309485067-1676604152739787-7577927824881345832-n.jpg

Miejscy przewoźnicy publiczni szukają rąk do pracy. Zdradzili wynagrodzenia podczas TRANSEXPO

12 października 2022
Instytucje odpowiadające za transport w wielu miastach na terenie całej Polski poszukują kandydatów na stanowiska kierowców, ale też pracowników wielu działów ze swoich struktur. W środę, podczas pierwszego dnia XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które trwają w Targach Kielce, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała konferencję, podczas której promowano rekrutację do spółek w Warszawie, Krakowie i Kielcach.

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach obecnie poszukują przede wszystkim kierowców. Zatrudnienie mogą tam znaleźć również osoby zainteresowane pracą w ramach tzw. zaplecza technicznego: elektromonterzy, ślusarze czy mechanicy.

- Kieleckie MPK prowadzi obecnie nabór na stanowiska kierowców, ale rekrutujemy również elektryków, elektroników czy mechatroników. W najbliższym czasie będziemy też szukać pracowników na stanowiska dyspozytorskie, gdzie niezbędne jest 2-3-letnie przyuczenie – mówił Marcin Lasia z działu kadr Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

W krakowskim MPK trwa obecnie intensywna kampania rekrutacyjna. Spółka poszukuje kierowców, mechaników, elektroników, elektromonterów, ślusarzy, pracowników obróbki skrawaniem oraz tokarzy. Co ciekawe, do podjęcia zatrudnienia na stanowisku kierowcy, MPK zachęca kobiety.

- Naszym pracownikom oferujemy szeroki wachlarz rozwiązań: od umów o pracę do samozatrudnienia. Jesteśmy również otwarci na propozycje w kwestii grafików. Takie możliwości z pewnością docenią kobiety, którym często zależy na dostosowaniu harmonogramu pracy choćby do potrzeb dzieci – zachęcała Justyna Mierzwa z krakowskiego MPK. 

Na kolejny pozytywny aspekt pracy kobiety-kierowcy zwróciła uwagę Lilianna Jakiel z krakowskiej spółki.

- Staramy się walczyć ze stereotypem, zgodnie z którym kobieta nie może być dobrym kierowcą – zdecydowanie może! Niedawno organizowaliśmy w Krakowie konkurs na najlepszego kierowcę, który musiał wykonać konkretne zadania manewrowe – wygrała go kobieta – podkreślała Lilianna Jakiel.

Kandydaci na kierowców mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia oraz szereg bonusów. W Warszawie pensje startują od 5600 zł brutto, w Krakowie od 4500-4800 zł netto, a w Kielcach – od 4000 zł netto. Kwoty te są wynagrodzeniem podstawowym – pracownicy otrzymują również premie i dodatki, a obecnie wciąż wprowadzane są kolejne podwyżki.

- Chętnym proponujemy dofinansowania do kursów w ośrodku szkolenia kierowców, mogącym pochwalić się kilkudziesięcioletnią praktyką. Nasi pracownicy otrzymują premie w wysokości 300 zł miesięcznie, premie roczne i dodatki. Ponadto mogą korzystać z kart na zajęcia sportowe, z opieki medycznej oraz darmowych biletów dla siebie i dzieci – opowiadał podczas konferencji Adam Stawicki, rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc zostać kierowcą? Obowiązują tu wymagania ustawowe (między innymi minimalny wiek – 24 lata). Kandydat musi też posiadać prawo jazdy kategorii B, które uprawnia do rozpoczęcia kursu na kategorię D. Trzeba również przejść wszelkie niezbędne badania psychofizyczne. Niezwykle ważna jest tu także odporność na stres.

Przedstawiciele spółek zgodnie twierdzą, że wielu kierowców autobusów miejskich to prawdziwi pasjonaci motoryzacji, którzy swoim zamiłowaniem „zarażają” kolejnych chętnych.

- Pracowała u nas młoda kobieta, która szczególnie ceniła sobie swoją pracę. Musiała wypowiadać się o niej w samych superlatywach, bo po jakimś czasie kierowcą została u nas również jej mama – to chyba najlepszy dowód na to, że to praca kierowcy może być tak atrakcyjna, że zachęcamy do niej osoby, którym życzymy jak najlepiej – podsumowuje Justyna Mierzwa z krakowskiego MPK.

Polecane aktualności
14 października 2022
Od przedwojennego autobusu, do Ikarusa, który jeszcze kilkanaście lat temu woził nas ulicami miast. Przy okazji kieleckich targów Transexpo 2022 Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zaprezentowała ciekawą wystawę zabytkowych autobusów.
14 października 2022
Firma Simple H2 przedstawiła swoją wizje wykorzystania instalacji wytwarzania zielonego wodoru w drugim dniu Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego.
13 października 2022
Ile kosztuje podróżowanie po mieście? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie, którzy odwiedzili wystawę TRANSEXPO, trwającą obecnie w Targach Kielce. Mieli oni okazję wziąć udział w krótkiej prelekcji połączonej z debatą na temat środków komunikacji.
13 października 2022
Wiele interesujących wątków dotyczących m.in. obowiązujących aktów prawnych związanych z transportem publicznych poruszono podczas konferencji przewozowej Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w trakcie XVI targów TRANSEXPO w Targach Kielce.
13 października 2022
XVI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO odwiedziły delegacje z Ukrainy. Nasi sąsiedzi poszukują tu autobusów i busów, które sprawdzą się w warunkach miejskich, ale i takich, które sprawnie przewiozą pasażerów z miast do mniejszych miejscowości.
13 października 2022
Pierwszy wieczór XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego upłynął pod znakiem targowych nagród i wyróżnień.
13 października 2022
Dwunastometrowy elektryk od ARP, Arthur z zapowiedzią produkcji w Polsce czy nowy Isuzu. Tegoroczne Transexpo w Targach Kielce nie rozczarowuje, jeśli chodzi o ilość premier i prezentowanych pojazdów. Wrażenie robiły też same pokazy.
12 października 2022
Pierwszego dnia targów TRANSEXPO polska firma Solaris zaprezentowała dane dotyczące rynku autobusów w Europie i udziału w nim własnej marki. Mająca siedzibę w Bolechowie pod Poznaniem firma jest liderem zeroemisyjnych autobusów miejskich w Europie w 2021 roku.