_HSC6902.JPG

Polsko-rosyjski okrągły stół podczas targów KIDS’ TIME

20 lutego 2020
Wprowadzanie wyrobów dla dzieci na rynek polski było głównym tematem debaty polsko-rosyjskiej w ramach forum biznesu

W spotkaniu wzięli udział producenci wyrobów dla dzieci oraz przedstawiciele instytutów badawczych, którzy informowali, w jaki sposób należy prawidłowo wprowadzać swoje produkty na polski rynek.

_HSC6912.JPG [2.84 MB]

Proces wprowadzania wyrobów to dość czasochłonny proces. Wszystko oparte jest na prawidłowo wykonanej dokumentacji technicznej i przeprowadzeniu szczegółowych badań. Ważnym elementem jest również oznakowanie i identyfikacja. Producent musi wskazać między innymi, jakie normy spełnia dany produkt, co to za wyrób oraz umieścić ewentualne ostrzeżenia.

_HSC6903.JPG [2.77 MB]

Polski Komitet Normalizacyjny wymienia dwa rodzaje norm identyfikacyjnych: normy zharmonizowane i niezharmonizowane. Te pierwsze są częścią prawa Unii i stosowanie ich jest dobrowolne. Produkty wytworzone zgodnie z normami zharmonizowanymi korzystają z domniemania zgodności z odpowiednimi wymaganiami zasadniczymi dyrektyw, rozporządzeń lub innych aktów prawa UE.

Ocena zgodności jest kolejnym krokiem, który należy przejść, aby produkt został dopuszczony do obrotu w danym kraju. Przy założeniu, że zabawka spełnia wszystkie wymagania związane z normalni zharmonizowanymi to należy udowodnić, że wymagania te zostały spełnione. Jedynym sposobem na udowodnienie tego faktu są szczegółowe badania laboratoryjne: - Zabawki, które nie do końca spełniają wymagania norm zharmonizowanych lub są produkowane poza terytorium UE, wymagają oceny zgodności, którą musi wykonać jednostka notyfikowana - mówił dr hab. inż. Dariusz Prostański, prof. ITG KOMAG

_HSC6899.JPG [2.70 MB]

Certyfikaty związane z dopuszczeniem danego produktu do obrotu przyznawane są na okres 3-5 lat. W tym czasie, każdego roku prowadzone są dodatkowe badania, które mają potwierdzić, że produkt nie stanowi zagrożenia i jest całkowicie bezpieczny dla dzieci.

_HSC6895.JPG [2.91 MB]

Podczas spotkania, producenci zadawali pytania ekspertom z dziedziny badawczej, których celem było pozyskanie informacji o wszystkich elementach, jakie należy spełnić, aby otrzymać certyfikat. Producenci dopytywali między innymi o to, w jakim języku należy przygotować dokumentację oraz czy możliwe jest otrzymanie certyfikatu dla danego wyrobu, który byłyby akceptowany przez inne kraje UE.

 (AO)

Polecane aktualności
19 lutego 2020
Każdy może poczuć się jak dziecko. Przejechać się w foteliku i ... przeżyć kolizję. Jest to możliwe dzięki symulatorowi dostosowanemu do rozmiarów dorosłego człowieka.
20 lutego 2020
Pierwszy dzień Międzynarodowych Targów Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród dla najlepszych produktów. Docenione zostały także stoiska.
20 lutego 2020
Prestiżowe nagrody portalu zabawkowicz.pl rozdane podczas targów KIDS' TIME 2020
20 lutego 2020
Podczas tegorocznej edycji KIDS' TIME Targi Kielce goszczą dziennikarzy z Norwegii, Rosji, Włoch, Niemiec, Szwecji, Anglii, USA i Turcji
20 lutego 2020
KIDS' TIME to jedna z najważniejszych na świecie wystaw branży dziecięcej. Tutaj każdego roku, swoje produkty prezentują najwięksi gracze sektora zabawek, wózków, fotelików, tekstyliów i artykułów dla najmłodszych.
21 lutego 2020
Znana na świecie amerykańska marka Bumbleride posiadająca w ofercie ekologiczne wózki dla aktywnych rodzin, w końcu w Polsce!
21 lutego 2020
Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka to nie tylko platforma kontraktacyjna dla branży, to także miejsce na uzyskanie merytorycznych porad dotyczących sprzedaży.
30 marca 2020
Tegoroczną statuetkę w tej kategorii otrzymała pasta i biodegradowalna szczoteczka firmy Jack ‘N Jill zaprezentowana na stoiku Eco and More
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy