Untitled-design.jpg

Świadomość znaczenia segregacji odpadów rośnie, ale do ideału wciąż nam daleko

06 października 2022
Niespełna 80% Polaków segreguje odpady opakowaniowe. Tegoroczne badanie, przeprowadzone przez Kantar Public na zlecenie Fundacji ProKarton, może napawać optymizmem. Świadomość dotycząca recyklingu odpadów z roku na rok jest większa, a to dowodzi, że działania edukacyjne i promocyjne w tym zakresie mają sens – i ogromne znaczenie w kontekście ochrony środowiska.

Podobne badanie zostało zrealizowane w 2019 roku. Wówczas jedynie 58% respondentów deklarowało, że segreguje odpady opakowaniowe. Zatem wynik wzrósł o aż 21 punktów procentowych w ciągu zaledwie 3 lat. W stosunku do ubiegłego roku nie można mówić o tak znaczącej poprawie, ale liczba osób deklarujących segregowanie odpadów sukcesywnie się powiększa: z 77% badanych  w roku 2021 do 79% obecnie.

Zgodnie z wynikami tegorocznego badania, odpady częściej od mężczyzn segregują kobiety. W tej samej kategorii lepiej wypadają również osoby z wyższym wykształceniem. Natomiast najmniej poważnie do segregacji podchodzą osoby w wieku 60+ oraz te z wykształceniem zawodowym. 

Interesujące okazały się także wyniki innego badania, tym razem przeprowadzonego w ramach kampanii #rePETujemy, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat tworzyw sztucznych oraz obalanie – niestety – utrwalonych już w społeczeństwie mitów. Zgodnie z wynikami badania, 89% Polaków popiera ideę recyklingu, ale od słów do czynów jeszcze daleka droga: odpady sortuje już jedynie 66% badanych. Prawie 1/3 respondentów segreguje wyłącznie część odpadów, najczęściej szkło (75%). Kolejne miejsca na liście zajmuje papier (61%) oraz tworzywa sztuczne (60%).

Niezbyt korzystnie badani ocenili stosowany w Polsce system segregacji odpadów – zaledwie 4 na 10 osób uważa go za efektywny.

Jakie zmiany mogłyby pomóc ulepszyć system? Wiele wskazuje na to, że pomocne byłyby odpowiednie oznaczenia produktów. Część z nich wyrzucamy do niewłaściwych koszy, przez co marnujemy szansę na ich właściwe przetworzenie. Kłopotliwe okazują się np. kartony po mleku czy sokach. Zaledwie 58% respondentów w badaniu Kantar Public poprawnie stwierdziło, że takie odpady powinny trafić do żółtego kosza. W roku 2021 poprawnej odpowiedzi na to samo pytanie udzieliło tylko 51% pytanych. Cieszyć może natomiast tendencja wzrostowa.

Choć wiedza i świadomość Polaków w dziedzinie segregowania odpadów wciąż rośnie, to poziom recyklingu w naszym kraju nadal pozostawia wiele do życzenia. W 2020 roku wyniósł on 38,7%, a zgodnie z założeniami dyrektyw unijnych niezbędne minimum w 2025 roku to wynik na poziomie 55%. Wciąż mamy zatem duże pole do poprawy.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.