zdjecie1.JPG
Źródło: Piekarnia Charistia

Piekarnia Charistia – wyjątkowy jubileusz i wyjątkowa receptura

02 września 2020
Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął również Piekarni Charistia, która musiała podejmować niezbędne działania, aby przetrwać na rynku. Pomimo trudnej sytuacji, nie tylko nie zaprzestali działalności, ale nawet wprowadzili nowości, które zaprezentują podczas targów SACROEXPO.

Rodzinna Piekarnia Charistia z powodzeniem funkcjonuje od lat 70-tych. To firma z wieloletnim doświadczeniem, wykwalifikowaną załogą pracowników oraz nowoczesnym zapleczem technologicznym. W ofercie Piekarni znajdują się świeże, najwyższej jakości produkty m.in.: opłatki wigilijne oraz mszalne Komunikanty i Hostie.

W obliczu pandemii koronawirusa zmieniło się funkcjonowanie Charistii, ale dzięki zaangażowanej załodze udało się przetrwać ciężki dla wszystkich okres. O tym jak niemal z dnia na dzień zmieniła się rzeczywistość firmy rozmawialiśmy z jednym ze współwłaścicieli Charistii - Renatą Cieślik.

Czas pandemii koronawirusa to trudny okres do prowadzenia działalności gospodarczej. Jak poradziliście sobie w tym czasie?

Okres pandemii koronawirusa to dla nas bardzo trudny czas, epidemia oraz nałożone restrykcje blokujące uczestnictwo w Mszach Świętych spowodowały zawieszenie zamówień na nasze produkty: od końca lutego - od zagranicznych odbiorców, a od marca - od polskich klientów.  Oczywiście potwierdzam, że w tym czasie koniecznym było zamknięcie publicznych miejsc, ale prowadzenie firmy bez sprzedaży przez kilka miesięcy jest wręcz niemożliwe. Musieliśmy sobie poradzić, dlatego korzystaliśmy m.in. z pomocy rządowych oraz gminnych.

Czy musieliście podejmować dodatkowe działania w czasie pandemii, aby przetrwać na rynku?

Na szczęście mogliśmy liczyć na ogromne zrozumienie, zaangażowanie i przychylność naszych pracowników między innymi dzięki temu udało nam się przetrwać. Nasza załoga musiała wykorzystać urlopy wypoczynkowe, był to dla nas również czas trudnych decyzji personalnych.

Jednak śmiało mogę  stwierdzić, że to Hostia uratowała naszą sytuację. Tak dużych zamówień na Hostie koncelebrowane podczas Mszy Świętej przez Kapłanów jakie mieliśmy w tych trudnych chwilach, nie mieliśmy nigdy dotąd.

Od wielu lat jesteście wystawcą targów SACROEXPO. Jakie nowości produktowe szykujecie na wydarzenie?

Od dawna jesteśmy wystawcą targów SACROEXPO i ta, bardzo udana z resztą współpraca, umożliwiła nam nawiązanie wartościowych kontaktów z odbiorcami na rynku polskim, a także ogólnoświatowym.

Z okazji 50-lecia istnienia naszej Piekarni chcielibyśmy zaprezentować wyjątkową edycją grawerowanych specjalnie na tą okazję matryc do wypieku opłatków. Każda z nich przedstawia jedną z tradycyjnych polskich kolęd. Jednym z etapów produkcji opłatków jest właśnie dobór wzorów i przygotowanie matryc. To  czyni nasze opłatki wyjątkowymi. Często, zanim opłatek trafi do wypieku podlega on wielu próbom odbicia wzoru. Jest to praca wymagająca dużej precyzji, by zachować efekt zdobień matryc na produkcie gotowym - upieczonym opłatku czy Hostii. Projekty nowych matryc przygotowujemy i grawerujemy sami, a seria którą pragniemy zaprezentować  na Targach SACROEXPO 2020  jest autorską edycją naszej firmy.

Podczas targów, na naszym stoisku będzie można otrzymać pamiątkowe pudełeczko z opłatkami zawierającymi kolędę.

Wasza działalność opiera się na łączeniu i podtrzymywaniu m.in. takich wartości jak rodzina, kultura i tradycja. Jak została opracowana receptura wypieku opłatków?

To właśnie muzyka organowa przyczyniła się do założenia naszej Piekarni. Piotr Cieślik utalentowany muzyk, a prywatnie nasz tata, 50 lat temu będąc organistą rozpoczął pracę nad opracowaniem receptury wypieku opłatków, aby według tradycji dzielić się nimi z ludźmi. Nasze rzemiosło, kunszt oraz rodzinna tradycja to jedne z wielu czynników które sprawiły, że dziś nasze opłatki wigilijne i pieczywo liturgiczne zyskało uznanie nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach na całym świecie.

 

Zapraszamy na stoisko firmy CHARISTIA już od 28 do 30 września 2020 roku podczas XXI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce!

(MCh)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych