Centrum-techniki-gdynia.jpg

Radiostacja RKP- 8100 od Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni

30 sierpnia 2022
Powołany w 1982 roku Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. posiada szerokie kompetencje oraz doświadczenie w projektowaniu, budowie, dostawie i utrzymaniu zintegrowanych systemów z obszaru techniki wojskowej i cywilnej. W tym w szczególności systemów: dowodzenia, analizy i przetwarzania danych, łączności, okrętowych oraz podwodnych.

W oparciu o nowoczesne zaplecze badawczo-techniczne (w tym akredytowane laboratoria) oraz wytwórcze, Ośrodek dostarcza i rozwija swoje rozwiązania dzięki prowadzonym w trybie ciągłym badaniom naukowym, pracom rozwojowym i wdrożeniowym. Jego kluczowa działalność wpisuje się, przede wszystkim w obszar Obronności i Bezpieczeństwa Państwa. Istotnym elementem działalności Spółki jest uczestnictwo w krajowych i zagranicznych programach i projektach badawczo-rozwojowych na rzecz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i NATO.

Od września 2013 roku OBR CTM S.A. aktywnie uczestniczy w programie operacyjnym „Zwalczanie zagrożeń na morzu”, dostarczając na okręty kluczowe z punktu widzenia realizowanych przez nie zadań systemy (Zintegrowane Systemy Walki dla  okrętów typu „Kormoran” czy też Zintegrowany System Misji dla  okrętu „Ratownik”, których fundamentem technologicznym jest opracowany w CTM pierwszy  polski Okrętowy System Zarządzania Walką SCOT) oraz wyposażenie (pionierski system obrony biernej, stacje hydrolokacyjne SHL-101/TM, SHL-300, ładunki wybuchowe do niszczenia min morskich „Toczek”).

Ośrodek oferuje swoim odbiorcom usługi projektowania, testowania, wdrażania i rozwoju prototypowych rozwiązań oraz technologii, zapewniając jednocześnie ich integrację z systemami informatycznymi tworzącymi ich otoczenie.

Centrum-Techniki-Morskiej.jpg [116.41 KB]

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego firma zaprezentuje Radiostację RKP- 8100.

Radiostacja RKP-8100

 • Radiostacja RKP-8100 jest nowoczesną polską radiostacją wąskopasmową, szeroko--zakresową, plecakową, zapewniającą łączność na szczeblu taktycznym.
 • Pokrywa cały zakres częstotliwości przeznaczony dla ruchu wąskopasmowego.
 • Konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem implementacji waveformów ze zdolnością EPM. W chwili obecnej radiostacje wąskopasmowe są najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania zakłóceniom celowym (EPM). Zdolność ta jest kluczowa na współczesnym polu walki.
 • Całość rozwiązania jest własnością PGZ, dzięki temu istnieje możliwość pełnego serwisowania na terenie kraju. W przypadku wykrycia podatności jest możliwe jej szybkie usunięcie. Implementacja nowych wymagań operacyjnych stawianych przez SZRP nie wymaga uzgodnień z partnerem zagranicznym.
 • Zapewniona zgodność z radiostacjami stosowanymi w SZRP pracującymi w paśmie KF. Filtry pokrywają całe pasmo KF oraz wybrane zakresy pasma UKF (30-88 MHz oraz 225-400 MHz), gdzie mogą pracować w trybie skaczącej częstotliwości (frequency hopping)
 • Doposażona w adapter mobilny (RKP-8100-AM-B) przeznaczona jest do wykorzystania jako element mobilnych systemów radiokomunikacyjnych instalowanych na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Pozwala wówczas pracować z mocą 150W dla pasma HF i 50W dla pasm VHF/UHF. Dla systemów wymagających pracy z wyższymi mocami oferowana jest wersja 500W oraz 1000W.
 • Zgodna ze standardami NATO (STANAG)
 • Technologia radia programowalnego SDR

Centrum-techniki-gdynia2.jpg [42.52 KB] Centrum-techniki-gdynia.jpg [42.80 KB]

Radiostacja umożliwia:

 • Przesyłanie głosu w postaci analogowej (SSB, AM, FM) oraz cyfrowej (MELPe 600/1200/2400 bit/s),
 • Automatyczne zestawianie połączenie ALE (2G, 3G) ,
 • Przeciwdziała zakłóceniom celowym EPM,
 • Pracę w sieci w samoorganizującej się sieci MANET,
 • Transmisję danych IP, RS232,
 • Współpracę z urządzeniami kryptograficznymi IP, SCIP oraz pracującymi w oparciu o interfejs szeregowy.

 

Ośrodek dostarcza szereg komponentów wchodzących w skład systemu łączności, tworzących rodzinę radiostacji opartych na koncepcji jednolitej platformy łączności radiowej, do których należą radiostacje: RKP-8100 oraz RKL-8200, zapewniające łączność na szczeblu taktycznym. Jest producentem wąskopasmowych radiostacji HF/VHF/UHF oraz specjalizowanych modemów i kontrolerów radiowych. Rozwiązania zapewniają komutacje sygnałów danych i audio oraz sterowanie w trybie lokalnym i zdalnym parametrami urządzeń łączności, umożliwiając tym samym budowę i integrację łączności radiowej innych producentów. Zapewniają one wymianę informacji w układzie jawnym i z wykorzystaniem urządzeń ochrony kryptograficznej oraz archiwizację danych transmisji radiowych.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.