1z6r2167-20220524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Targi Plastpol są miejscem prezentacji najnowszych technologii do przetwarzania tworzyw sztucznych i dyskusji o czekających branżę zmianach.

Recykling gorącym tematem dyskusji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych

19 października 2023
Zmiany w przepisach dotyczących recyklingu to wyzwanie dla firm produkujących wyroby z plastiku. W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 roku UE stanie się neutralna dla klimatu, przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych musi podjąć konkretne działania, by ten cel mógł zostać osiągnięty.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to dziedzina, w której innowacje odgrywają kluczową rolę. Na Targach Plastpol prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania. Wśród licznych stoisk ważne miejsce zajmują wtryskarki, wytłaczarki do tworzyw sztucznych, granulat. Z roku na rok przybywa też stoisk firm, które prezentują maszyny do recyklingu oraz oferują surowce wtórne, które znajdują zastosowanie w produkcji kolejnych tworzyw. Targi Plastpol stają się też coraz ważniejszym miejscem dyskusji o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych.


Przyszłość branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wokół recyklingu


Projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, który został omówiony podczas konferencji „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” organizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska na targach Plastpol w Kielcach, przewiduje rewolucyjne zmiany, które dotkną zarówno przemysł, jak i mieszkańców.


W najbliższych latach wejdą unijne wymagania dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Od 2025 roku każda nowa butelka PET będzie musiała zawierać minimum 25 procent recyklatu.


Jak podała Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK podczas targów Plastpol w Kielcach, rokiem docelowym jest 2040. Wtedy opakowania z tworzyw sztucznych do żywności i kosmetyków będą musiały zawierać 50 procent surowców wtórnych.


Jednorazowe butelki plastikowe na napoje SUP (z plastiku jednorazowego użytku) oraz inne opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zawierać 65 procent recyklatów. Wszystkie te regulacje i wytyczne wyznaczy ostatecznie PPWR, czyli projekt nowego prawa UE dotyczącego opakowań. Te przepisy wskażą także zmiany dla mieszkańców.


O rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych na targach Plastpol w Kielcach


Aby osiągnąć te ambitne cele, konieczne są liczne działania. One zostały wskazane przez ekspertów podczas konferencji Fundacji PlasticsEurope Polska w Kielcach. To edukacja konsumentów, wysokie standardy selektywnej zbiórki, wysoka jakość operacji sortowania, prawidłowo działający system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, inwestycje w technologie sortowania i recyklingu, wprowadzanie innowacji w całym cyklu życia produktu, począwszy od ekoprojektowania, które zwiększa recyklowalność. Poprawa jakości regranulatów i recyklatów, ich standaryzacja i certyfikacja jakości, ustawowe określenie obowiązkowych poziomów wykorzystania recyklatów w wyrobach, wsparcie zagospodarowania strumienia materiałów i surowców z recyklingu w produkcji wyrobów - to wszystko jest niezbędne do osiągnięcia celów recyklingu.


Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśliła, że kluczowy dla odzyskiwania surowca (węgla aktywnego) z odpadów, które obecnie nie są przetwarzane, jest recykling chemiczny.

 

Targi Plastpol w Kielcach ponownie w dniach 21-24 maja 2024 staną się forum dla dyskusji na te tematy, a także miejscem prezentacji innowacyjnych technologii i rozwiązań, które mogą pomóc w osiągnięciu celów.

Firmy już mogą zajmować powierzchnię na targikielce.pl/plastpol

/MŚ/

 

Polecane aktualności
02 lutego 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się w 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
29 stycznia 2024
O przygotowaniach do startu i efektach udziału w konkursie Omniplast opowiada czterokrotny laureat Jacek Łyżwa, Key Account Manager w Plastoplan Polska Sp. z o.o. Przedsięwzięcie w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol organizują Targi Kielce we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Od 1 lutego można się zgłaszać do 13. edycji.
09 stycznia 2024
Przedstawiciele firm wystawiających ofertę podczas XXVIII edycji Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL już mogą się przygotowywać do startu w konkursie OMNIPLAST. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja i docenienie eksperckiej wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa. Na laureatów czekają nagrody.
02 stycznia 2024
O tym, dlaczego tworzywa sztuczne częściowo wyparły materiały, do których przemysł był wcześniej przyzwyczajony, jak ceramika, szkło czy aluminium oraz o prognozach dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych dyrektor generalny w Polskim Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych Robert Szyman mówił w podcaście "Eko bez kantów" prowadzonym przez Jakuba Pawłowskiego.
11 grudnia 2023
Firma Siemens Financial Services opracowała Index MiU 2023 dla rynku polskiego. Jest to raport obejmujący branże obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczą. Wskazuje zdolności do konkurowania przedsiębiorstw m.in. dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia.
23 listopada 2023
Wdrożenie biogospodarki cyrkularnej to wyzwanie dla wielu branż, także dla przemysłu spotkań. Targi Kielce wraz z Fundacją Edukacji i Dialogu Społecznego „PRO CIVIS” organizują wydarzenie, które pozwoli zrobić kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologii. Pierwszy Świętokrzyski Biogospodarczy Hackathon „BioBoosters” odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2024 roku. Firmy mogą zgłaszać się do udziału.
30 sierpnia 2023
Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w wywiadzie dla Polskie Agencji Prasowej omówił prognozy dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Podkreślił rosnącą rolę recyklingu.
24 sierpnia 2023
Organizatorzy targów Plastpol wezmą udział w konferencji Central European Plastics Meeting w Budapeszcie. Wydarzenie 19 i 20 września przeprowadzi węgierska firma konsultingowa myCEPPI, która zajmuje się analizą rynku polimerów.