AIR-POL-sokol-free-fall-position.jpg

Sprzęt spadochronowy i system szkoleniowy skoczków od AIR-POL

25 sierpnia 2022
Spółka AIR-POL Sp. z o.o. jest członkiem wspierającym PIA (Parachute Industry Association) – najbardziej prestiżowej organizacji skupiającej producentów sprzętu spadochronowego na świecie. Firma należy także do Krajowej Rady Lotnictwa i Stowarzyszenia Polskiego Przemysłu Lotniczego.

W trakcie Salonu Obronnego na stoisku legionowskiej Spółki będzie można zobaczyć całą gamę systemów spadochronowych, w tym: HALO-HAHO, desantowe i ratownicze. Firma zajmuje się: projektowaniem, produkcją, badaniami, sprzedażą, dostawą i wszechstronną obsługą techniczną cywilnych i wojskowych systemów spadochronowych i ratowniczo-wysokościowych, a także przeciw-przeciążeniowych kombinezonów dla pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych. Firma AIR-POL prowadzi prace badawczo rozwojowe i testy spadochronów wojskowych i cywilnych, a wszystkie jej produkty posiadają międzynarodowe certyfikaty. 

W ofercie produkcyjnej firmy AIR-POL są:

 • spadochrony desantowe o konstrukcji klasycznej jak i tunelowej
 • spadochrony szkolno – treningowe,
 • spadochrony sportowo – wyczynowe,
 • spadochrony ratownicze,
 • spadochrony hamujące do samolotów odrzutowych,
 • wysokościowe ubiory kompensacyjne dla pilotów,
 • części zamienne oraz obsługa automatów spadochronowych.

 

W ramach systemów spadochronowych HALO-HAHO zaprezentowane zostaną dwie konstrukcje przeznaczone dla służb mundurowych (systemy militarne): Feniks Future w wersji HIGH OPENING SYSTEM przeznaczony do skoków z aparaturą tlenową oraz HAHO GLIDING Feniks Military G-9 (o doskonałości aerodynamicznej 6+) przeznaczony do skoków z dużych wysokości i przelotów na duże odległości na otwartej czaszy spadochronu.

Systemy spadochronowe desantowe reprezentować będą spadochrony z serii Dedal. Zaprezentowana zostanie konstrukcja AD-95 serii 3 ze spadochronem zapasowym AZ-95 serii 3 w trzech rodzajach kamuflażu oraz o dwóch różnych systemach wyczepienia czaszy głównej. System ten spełnia najwyższe wymagania stawiane przed spadochronami desantowymi w obszarze maksymalnego obciążenia użytkowego jak i minimalnej prędkości opadania. Co warte podkreślenia spadochron zapasowy tego systemu certyfikowany jest do wymagań najnowszej i najbardziej restrykcyjnej normy narzuconej przez EASA | European Union Aviation Safety Agency ETSOC23f.

Systemy spadochronów ratowniczych zademonstrowane zostaną w oparciu o spadochron SK-94 z prezentacją możliwości jego spersonalizowania w oparciu o kolory pokrowca, jak i uprzęży, zapięć piersiowych i udowych oraz haftów na spadochronie. SK-94 jest flagowym spadochronem ratowniczym AIR-POL spełniającym wymagania zarówno cywilnego, jak i wojskowego odbiorcy.

  AIR-POL2.jpg [230.24 KB] AIR-POL3.jpg AIR-POL4.jpg [516.37 KB] AIR-POL.jpg

SOKÓŁ ™ Holistyczny system szkoleniowy

SOKOL™ to rewolucja w treningu skoczków spadochronowych. Wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt odpowiedni dla wszystkich poziomów umiejętności skoczka. System jest dostosowany zarówno do kursantów, jak i instruktorów i może być używany jako ćwiczenie odświeżające przed skokiem lub jako kurs  dla instruktora spadochronowego.

System symulacji SOKÓŁ™ wykorzystywany jest w wielu brygadach spadochronowych i jednostkach specjalnych na całym świecie. SOKOL™ udowadnia, że oszczędza czas i koszty szkolenia spadochronowego, przez co zwiększa wydajność szkolenia spadochronowego oraz prowadzi do znacznego podniesienia poziomu wyszkolenia  skoczków. SOKOL™ obejmuje całe spektrum operacji w powietrzu, od HALO (duża wysokość skoku – niskie otwarcie spadochronu) do HAHO (duża wysokość skoku – wysokie otwarcie spadochronu ) i HAAO HAHO (duża wysokość skoku – automatyczne otwieranie). Nawet skoki tlenowe VHA (bardzo duże wysokości) mogą być trenowane przy użyciu  SOKOL™.

Symulator SOKOL™ obsługuje:

 • Trening skoków grupowych (utrzymuj świadomość sytuacyjną, obserwuj, pierwszeństwo, unikaj kolizji podczas lotu i bezpiecznie wyląduj w celu);
 • Sytuacje awaryjne podczas skoku;
 • Dowolny wybór terenu;
 • Możliwość skoku w tandemie z pozoracją sekwencji wyjścia z samolotu (wybór dowolnego używanego na świecie modelu samolotu);
 • Tryb NVG, umożliwić zaplanowania realizacji operacji nocą;
 • Pełna komunikacja między kursantami, a instruktorem

Najnowsze aktualizacje SOKOL™ to:

 • Imponująca faza swobodnego spadania, w tym pozycja „Flashman”;
 • Zaawansowana faza lądowania;
 • Imponujący system wizualizacji;
 • Gogle 4k VR;
 • Możliwość konfiguracji przez użytkownika Graficznego Interfejsu Operatora;
 • Symulacja wiatru oraz symulacja fazy swobodnego opadania i sterowania po otwarciu spadochronu;
 • Możliwość symulacji skoku wykonywanego z aparaturą tlenową;
 • Możliwość pełnego planowania operacji (faza realizowana w powietrzu).

(ŁK)

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.