642A1810.jpg

Pandemia przyspieszyła proces digitalizacji sektora rachunkowości w Polsce!

26 października 2022
O tym, że warto stosować nowoczesne systemy zarządzania i wspierania biur rachunkowych oraz nie bać się procesu digitalizacji, debatowano w trakcie panelu dotyczącego nowoczesnych rozwiązań dla biur rachunkowych. Na arenie głównej omówiono również studium przypadku systemu enova365 i jego zastosowania w komunikacji z klientem, a na zakończenie pierwszego dnia prelekcji w trakcie wystąpienia eksperckiego zaprezentowano najważniejsze zastosowania programu INFOR lex.

O tym, że digitalizacja jest potrzebna nikogo przekonywać nie trzeba, ale niestety cały czas wiele firm ma obawy przed jej wdrożeniem. – Digitalizacja jest jak Yeti, wszyscy o niej słyszeli, ale większość jej nie widziała i ma duże opory przed jej wprowadzeniem – zażartował na wstępie Marcin Pichur, wiceprezes w DocuWere i jeden z ekspertów biorących udział w panelu. Obawy te wynikają często z braku znajomości tematu lub ograniczenia zaufania co do bezpieczeństwa cyfrowych wersji dokumentów. Te, jak twierdzi doświadczony konsultant, są zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż tradycyjne papierowe. Marcin Pichur wspiera biura rachunkowe w zamianie papieru w inteligentne dokumenty i przeprowadzeniu cyfrowej transformacji, do czego zachęcał podczas debaty. 

Pandemia i wynikająca z niej praca zdalna w wielu sektorach, w tym rachunkowości, szybko zweryfikowały, które firmy są zdigitalizowane i przystosowane do pracy w nowych realiach. – 2,5 roku temu łatwo można było sprawdzić, kto korzysta z cyfrowych rozwiązań w swoim biurze. Ale, co warte podkreślenia, niektóre firmy potrafiły w ciągu miesiąca przejść ten proces i odnaleźć się w nowym systemie – mówiła Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca outsourcingiem kadr, płac i rachunkowości w Grant Thornton. Założycielka społeczności „HR na szpilkach” oraz Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi podkreślała możliwość współpracy zdalnej, z niedostępnymi bez transformacji cyfrowej, pracownikami z mniejszych miast i miejscowości, którzy gwarantują te same umiejętności.

Związany od 22 lat z firmą Symfonia, Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych przez wiele lat rozwijał firmę w obszarze obsługi finansowo-księgowej i podatków oraz zagadnień controlingowych. – Covid przyspieszył transformacje wielu polskich firm, która otwiera nowe możliwości. Digitalizacja, oprócz dostępu do nowych pracowników, o czym mówiła Monika Smulewicz, daje również dostęp do nowych klientów – mówił ekspert Symfonii dodając, że bezpieczeństwo dokumentów przechowywanych w chmurze jest większe, niż tych tradycyjnych.

Warto podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami, jak oprogramowania ERP enova365, które oferują dostępne na rynku firmy dlatego, że buduje to przewagę nad konkurencją, która zwleka z transformacją. Digitalizacja jest opłacalna wtedy, kiedy przynosi dodatkowe profity i zyski dla firmy, a te z całą pewnością są możliwe – zachęcała Jadwiga Wojtas, Dyrektor Produkcji i Rozwoju w firmie Soneta, producencie oprogramowania ERP enova365.

Uczestnicy kongresu mogli poznać także praktyczne zastosowanie oferowanego przez firmę Soneta oprogramowania w trakcie studium przypadku. Właścicielka jednego z biur rachunkowych Monika Kawalec podkreślała możliwości, jakie daje nowoczesny system oraz wskazywała konkretne pola jego wykorzystania. enova365 w biurze rachunkowym to znakomite narzędzie w dobie wyzwań technologicznych i zmian prawnych – mówiła do prowadzącego Case study Konrada Spryńcy.

Na zakończenie trener biznesu INFOR, Paweł Jędrzejak mówił o oszczędności czasu wynikającej z zastosowania programu INFOR lex. Z przedstawionych przez niego statystyk wynika, że każdy pracownik biura rachunkowego powinien poświęcać średnio około 4 godzin dziennie na zapoznanie się z ciągłymi zmianami w przepisach. Aby informacje te były odpowiednio opracowane, dostosowane do konkretnego klienta wystarczy dostęp do programu i oferowanych przez niego narzędzi. – Dzięki naszej aplikacji klienci mają dostęp do czasopism, książek, artykułów, a nawet szkoleń. Dodatkowo otrzymują spersonalizowane informacje opatrzone fachowym komentarzem. INFOR lex to baza wiedzy biur rachunkowych i wszystkie ustawy w jednym miejscu – mówił ekspert z zakresu publikacji elektronicznych.

Kolejne panele eksperckie zaplanowano na drugi dzień III Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych.

(ŁK)

Polecane aktualności
28 października 2022
Współpraca międzynarodowa, obsługa zagranicznych klientów, zatrudnianie cudzoziemców, finansowanie biur rachunkowych w trudnej sytuacji ekonomicznej klientów, sprzedaż i marketing w biurach rachunkowych, nowe technologie i procesy digitalizacji w branży, archiwizacja dokumentów i bezpieczeństwo danych to tylko część tematów, jakie poruszane były w trakcie największego w Polsce spotkania branży rachunkowo-księgowej.
27 października 2022
Dwa bardzo ciekawe panele dotyczące finansowania oraz wzrostu kosztów odbyły się w drugim dniu Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych.
27 października 2022
Drugi dzień Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce przyniósł jeszcze więcej przydatnej praktycznej wiedzy. I to nie tylko stricte z dziedziny rachunkowości.
27 października 2022
Jak wynika z raportu Krajowej Izby Biur Rachunkowych obecnie w Polsce funkcjonuje około 70 tysięcy biur rachunkowych i nawet 400 tysięcy księgowych. Część z nich poza rodzimym rynkiem z powodzeniem działa na tych zagranicznych, obsługując tamtejszych, ale i polskich klientów. O tym, że warto nawiązywać międzynarodowe partnerstwo przekonywali eksperci podczas drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce.
27 października 2022
Ciekawe prelekcje, eksperci, a przede wszystkim informacje, które ciężko jest zdobyć nawet na specjalistycznych uczelniach. Pierwszy dzień tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce to nie tylko panele, ale także mnóstwo warsztatów praktycznych.
26 października 2022
W trakcie pierwszego dnia III Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych dużą część panelów moderowanych poświęcono zagadnieniom związanym z międzynarodowością w rachunkowości i księgowości. Omówiono relacje międzynarodowe, korzyści z pozyskiwania zagranicznych rozwiązań i kapitału oraz zatrudniania obcokrajowców w biurach rachunkowych.
26 października 2022
250 uczestników, 35 wystawców, liczne grono prelegentów i ekspertów oraz niezwykle napięty program III Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych gwarantują sukces kolejnego spotkania branży rachunkowo-księgowej, które właśnie wystartowało w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
25 października 2022
Owocową Paczkę tworzą sadownicy, promotorzy trendów ekologicznych i wieloletni dystrybutorzy owoców. Nie ma krótszej drogi z sadu do domu, czy biura niż Owocowa Paczka. Owoce są zawsze świeże. Firma oferuje zestawy dostępne całorocznie, ale koncentruje się zawsze na owocach sezonowych, które klient otrzyma szybciej niż będą dostępne w sklepach i na pewno lepszej jakości. Bo w owocach czas to jakość!