morricone osobiście – wielkiego artystę i jednocześnie skromnego człowieka. Uczestniczyłem we wszystkich próbach przed jego koncertem, który odbył się w jednej z naszych hal. Cieszę się, że twórczość artysty została doceniona medalem Per Artem ad Deum w Targach Kielce. Odejście takiej legendy jak Ennio Morricone to wielka strata dla całego świata muzyki filmowej  - wspomina Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Dźwięki stworzone przez Ennio Morricone pokochał cały świat.

(MCh.)

Polecane aktualności
15 maja 2020
Henryk Jagodziński – kapłan pochodzący z parafii Małogoszcz, został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. To pierwsze tego typu wyróżnienie w diecezji kieleckiej.
10 czerwca 2020
Tegoroczne święto Bożego Ciała jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu bardzo długa historia oraz okrągły jubileusz w Polsce. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Kościół katolicki obchodzi w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego.
07 lipca 2020
Intuicyjny panel administracyjny, szeroka oferta produktów w promocyjnych cenach oraz najświeższe aktualności branżowe, to tylko kilka z zalet nowo powstałego pasażu handlowego sacroexpo.online.
07 lipca 2020
Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął również Piekarni Charistia, która musiała podejmować niezbędne działania, aby przetrwać na rynku. Pomimo trudnej sytuacji, nie tylko nie zaprzestali działalności, ale nawet wprowadzili nowości, które zaprezentują podczas targów SACROEXPO.
10 lipca 2020
Już ponad 120 firm zadeklarowało swój udział w tegorocznej edycji targów SACROEXPO. Szeroka oferta produktów sakralnych, niezwykła atmosfera i religijno-duchowy charakter spotkania, to kilka z elementów, które czynią święto branży sakralnej w Targach Kielce wyjątkowym.
10 lipca 2020
Mleczne cukierki z miękkim, ciągliwym nadzieniem. W taki sposób można określić jedne z najbardziej popularnych i lubianych słodyczy - krówki. Podczas 21. edycji targów SACROEXPO, jak co roku będą obecne Boże Krówki.
31 lipca 2020
W tegorocznej edycji targów SACROEXPO swój udział zadeklarowało wiele firm z różnorodną ofertą produktów sakralnych. Podczas wystawy nie zabraknie również tak ważnej instytucji jaką jest Prima Porta.
05 sierpnia 2020
Najwyższej jakości świece parafinowe, klosze w kilku kolorach oraz innowacyjny bezsadzowy system – te i wiele innych produktów zostanie zaprezentowanych podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy