1Z6W5592.jpg

Podróże autobusem 5-krotnie tańsze niż jazda prywatnym samochodem. Młodzieżowa debata w ramach targów TRANSEXPO

13 października 2022
Ile kosztuje podróżowanie po mieście? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie, którzy odwiedzili wystawę TRANSEXPO, trwającą obecnie w Targach Kielce. Mieli oni okazję wziąć udział w krótkiej prelekcji połączonej z debatą na temat środków komunikacji.

Spotkanie zorganizowała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, a poprowadził je Piotr Stasiak, prezes zarządu Zakładu Usług Komunikacyjnych Rokbus. Przedstawił on licznie zgromadzonej na konferencji młodzieży, co składa się na koszty podróżowania po mieście. Zestawił dwa warianty – jazdę prywatnym samochodem oraz korzystanie z transportu publicznego.

Wyniki porównania nie pozostawiały złudzeń. Zgodnie z prezentacją Piotra Stasiaka, przy założeniu, że chcemy jeździć autem o wartości ok. 20 tysięcy złotych na dystansie do 10 km dziennie, miesięczny koszt podróży będzie wynosił ponad 500 zł – wliczając amortyzację pojazdu, paliwo, ubezpieczenie, przeglądy techniczne i wszelkie koszty dodatkowe. Natomiast aktualna cena normalnego biletu miesięcznego (w rozszerzonej strefie) to 110 złotych – w przypadku uczniów i studentów obowiązuje zniżka 50%.

Przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej, w przypadku osób, którym nie przysługują zniżki, jest zatem prawie pięciokrotnie tańsze niż jazda prywatnym samochodem. Z kolei uczniowie i studenci mogą się przemieszczać płacąc 1/10 tego, co kierowcy aut.

Czy argument kosztowy przekonał młodzież? Nie do końca. Choć uczestnicy spotkania wzięli pod uwagę znacznie niższe opłaty za podróże, to jednak większość z nich wciąż kusi wizja własnego samochodu. Wśród wad transportu publicznego wymieniają choćby zbyt rzadkie kursy poszczególnych linii oraz komfort jazdy.

Prowadzącego takie argumenty nie zaskoczyły. Piotr Stasiak przyznał, że osoby poruszające się komunikacją miejską często podnoszą te kwestie.

- Wśród czynników wpływających na wybór rodzaju komunikacji, do najważniejszych należy zaliczyć dostępność sieci komunikacyjnej, rozkłady jazdy oraz częstość kursów. Jeśli te nie satysfakcjonują podróżnych, istnieje spora szansa, że mimo znacznie wyższych kosztów wybiorą prywatny samochód – podsumował prezes Rokbus podkreślając, że samorządy powinny nieustannie pracować nad jakością komunikacji publicznej, by zachęcać kolejnych podróżnych.

 

Polecane aktualności
14 października 2022
Od przedwojennego autobusu, do Ikarusa, który jeszcze kilkanaście lat temu woził nas ulicami miast. Przy okazji kieleckich targów Transexpo 2022 Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zaprezentowała ciekawą wystawę zabytkowych autobusów.
14 października 2022
Firma Simple H2 przedstawiła swoją wizje wykorzystania instalacji wytwarzania zielonego wodoru w drugim dniu Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego.
13 października 2022
Wiele interesujących wątków dotyczących m.in. obowiązujących aktów prawnych związanych z transportem publicznych poruszono podczas konferencji przewozowej Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w trakcie XVI targów TRANSEXPO w Targach Kielce.
13 października 2022
XVI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO odwiedziły delegacje z Ukrainy. Nasi sąsiedzi poszukują tu autobusów i busów, które sprawdzą się w warunkach miejskich, ale i takich, które sprawnie przewiozą pasażerów z miast do mniejszych miejscowości.
13 października 2022
Pierwszy wieczór XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego upłynął pod znakiem targowych nagród i wyróżnień.
13 października 2022
Dwunastometrowy elektryk od ARP, Arthur z zapowiedzią produkcji w Polsce czy nowy Isuzu. Tegoroczne Transexpo w Targach Kielce nie rozczarowuje, jeśli chodzi o ilość premier i prezentowanych pojazdów. Wrażenie robiły też same pokazy.
12 października 2022
Instytucje odpowiadające za transport w wielu miastach na terenie całej Polski poszukują kandydatów na stanowiska kierowców, ale też pracowników wielu działów ze swoich struktur. W środę, podczas pierwszego dnia XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które trwają w Targach Kielce, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała konferencję, podczas której promowano rekrutację do spółek w Warszawie, Krakowie i Kielcach.
12 października 2022
Pierwszego dnia targów TRANSEXPO polska firma Solaris zaprezentowała dane dotyczące rynku autobusów w Europie i udziału w nim własnej marki. Mająca siedzibę w Bolechowie pod Poznaniem firma jest liderem zeroemisyjnych autobusów miejskich w Europie w 2021 roku.