_HSC6902.JPG

Polsko-rosyjski okrągły stół podczas targów KIDS’ TIME

20 lutego 2020
Wprowadzanie wyrobów dla dzieci na rynek polski było głównym tematem debaty polsko-rosyjskiej w ramach forum biznesu

W spotkaniu wzięli udział producenci wyrobów dla dzieci oraz przedstawiciele instytutów badawczych, którzy informowali, w jaki sposób należy prawidłowo wprowadzać swoje produkty na polski rynek.

_HSC6912.JPG [2.84 MB]

Proces wprowadzania wyrobów to dość czasochłonny proces. Wszystko oparte jest na prawidłowo wykonanej dokumentacji technicznej i przeprowadzeniu szczegółowych badań. Ważnym elementem jest również oznakowanie i identyfikacja. Producent musi wskazać między innymi, jakie normy spełnia dany produkt, co to za wyrób oraz umieścić ewentualne ostrzeżenia.

_HSC6903.JPG [2.77 MB]

Polski Komitet Normalizacyjny wymienia dwa rodzaje norm identyfikacyjnych: normy zharmonizowane i niezharmonizowane. Te pierwsze są częścią prawa Unii i stosowanie ich jest dobrowolne. Produkty wytworzone zgodnie z normami zharmonizowanymi korzystają z domniemania zgodności z odpowiednimi wymaganiami zasadniczymi dyrektyw, rozporządzeń lub innych aktów prawa UE.

Ocena zgodności jest kolejnym krokiem, który należy przejść, aby produkt został dopuszczony do obrotu w danym kraju. Przy założeniu, że zabawka spełnia wszystkie wymagania związane z normalni zharmonizowanymi to należy udowodnić, że wymagania te zostały spełnione. Jedynym sposobem na udowodnienie tego faktu są szczegółowe badania laboratoryjne: - Zabawki, które nie do końca spełniają wymagania norm zharmonizowanych lub są produkowane poza terytorium UE, wymagają oceny zgodności, którą musi wykonać jednostka notyfikowana - mówił dr hab. inż. Dariusz Prostański, prof. ITG KOMAG

_HSC6899.JPG [2.70 MB]

Certyfikaty związane z dopuszczeniem danego produktu do obrotu przyznawane są na okres 3-5 lat. W tym czasie, każdego roku prowadzone są dodatkowe badania, które mają potwierdzić, że produkt nie stanowi zagrożenia i jest całkowicie bezpieczny dla dzieci.

_HSC6895.JPG [2.91 MB]

Podczas spotkania, producenci zadawali pytania ekspertom z dziedziny badawczej, których celem było pozyskanie informacji o wszystkich elementach, jakie należy spełnić, aby otrzymać certyfikat. Producenci dopytywali między innymi o to, w jakim języku należy przygotować dokumentację oraz czy możliwe jest otrzymanie certyfikatu dla danego wyrobu, który byłyby akceptowany przez inne kraje UE.

 (AO)

Polecane aktualności
28 lipca 2020
Konkurs ma na celu wyróżnienie produktów i miejsc, mających pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Zgłoszenia do kolejnej odsłony konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka są przyjmowane do 11 grudnia.
08 czerwca 2020
Po raz pierwszy partnerem podczas poprzedniej edycji wydarzenia Kids’ Time była Izba Przedsiębiorców Branży Biurowo-Szkolnej. Bez wątpienia udział instytucji w wydarzeniu pozytywnie wpłynął na rozszerzenie szkolno-edukacyjnego asortymentu
22 kwietnia 2020
Wraz z laureatami konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” KOPD uruchamia akcje, w których można nabyć zabawki edukacyjne, układanki i gry i tym samym pomagać dzieciom z rodzin z problemami w czasach pandemii. Według amerykańskiegoCenters for Disease Control and Prevention (CDC), dzieci i młodzież stanowią jedną z grup najsilniejnarażoną na stres w czasie pandemii COVID-19.
21 kwietnia 2020
Zatrzymanie handlu części transportu, turystyki i rozrywki jest ciosem w gospodarkę Polski. Powstająca blokada spowodowana pandemią koronawirusa wywołuje silną presję na przedsiębiorcach, którzy muszą się zmierzyć z decyzją co do dalszych działań firmy.
06 kwietnia 2020
LennyLamb, Womar i Lafel szyją maseczki ochronne
03 kwietnia 2020
W ofercie firmy znajdują się zabawki, które pomagają rozprężać płuca w trakcie zapalenia płuc. To także świetna pomoc logopedyczna.
30 marca 2020
Tegoroczną statuetkę w tej kategorii otrzymała pasta i biodegradowalna szczoteczka firmy Jack ‘N Jill zaprezentowana na stoiku Eco and More
21 lutego 2020
Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka to nie tylko platforma kontraktacyjna dla branży, to także miejsce na uzyskanie merytorycznych porad dotyczących sprzedaży.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy