1z6r2167-20220524-TargiKielce-Plastpol.jpg
Targi Plastpol są miejscem prezentacji najnowszych technologii do przetwarzania tworzyw sztucznych i dyskusji o czekających branżę zmianach.

Recykling gorącym tematem dyskusji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych

19 października 2023
Zmiany w przepisach dotyczących recyklingu to wyzwanie dla firm produkujących wyroby z plastiku. W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 roku UE stanie się neutralna dla klimatu, przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych musi podjąć konkretne działania, by ten cel mógł zostać osiągnięty.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to dziedzina, w której innowacje odgrywają kluczową rolę. Na Targach Plastpol prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania. Wśród licznych stoisk ważne miejsce zajmują wtryskarki, wytłaczarki do tworzyw sztucznych, granulat. Z roku na rok przybywa też stoisk firm, które prezentują maszyny do recyklingu oraz oferują surowce wtórne, które znajdują zastosowanie w produkcji kolejnych tworzyw. Targi Plastpol stają się też coraz ważniejszym miejscem dyskusji o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych.


Przyszłość branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wokół recyklingu


Projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, który został omówiony podczas konferencji „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” organizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska na targach Plastpol w Kielcach, przewiduje rewolucyjne zmiany, które dotkną zarówno przemysł, jak i mieszkańców.


W najbliższych latach wejdą unijne wymagania dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Od 2025 roku każda nowa butelka PET będzie musiała zawierać minimum 25 procent recyklatu.


Jak podała Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK podczas targów Plastpol w Kielcach, rokiem docelowym jest 2040. Wtedy opakowania z tworzyw sztucznych do żywności i kosmetyków będą musiały zawierać 50 procent surowców wtórnych.


Jednorazowe butelki plastikowe na napoje SUP (z plastiku jednorazowego użytku) oraz inne opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zawierać 65 procent recyklatów. Wszystkie te regulacje i wytyczne wyznaczy ostatecznie PPWR, czyli projekt nowego prawa UE dotyczącego opakowań. Te przepisy wskażą także zmiany dla mieszkańców.


O rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych na targach Plastpol w Kielcach


Aby osiągnąć te ambitne cele, konieczne są liczne działania. One zostały wskazane przez ekspertów podczas konferencji Fundacji PlasticsEurope Polska w Kielcach. To edukacja konsumentów, wysokie standardy selektywnej zbiórki, wysoka jakość operacji sortowania, prawidłowo działający system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, inwestycje w technologie sortowania i recyklingu, wprowadzanie innowacji w całym cyklu życia produktu, począwszy od ekoprojektowania, które zwiększa recyklowalność. Poprawa jakości regranulatów i recyklatów, ich standaryzacja i certyfikacja jakości, ustawowe określenie obowiązkowych poziomów wykorzystania recyklatów w wyrobach, wsparcie zagospodarowania strumienia materiałów i surowców z recyklingu w produkcji wyrobów - to wszystko jest niezbędne do osiągnięcia celów recyklingu.


Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśliła, że kluczowy dla odzyskiwania surowca (węgla aktywnego) z odpadów, które obecnie nie są przetwarzane, jest recykling chemiczny.

 

Targi Plastpol w Kielcach ponownie w dniach 21-24 maja 2024 staną się forum dla dyskusji na te tematy, a także miejscem prezentacji innowacyjnych technologii i rozwiązań, które mogą pomóc w osiągnięciu celów.

Firmy już mogą zajmować powierzchnię na targikielce.pl/plastpol

/MŚ/

 

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.