20230309-145131.jpg

Niskotemperaturowy odzysk metali z płytek drukowanych tematem spotkania zorganizowanego przez NataLab

09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.

Problem odpadów elektronicznych, a wśród nich – płytek drukowanych – to temat, który od lat nie znika z listy priorytetowych zagadnień środowiskowych. Generujemy ogromne ilości odpadów elektronicznych, co spowodowane jest krótkim cyklem życia produktów oraz pogonią za nowoczesnością – urządzenia często wymieniamy nie z powodu zużycia, a nowych możliwości oferowanych przez kolejne modele.

Odpady z urządzeń elektronicznych nierzadko trafiają do krajów „niższej kultury prawnej”, takich jak Kamerun czy Bangladesz, w których nie obowiązują rygorystyczne przepisy środowiskowe, zawężające możliwości przetwarzania metali. W trakcie procesu przetwarzania, przy którym pracuje wielu ludzi, uwalniane są szkodliwe związki powodujące nowotwory, co z kolei znacząco zwiększa śmiertelność.

Dlatego też firma NataLab postanowiła odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z odpadami, które już powstały. Pierwszy z wniosków nie jest optymistyczny – na razie nie wynaleziono całkowicie ekologicznej metody recyklingu płytek drukowanych. Istnieje jednak sposób na ograniczenie szkodliwych efektów przetwarzania tego typu odpadów.

Propozycja NataLab opiera się na odwróceniu kolejności procesu, która zapobiega powstawaniu szkodliwych związków na dalszych etapach. Metoda zakłada pozbycie się szkodliwych substancji i przekazanie „oczyszczonego” produktu do dalszego przetwarzania.

Proces polega na zastosowaniu trzech kroków: zgazowania – znanej od dawna, szeroko stosowanej metody, reakcji katalitycznej – utlenienia zgazowanych substancji oraz sterowania nadążnego.

Jakie są przewagi technologiczne propozycji NataLab? Metoda nie wymaga mielenia, mrożenia czy stosowania wirówek. Ponadto proces zachodzi w niskiej temperaturze – do 600 stopni – pozwalając tym samym na stosowanie przy nim tradycyjnej blachy. Kolejnym atutem jest brak emisji tlenków azotu. Co więcej, technologia NataLab umożliwia ograniczenie stałych produktów procesu do metali, minerałów i włókna szklanego; wymagające unieszkodliwienia smoła pyrolityczna, pyły, szlam zasadowy i inne substancje stałe, pozostające po zastosowaniu innych technologii, nie powstają po procesie NataLab.

Idealna metoda recyklingu dotąd nie została wynaleziona, jednak pojawiające się na rynku propozycje są jasnym sygnałem, że pod względem zastosowania nowoczesnych technologii w działaniach proekologicznych, idziemy w dobrym kierunku. Bez wątpienia jednak warto skupić się na zapobieganiu – generowanie mniejszej ilości odpadów to najlepsza metoda ograniczania ich szkodliwości dla środowiska.

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.
08 marca 2023
Pierwszego dnia Targów EKOTECH odbyła się gala, podczas której za najlepsze produkty nagrodzono firmy, prezentujące swoją ofertę na wydarzeniu. Wyróżniono także przedsiębiorstwa, które mogły pochwalić się najbardziej innowacyjnymi prezentacjami targowymi – otrzymały one nagrody TOP DESIGN.