Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
106992090-3251292931594271-1810244447480132207-o.jpg
Ennio Morricone laureatem nagrody Per Artem Ad Deum w Targach Kielce.

Tworzył dźwięki, które kocha cały świat

06 lipca 2020
We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. Odejście takiej legendy to wielka strata dla całego świata muzyki.

Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury. Nagroda przyznawana jest od 2005 roku w Targach Kielce, w czasie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Medal otrzymują osoby, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

Do tej pory Kapituła Medalu Per Artem Ad Deum, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk przyznała 21 nagród. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: kompozytor Wojciech Kilar, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, reżyser Krzysztof Zanussi oraz kompozytorzy: Krzysztof Penderecki i Arvo Pärt.

We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został również Ennio Morricone - nagrodzony za "geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat". Niezwykłe wydarzenie w hali Targów Kielce obejrzało dwa tysiące osób. Włoski kompozytor, Ennio Morricone to światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. To autor muzyki klasycznej m.in. kompozycji „Cantata Frammenti di Eros” i „Cantata per l’Europa”. Skomponował muzykę do ponad 500 filmów. W ciągu sześciu dekad kariery sprzedał około 70 milionów płyt. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in.  Oscarem  w 2017 roku za dzieło życia oraz Złotym Medalem Pontyfikatu papieża Franciszka.

- Miałem przyjemność poznać Ennio Morricone osobiście – wielkiego artystę i jednocześnie skromnego człowieka. Uczestniczyłem we wszystkich próbach przed jego koncertem, który odbył się w jednej z naszych hal. Cieszę się, że twórczość artysty została doceniona medalem Per Artem ad Deum w Targach Kielce. Odejście takiej legendy jak Ennio Morricone to wielka strata dla całego świata muzyki filmowej  - wspomina Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Dźwięki stworzone przez Ennio Morricone pokochał cały świat.

(MCh.)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy