Ekotech-7016.jpg

Racjonalizacja gospodarki odpadami w gminie tematem spotkania wójtów i burmistrzów

09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.

Czwartkowe spotkanie poprowadzili członek zarządu Związku, a zarazem wójt podlaskiej gminy Korycin, Mirosław Lech oraz Marian Buras, członek Zarządu ZGW RP i burmistrz podkieleckiej Morawicy.

Konferencję rozpoczęła prezentacja dotycząca działalności Związku Gmin Wiejskich RP, przygotowana przez Sebastiana Czwojdę, zastępcę dyrektora biura zarządu Związku.

Po niej przyszedł czas na kolejne wystąpienia i merytoryczne dyskusje. Pierwszy panel dotyczył rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemu kaucyjnego – niezbędnych  elementów racjonalizacji gospodarki odpadami komunalnymi . Temat przybliżyła gościom Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Gdańsku.

Uczestnicy mieli również szansę dowiedzieć się jak założyć i rozpocząć funkcjonowanie spółdzielni energetycznej, o czym opowiedział Ireneusz Perkowski z Eisall Energy.

Ostatni wykład poświęcony został tematowi biogazowni.  Prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, opowiedział o znaczeniu biogazowni - lokalnego źródła energii i ciepła, które zapewnia również możliwość zagospodarowania odpadów komunalnych.

Po wykładach uczestnicy mieli okazję do dyskusji i zadawania pytań, dotyczących zarówno racjonalizacji gospodarki odpadami, jak i korzyści płynących z dołączenia do Związku Gmin Wiejskich RP.

 

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.
08 marca 2023
Pierwszego dnia Targów EKOTECH odbyła się gala, podczas której za najlepsze produkty nagrodzono firmy, prezentujące swoją ofertę na wydarzeniu. Wyróżniono także przedsiębiorstwa, które mogły pochwalić się najbardziej innowacyjnymi prezentacjami targowymi – otrzymały one nagrody TOP DESIGN.