MSPO-2019-2.jpg
Pocztówka na MSPO w 2019 roku. Grafika kartki na MSPO przypomina, że to polscy matematycy złamali szyfry Enigmy, co przyczyniło się do zakończenia II wojny światowej. Na datowniku widnieje podobizna Stanisława Ulama, uczestnika tajnego Programu Manhattan i współtwórcy bomby termojądrowej.

Pocztówki wydawane na MSPO to jedyne takie kartki w skali kraju

16 sierpnia 2022
Od niemal 30 lat można wysyłać kartki pocztowe wydawane specjalnie na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na  każdą edycję, na zlecenie pierwszego organizatora MSPO, Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, a następnie Targów Kielce,  przygotowywane są wyjątkowe obrazy odnoszące się do kluczowych wydarzeń na świecie i najważniejszych elementów wystawy.    

 Z inicjatywą wydawania kartek pocztowych w 1994 roku, zwrócił się do Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju i Promocji Regionu SA „Razem”, która wówczas organizowała Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, kielecki kolekcjoner Janusz Łojek. - Pomysł nam się spodobał i nadal go realizujemy. Pierwsze kartki pocztowe wydawane były na zlecenie  tej spółki, a kolejne już Targów Kielce, zawsze przez Pocztę Polską – mówi prezes Targów, dr Andrzej Mochoń, zarządzający przed laty także Świętokrzyską Agencją Rozwoju Regionu. - Ponadto Poczta Polska, na zlecenie ŚARR, rozpoczęła wydawanie i stosowanie okolicznościowych datowników.

 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedyne w Polsce targi, które przez niemal 30 lat wydają dokumentację wydarzenia w formie pocztówek. Projektantem znacznej większości kart, znaczków personalizowanych oraz datowników, jest Adam Kowalewski, kielecki artysta plastyk. Z kolei część projektował artysta Marcin Kot. Na pocztówkach z danego roku widnieje przede wszystkim symbol edycji MSPO. Często pojawia się też grafika odnosząca się do wydarzeń historycznych lub bieżących ze świata, a także  wizerunek osób zasłużonych dla nauki i obronności.

 

Grafika, znaczek i stempel skomponowane w całość 

Na ostatnie MSPO w 2021 roku wydane zostały cztery pocztówki - nawiązują do walki z koronowirusem, zwycięstw Zygmunta III Wazy, prezentują polskiego inżyniera i instruktora  Jerzego Rudlickiego, który był pomysłodawcą usterzenia motylkowego w myśliwcach stealth F- 117, widzimy też grafikę przypominającą zwycięską bitwę pod Kłuszynem w 1610 roku.

 

W 1999 nastąpiło szalenie ważne wydarzenie – po latach starań, Polska przystąpiła do NATO, więc na kartkach nie mogło zabraknąć symbolu Paktu Północnoatlantyckiego, przy którym, wśród flag krajów już tam funkcjonujących, powiewa i biało – czerwona.

 

W 2019, z okazji  Dnia Amerykańskiego,  na jednej z pocztówek widniał wizerunek polskiego matematyka, uczestnika tajnego  programu badawczego USA - Projektu Manhattan i współtwórcy bomby wodorowej  Stanisława Ulama. Obok mamy grafikę przypominającą, że to polscy naukowcy złamali szyfry Enigmy, co przyczyniło się do pokonania Hitlera i jego armii. Z kolei na znaczku widnieje samolot F-35, informujący  o Amerykańskiej Wystawie Narodowej podczas MSPO.

Grafiki na pocztówce komponują się w całość.

 

Pocztówka z AIR SHOW

 

Kartki pocztowe wydawane są także do wydarzeń towarzyszących  MSPO - targów Logistyka oraz Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Widowiska AIR SHOW, które odbywały się z inicjatywy prezesa Targów Kielce, dr Andrzeja Mochonia, były podniebnymi spektaklami  najbardziej znanych grup akrobatycznych z całego świata. Na pocztówkach widnieją, między innymi, grafiki samolotów biorących udział w popisach. 

 

Pocztówka na MSPO w 2021 roku. Grafika obrazuje zwycięskie bitwy husarii prowadzonej przez króla polskiego Zygmunta III Wazę. Z kolei na znaczku widnieje nowatorski wojskowy dron Yuneec 30 Z.

 

 

 

 Na pierwszej kartce pocztowej z 1994 roku widnieją logo MSPO oraz grafiki upamiętniające bitwę z czasów Powstania Listopadowego w 1831 roku pod Końskimi i uruchomienie Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej w 1924 roku.

 

 

 

 

 Na pierwszej kartce pocztowej z 1994 roku widnieją logo MSPO oraz grafiki upamiętniające bitwę z czasów Powstania Listopadowego w 1831 roku pod Końskimi i uruchomienie Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej w 1924 roku.

 

 

Kartka pocztowa na AIR SHOW w 2000 to hołd dla zasłużonych pilotów,  kapitana Franciszka Żwirko oraz inżyniera Stanisława Wigury, którzy zwyciężyli w trzecim Challenga’u Lotniczym w Berlinie.

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.