souma.jpg

Historia autobusów jeżdżących po naszych drogach na Transexpo 2022

14 października 2022
Od przedwojennego autobusu, do Ikarusa, który jeszcze kilkanaście lat temu woził nas ulicami miast. Przy okazji kieleckich targów Transexpo 2022 Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zaprezentowała ciekawą wystawę zabytkowych autobusów.

Najstarszą z maszyn jest Somua Six. Ten 90-letni autobus jest ikoną przedwojennej komunikacji miejskiej. W Polsce można było go spotkać przede wszystkim w Warszawie. 9-metrowa maszyna mogła zabrać na pokład 44 osoby, w tym 32 siedzące.

Oprócz tego na wystawie znalazły się także dwa modele Jelcza – model 043, czyli ten oryginalny oraz bardziej rozpoznawalny dzięki swojej wyjątkowo kanciastej formie Jelcz PR110M. Oprócz tego swoje miejsce znalazł na wystawie także klasyczny Autosan.

„Najmłodszym” pojazdem zaprezentowanym podczas wystawy zabytków na Transexpo 2022 jest Ikarus 260. Ten jedenastometrowy węgierski autobus w Polsce po raz pierwszy pojawił się w latach 70-tych, głównie przez eksport z ZSRR. Co poniektórzy mogą pamiętać jeżdżące jeszcze nie tak dawno temu czerwone Ikarusy z brązowymi siedzeniami i metalowymi tabliczkami ostrzegawczymi napisanymi cyrylicą.

 

Polecane aktualności
14 października 2022
Firma Simple H2 przedstawiła swoją wizje wykorzystania instalacji wytwarzania zielonego wodoru w drugim dniu Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego.
13 października 2022
Ile kosztuje podróżowanie po mieście? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie, którzy odwiedzili wystawę TRANSEXPO, trwającą obecnie w Targach Kielce. Mieli oni okazję wziąć udział w krótkiej prelekcji połączonej z debatą na temat środków komunikacji.
13 października 2022
Wiele interesujących wątków dotyczących m.in. obowiązujących aktów prawnych związanych z transportem publicznych poruszono podczas konferencji przewozowej Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w trakcie XVI targów TRANSEXPO w Targach Kielce.
13 października 2022
XVI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO odwiedziły delegacje z Ukrainy. Nasi sąsiedzi poszukują tu autobusów i busów, które sprawdzą się w warunkach miejskich, ale i takich, które sprawnie przewiozą pasażerów z miast do mniejszych miejscowości.
13 października 2022
Pierwszy wieczór XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego upłynął pod znakiem targowych nagród i wyróżnień.
13 października 2022
Dwunastometrowy elektryk od ARP, Arthur z zapowiedzią produkcji w Polsce czy nowy Isuzu. Tegoroczne Transexpo w Targach Kielce nie rozczarowuje, jeśli chodzi o ilość premier i prezentowanych pojazdów. Wrażenie robiły też same pokazy.
12 października 2022
Instytucje odpowiadające za transport w wielu miastach na terenie całej Polski poszukują kandydatów na stanowiska kierowców, ale też pracowników wielu działów ze swoich struktur. W środę, podczas pierwszego dnia XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które trwają w Targach Kielce, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zorganizowała konferencję, podczas której promowano rekrutację do spółek w Warszawie, Krakowie i Kielcach.
12 października 2022
Pierwszego dnia targów TRANSEXPO polska firma Solaris zaprezentowała dane dotyczące rynku autobusów w Europie i udziału w nim własnej marki. Mająca siedzibę w Bolechowie pod Poznaniem firma jest liderem zeroemisyjnych autobusów miejskich w Europie w 2021 roku.