DSC-9215.jpg
Wizyta Ministra Mariusza Błaszczaka na MSPO 21

Rusza program znany z MSPO

20 lipca 2022
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego.

Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.

Rozwój tego ważnego dla polskiej obronności programu można było śledzić podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Już w 2019 roku kieleckie targi stały się areną, na której kilku producentów próbowało przekonać do swoich produktów ministerstwo obrony narodowej. Koncern MBDA poinformował w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2020 w Kielcach, że złożył zaktualizowaną ofertę w prowadzonym dialogu technicznym w ramach programu. Propozycja MBDA bazuje na przeciwpancernym pocisku przeciwpancernym Brimstone.

Podczas targów MSPO 2021 w Kielcach Grupa WB poinformowała wspólnie z koncernem MBDA o przeprowadzeniu integracji systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone z opracowanym przez nią Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz wykorzystywanym w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Zintegrowanie Brimstone z Topazem daje możliwości efektywniejszego prowadzenia dowodzenia, ale i wykorzystania danych ze środków rozpoznania, w rodzaju BSP FlyEye czy Artyleryjskich Wozów Rozpoznawczych. Oznacza też, że po zawarciu umowy będzie możliwe bardzo szybkie wprowadzenie nie tylko pocisku, ale całego systemu Ottokar-Brzoza do funkcjonujących w WRiA struktur wymiany danych i kierowania ogniem.

Umowa podpisana dziś  pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a konsorcjum zawiązanym przez PGZ S. A. na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza podaje, że będzie on uzbrojony w opracowane przez MBDA UK przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone. Nie wiadomo na razie, w którym z polskich zakładów będą one produkowane. Wiadomo natomiast, iż jako nosiciel został wybrany kołowy pojazd pancerny 4x4 oferowany przez Hutę Stalowa Wola S. A. we współpracy z czeskim partnerem Tatra Export.

Polecane aktualności
16 sierpnia 2022
Raytheon Company, jeden z największych koncernów obronnych świata, zaprezentuje podczas jubileuszowego MSPO w Kielcach najnowsze modele amunicji. Będą to kierowane pociski artyleryjskie Excalibur, przeciwpancerne Javelin wraz z zestawem do naprowadzania LWCLU oraz rakiety SkyCeptor. Są one cenione w polskim wojsku i w wielu krajach globu.
11 sierpnia 2022
Program Dnia Otwartego MSPO jest wypełniony atrakcjami. W sobotę, 10 września, nie tylko będzie można przyglądać się z bliska pojazdom i maszynom obronnym, ale i brać udział w konkursach z nagrodami. Nie braknie koncertów i pokazów musztry paradnej. Nad głowami unosić się będą efektowne śmigłowce. Wstęp bezpłatny dla wszystkich.
18 lipca 2022
Specjaliści z Targów Kielce, by zaoferować jak najszersze pole do działania wystawcom 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, przygotowali dla nich limitowane pakiety reklamowe. Można skorzystać z form promocji na terenie targów i na naszej stronie internetowej. Nowością jest nowoczesny, duży ekran ledowy, ulokowany przy głównym wejściu do hali E, którego nie sposób przeoczyć.
25 maja 2022
Rekonesans Wystawy Sił Zbrojnych tradycyjnie poprzedza organizowany we wrześniu Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.
18 maja 2022
Turcja będzie Krajem Wiodącym podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Targach Kielce w 2013 roku.
28 lutego 2022
Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej na ekspansję i rozwój firm m. in. za udział w targach. Dzięki temu firmy zapłacą znacznie niższy podatek dochodowy!
17 listopada 2021
Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.
10 listopada 2021
Chcesz zostać wystawcą jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w 2022 roku? Skorzystaj z Portalu Wystawcy!