IMG-2512.jpg
Inteligentny kosz segregujący odpady BIN-e pokazano podczas Ekotechu

Mamuty i inne rewelacje na targach Ekotech

09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.

IMG-2509.jpg [588.99 KB] Nie masz czasu na segregację? Kosz sam zrobi to za Ciebie!

Troska o środowisko, coraz to nowsze pomysły na gospodarowanie odpadami i segregacja śmieci to bolączki współczesnego świata. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą firmy, które co trochę wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania ułatwiające codzienne obowiązki. Jednym z nich jest inteligentny kosz na śmieci, wykorzystujący sztuczną inteligencję do rozpoznania różnych rodzajów odpadów. – Podczas targów Ekotech po raz pierwszy w Kielcach zaprezentowaliśmy nowoczesny kosz na śmieci Bin-e. Po wrzuceniu, dajmy na to butelki, sztuczna inteligencja rozpoznaje rodzaj produktu i sortuje go do odpowiedniego pojemnika – mówi Bianka Wojciechowska z firmy Bin-e. Urządzenie dodatkowo delikatnie kompresuje zgromadzone odpady, a zintegrowany system na bieżąco informuje klienta, przekazując wszystkie dane. – Średnia skuteczność rozpoznawania trafiających do urządzenia produktów wynosi 95%, ale stosowanie kilku zasad użytkowania może podnieść te statystyki do niemal 100% – deklaruje przedstawicielka firmy.

IMG-2514.jpg [521.76 KB]

Mamut istnieje i ma się dobrze

Kompresja odpadów to temat dobrze znany wielu przedsiębiorcom. Magazyny pękają w szwach od nadmiaru opakowań i innych niepotrzebnych produktów, a firmy sięgają po coraz to nowsze rozwiązania. Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH właśnie temu służą, a jedną z tegorocznych premier była Ekozgniatarka Mamut. – Nasze produkty dedykowane są każdemu, kto generuje śmieci, bez względu na branżę. Mamuta stworzyliśmy odpowiadając na potrzeby rynku i głos klientów, dlatego skompresowany odpad jest wielkości popularnej europalety – mówi Piotr Trzepatowski, dyrektor Eurocentrum Polska. Firma dba o bezpieczeństwo pracowników, dlatego w urządzeniu zastosowano nową technologię uniemożliwiającą wyrzut skompresowanej paczki, ważącej kilkaset kilogramów, na operatora maszyny. Najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami zaprezentowała także firma Untha. – Nasze produkty oparte są na rozwiązaniach elektrycznych dających gwarancję niskich kosztów. Rozdrabniacze Untha są o nawet 75% bardziej ekonomiczne, niż inne, alternatywne rozwiązania na rynku – mówi Paweł Piętowski z firmy Untha.

Giełda odpadów na miarę XXI wieku

 Wartość globalnego rynku odpadów stale rośnie, co wynika z rosnącej ilości generowanych odpadów oraz potrzeby lepszego ich zarządzania. Jednocześnie, wzrost zainteresowania kwestiami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przyczynia się do rozwijania nowych technologii i innowacji w obszarze gospodarki odpadami. Aby lepiej nimi zarządzać firma Cyrkl Polska oferuje dostęp do największej w Europie cyfrowej giełdy odpadów przemysłowych. – W naszej społeczności zarejestrowanych jest ponad 18 tysięcy klientów. Platforma jest bezpłatna i oferuje możliwość poszukiwania różnego rodzaju odpadów lub oferowania ich innym klientom w konkretnej, wcześniej ustalonej cenie – mówi Katarzyna Głownia z firmy Cyrkl Polska. W ciągu ostatniego półrocza na platformie pojawiło się około 3,5 tysiąca ofert, a popularność tego rozwiązania stale rośnie.

IMG-2505.jpg [767.97 KB]

System kaucyjny zrewolucjonizuje zasady recyklingu

Projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego w Polsce jeszcze w tym roku ma ujrzeć światło dzienne. Jak twierdzą eksperci, rok 2024 ma być przełomowy w tej kwestii, dlatego wiele sklepów już teraz decyduje się na wprowadzenie urządzeń pozwalających skutecznie przyjmować butelki i inne opakowania wielokrotnego użytku. Obecna na targach Ekotech firma R3 Polska już teraz współpracuje z kilkoma sieciami sklepów, wykorzystujących ich najnowsze rozwiązania technologiczne. – Recomat i Recomat Mini to urządzenia, które maja wyręczać pracowników sklepów w obowiązku odbierania brudnych odpadów. Nasz produkt skanuje etykietę i na jej podstawie umożliwia zwrot opakowania i rozliczenie kaucji. Maszyna również zgniata i sortuje wszystkie przyjęte produkty – mówi Małgorzata Masłowska z firmy R3 Polska. Tego typu urządzenia do recyklingu mają korzystny wpływ na ochronę środowiska, poprzez zmniejszenie ilości odpadów i oszczędzanie surowców naturalnych.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.
08 marca 2023
Pierwszego dnia Targów EKOTECH odbyła się gala, podczas której za najlepsze produkty nagrodzono firmy, prezentujące swoją ofertę na wydarzeniu. Wyróżniono także przedsiębiorstwa, które mogły pochwalić się najbardziej innowacyjnymi prezentacjami targowymi – otrzymały one nagrody TOP DESIGN.