Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
mazury.jpg

Rowerowa kraina polskich jezior

10 lipca 2020
Wakacje w pełni, a więc to już najwyższy czas na opracowanie letnich tras rowerowych. Tym razem prezentujemy Państwu ofertę Warmii, Mazur i Roztocza

Pisaliśmy już o Pojezierzu Kaszubskim, nie może więc u nas zabraknąć także największej krainy polskich jezior - Mazur. Niepowtarzalne lasy, piękne szlaki, a do tego orzeźwiające kąpieliska - czego chcieć więcej?

Północno-wschodnia Polska obfituje w piękne trasy rowerowe. Jedna z krótszych, prostszych, ale i pięknych dróg prowadzi Doliną Rospudy na Suwalszczyźnie. Ten malowniczy szlak zaczyna się w Bakałarzewie i liczy 44 km, jest to więc wycieczka w zasięgu możliwości nawet mało wprawionych rowerzystów. Suwalszczyzna pełna jest dróg wygodnych dla roweru, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w mapę, prowiant i po prostu wyruszyć przed siebie!

Pisząc o wschodniej Polsce nie możemy nie wspomnieć o Green Velo - szlaku rowerowym prowadzącym przez ok. 2000 km. Jest to najdłuższy spójnie oznakowany szlak w Polsce i prowadzi z Warmii aż do województwa świętokrzyskiego, uwzględniając najpiękniejsze miejsca. Warmińsko-Mazurska część szlaku Green Velo liczy 397 km i w całości jest warta uwagi, możecie więc po prostu podążyć tą trasą lub dowolnym jej odcinkiem z miasta do miasta.

Warmia to kraina dogodna do podróżowania na dwóch kółkach z uwagi na sieć dróg utwardzonych (choć często zniszczonych) i niewiele wzniesień. Jeśli więc lubicie jazdę równinną, odpowiednią dla średniozaawansowanych kolarzy, warto zacząć w Ornecie na pograniczu Lidzbarka Warmińskiego, jadąc wygodną malowniczą Trasą Kolejową o długości poniżej 30 km. Sam Lidzbark ma sieć dróg rowerowych i zdecydowanie jest wart zwiedzenia - dalej zaś można udać się do Bartoszyc odcinkiem trasy Green Velo, liczącym ok. 26 km. Jeśli wolicie jazdę wśród wsi i starych dróg, polecamy Szlak Bociana Białego - 28 km niezbyt uczęszczanymi, starymi szosami wśród z rzadka rozrzuconych domów, a także bocianich gniazd. Na trasie można zwiedzić dwa kościoły gotyckie.

Na Mazurach, oprócz wspomnianego szlaku Green Velo, warto rozważyć wycieczkę z Węgorzewa wokół jeziora Mamry. Trasa liczy około 50 km i jest średniej trudności, a znajdziecie na niej dosłownie wszystko: piękne krajobrazy, skansen, cmentarz, pałac, wieżę widokową, Kanał Mazurski i jeszcze więcej. Dłuższy i bardziej wymagający, choć bardzo atrakcyjny, jest szlak wokół jeziora Śniardwy. Tę wyprawę warto rozłożyć na etapy, planując nocleg i odpoczynek w jednym z urokliwych miejsc nad tym największym w Polsce jeziorem. Szlak wokół Śniardw biegnie drogami różnego rodzaju, w tym szutrowymi, wymaga nieco kondycji i dobrego sprzętu.

Jeśli poszukujecie spokoju i przyrody nieskażonej ludzką stopą, gorąco polecamy Roztocze. Wiedzie tutaj długi Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (266 km), prowadzący przez najciekawsze miejsca regionu z Kraśnika aż do Lwowa na Ukrainie. Roztoczański Park Narodowy to piękne tereny, cisza i natura. Znajduje się tutaj także hodowla konika polskiego. Jeśli chcecie poznać roztoczański klimat, ale nie planujecie kilkudniowej wyprawy, warto rozważyć żółty szlak z Florianki - zajmuje około dwóch godzin i prowadzi obok hodowli koni - lub szlak zielony Ziemi Józefowskiej, który jest bardziej wymagającą, 70 km trasą wiodącą przez malownicze lasy.

Jak widać, północno-wschodnia Polska to raj dla dwóch kółek, a kwestia doboru trasy ograniczona jest jedynie fantazją rowerzysty. Gorąco zachęcamy do zwiedzania!

źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe

(AO)

Polecane aktualności
29 czerwca 2021
Rowery cargo coraz częściej brane są pod uwagę jako realna alternatywa dla samochodów dostawczych w miastach. Według ekspertów, elektryczne jednoślady są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też tańsze. Temat ten poruszany był na ostatnim webinarium organizowanym przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.
21 maja 2021
Coraz popularniejsze na ulicach polskich i zagranicznych miast stają się rowery elektryczne. Targi Kielce we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym zapraszają na webinarium prezentujące możliwości tych nowoczesnych urządzeń.
14 kwietnia 2021
Kielecki ośrodek wystawienniczy i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe zapraszają do udziału w webinarium pn. „Rowery elektryczne – jak działają różne rodzaje silników”. To wydarzenie dedykowane miłośnikom elektrycznych jednośladów, ale i tym, którzy przygodę z takim urządzeniem chcieliby dopiero rozpocząć.
13 kwietnia 2021
Nawet o 800 tys. zł. mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegóły będzie można poznać podczas webinarium zorganizowanego przez Targi Kielce.
21 stycznia 2021
Już od czwartku, 28 stycznia ponownie ruszamy z projektem online w ramach wydarzenia Kielce Bike-Expo
19 listopada 2020
Podczas nadchodzącej edycji Kielce Bike-Expo Online nie zabraknie branżowych webinarów. Wśród tematów znajdzie się bezpieczeństwo, amatorskie sporty rowerowe, odżywianie i wybór najlepszych miejsc do uprawiania turystyki rowerowej.
19 listopada 2020
Podczas zbliżającej się edycji Kielce Bike-Expo Online od 21 do 22 listopada nie zabraknie ciekawych ofert przedstawicieli branży rowerowej, webinarów i rozmów dotyczących wyboru miejsc na rowerowe wypady. Poznaj turystyczne uroki Winnicy.
17 listopada 2020
Turystyka rowerowa w Polsce stała się bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Dzisiaj wybór roweru jako środka komunikacji jest wyrazem troski o środowisko naturalne, a także o własne zdrowie i racjonalny wypoczynek. Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej, dzięki czemu powstają nowe drogi i szlaki rowerowe.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy