1z6r2167-20220524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Targi Plastpol są miejscem prezentacji najnowszych technologii do przetwarzania tworzyw sztucznych i dyskusji o czekających branżę zmianach.

Recykling gorącym tematem dyskusji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych

19 października 2023
Zmiany w przepisach dotyczących recyklingu to wyzwanie dla firm produkujących wyroby z plastiku. W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 roku UE stanie się neutralna dla klimatu, przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych musi podjąć konkretne działania, by ten cel mógł zostać osiągnięty.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to dziedzina, w której innowacje odgrywają kluczową rolę. Na Targach Plastpol prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania. Wśród licznych stoisk ważne miejsce zajmują wtryskarki, wytłaczarki do tworzyw sztucznych, granulat. Z roku na rok przybywa też stoisk firm, które prezentują maszyny do recyklingu oraz oferują surowce wtórne, które znajdują zastosowanie w produkcji kolejnych tworzyw. Targi Plastpol stają się też coraz ważniejszym miejscem dyskusji o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych.


Przyszłość branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wokół recyklingu


Projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, który został omówiony podczas konferencji „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” organizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska na targach Plastpol w Kielcach, przewiduje rewolucyjne zmiany, które dotkną zarówno przemysł, jak i mieszkańców.


W najbliższych latach wejdą unijne wymagania dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Od 2025 roku każda nowa butelka PET będzie musiała zawierać minimum 25 procent recyklatu.


Jak podała Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK podczas targów Plastpol w Kielcach, rokiem docelowym jest 2040. Wtedy opakowania z tworzyw sztucznych do żywności i kosmetyków będą musiały zawierać 50 procent surowców wtórnych.


Jednorazowe butelki plastikowe na napoje SUP (z plastiku jednorazowego użytku) oraz inne opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zawierać 65 procent recyklatów. Wszystkie te regulacje i wytyczne wyznaczy ostatecznie PPWR, czyli projekt nowego prawa UE dotyczącego opakowań. Te przepisy wskażą także zmiany dla mieszkańców.


O rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych na targach Plastpol w Kielcach


Aby osiągnąć te ambitne cele, konieczne są liczne działania. One zostały wskazane przez ekspertów podczas konferencji Fundacji PlasticsEurope Polska w Kielcach. To edukacja konsumentów, wysokie standardy selektywnej zbiórki, wysoka jakość operacji sortowania, prawidłowo działający system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, inwestycje w technologie sortowania i recyklingu, wprowadzanie innowacji w całym cyklu życia produktu, począwszy od ekoprojektowania, które zwiększa recyklowalność. Poprawa jakości regranulatów i recyklatów, ich standaryzacja i certyfikacja jakości, ustawowe określenie obowiązkowych poziomów wykorzystania recyklatów w wyrobach, wsparcie zagospodarowania strumienia materiałów i surowców z recyklingu w produkcji wyrobów - to wszystko jest niezbędne do osiągnięcia celów recyklingu.


Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśliła, że kluczowy dla odzyskiwania surowca (węgla aktywnego) z odpadów, które obecnie nie są przetwarzane, jest recykling chemiczny.

 

Targi Plastpol w Kielcach ponownie w dniach 21-24 maja 2024 staną się forum dla dyskusji na te tematy, a także miejscem prezentacji innowacyjnych technologii i rozwiązań, które mogą pomóc w osiągnięciu celów.

Firmy już mogą zajmować powierzchnię na targikielce.pl/plastpol

/MŚ/

 

Polecane aktualności
09 maja 2024
10 specjalistów reprezentujących firmy biorące udział w 28. edycji targów Plastpol zmierzy się w ostatnim etapie konkursu OMNIPLAST organizowanego po raz 13. przez Targi Kielce wraz z Serwisem Internetowym WWW.TWORZYWA.PL.
08 maja 2024
Platinum Plast jest prestiżowym konkursem organizowanym w ramach targów Plastpol. - Naszym celem jest uhonorowanie najwyższej jakości produktów, nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz osiągnięć w dziedzinie przemysłu tworzyw sztucznych. Zapraszamy wystawców do udziału i zgłoszenia produktów - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce.
07 maja 2024
Tematyka prelekcji będzie dotyczyła przede wszystkim efektywności procesowej i energooszczędności w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 22 maja, o godzinie 10.30 w kapsule E-3 w hali E Targów Kielce. W spotkaniu mogą wziąć udział wystawcy i zwiedzający targi Plastpol.
07 maja 2024
Ten flagowy produkt jednego ze światowych liderów branży hydrauliki siłowej przeznaczony jest do filtracji oleju z jednoczesnym pomiarem klasy czystości i zawilgocenia. Agregatowi UMPC2 045 będzie można się przyjrzeć już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Na Plastpol cały czas trwa rejestracja uczestników.
29 kwietnia 2024
Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska oraz eksperci przedstawią dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy.
29 kwietnia 2024
Targi Plastpol to wystawa pełnej oferty dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ważne miejsce zajmą surowce, dodatki, barwniki. Dodatki procesowe PFAS-free niezawierające związków per- i polifluorowanych oraz siloksanów pokaże firma Permedia.
29 kwietnia 2024
Udział w wystawie Plastpol to dla firmy Wiwax debiut na arenie targowej. Po raz pierwszy polskie przedsiębiorstwo, działające od 2006 roku zdecydowało się na przygotowanie wystąpienia targowego i wybrało wydarzenie w Targach Kielce.
29 kwietnia 2024
Technology Applied to zaawansowana drukarnia 3D, specjalizująca się w produkcji kontraktowej części z tworzyw sztucznych. Podczas targów Plastpol, od 21 do 24 maja, zaprezentuje szeroką gamę technologii.