Chinnok-ladujacy-na-ladowisku-Targow-Kielce-MSPO-2019.JPG

Śmigłowcowy rekord na MSPO 2022

30 sierpnia 2022
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2022 rozpocznie się we wtorek 6 września i będzie rekordowym jeżeli chodzi o ilość prezentowanego sprzętu lotniczego. Na terenie Targów Kielce będzie lądować aż dziewięć statków powietrznych, przy czym publiczności będzie prezentowanych osiem z nich.

Większość śmigłowców przyleci do Kielc w sobotę 3 września. Największą ciekawostką będzie bez wątpienia Bell-Boeing V-22 Osprey – jedyny produkowany i użytkowany seryjny przemiennopłat pionowego lub krótkiego startu i lądowania. Te maszyny mogą startować jak śmigłowiec, ale potem lecieć jak klasyczny samolot. Są użytkowane do szybkiego przerzutu wojsk, m.in. amerykańskiej piechoty morskiej oraz sił specjalnych. Na lądowisku kieleckiego ośrodka  V-22 Osprey wyląduje jedynie na kilkadziesiąt minut. Będzie wykorzystany do transportu sprzętu prezentowanego podczas MSPO. Po wyładunku ma wrócić do bazy.

Dwie premiery Salonu Obronnego – AH-1Z Viper i UH-1Y Venom

W walce o miliardowy kontrakt w ramach programu „Kruk" rywalizują ze sobą dwie amerykańskie propozycje. Szturmowy Boeing AH-64 Apache oraz Bell AH-1Z Viper. O ile ten pierwszy w Targach Kielce lądował już wielokrotnie, to Viper nigdy nie był prezentowany w naszym kraju. Podczas wystawy pojawi się także wielozadaniowy Bell UH-1Y Venom, czyli maszyna mająca wiele wspólnych elementów z Viperem, także prezentowana podczas MSPO po raz pierwszy.

Na MSPO przylecą także

Ze wstępnego harmonogramu wynika, że zdecydowana większość maszyn będzie lądować w Targach Kielce w sobotę. Tego dnia zaplanowano przylot szturmowego Boeinga AH-64 Apache, ciężkiego transportowca Boeing CH-47 Chinook oraz wielozadaniowego Black Hawka z Mielca. W piątek 2 września ma przylecieć lekki Robinson R-44 z Lotniczej Akademii Wojskowej, a w niedzielę 5 września dwa włoskie śmigłowce – lekki śmigłowiec AW109 Trekker i średni AW149 ze Świdnika.

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.