Aktualności
Międzynarodowy wymiar rachunkowości i księgowości podczas MKBR
W pierwszym panelu III Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych nt. biznesu i zagranicznych relacji biur rachunkowych wskazano z jakimi podmiotami i sektorami najłatwiej współpracuje się branży rachunkowej. Są to młodzi ludzie, handel i branża IT.
Kapitał nie ma narodowości
O tym jak skutecznie korzystać z zagranicznych rozwiązań, sprzętu i kapitału rozmawiali Jacek Bajson, Łukasz Mazur i Łukasz Bystrzyński. Wypowiedzi wszystkich uczestników panelu moderowanego sprowadzały się do konkluzji, że międzynarodowe skalowanie biznesu jest możliwe po określeniu, w jakim celu chcemy uzyskać kapitał zagraniczny i jaki ma mieć on wymiar. Jacek Bajson, doradca podatkowy z 25-letnim doświadczeniem podkreślał, że kapitał nie ma narodowości i istnieją dwa warianty pozyskiwania zagranicznych zasobów: - Pierwszy z wariantów - sukcesyjny polega na tym, że przede wszystkim należy wykorzystać potencjał firmy, skapitalizować wartości i zyski firmy. Nie należy po prostu zamykać biznesu, należy wychodzić z inicjatywą. Drugi wariant rozwojowy wskazuje na rozwój poprzez łączenie biur rachunkowych na rynku lokalnym – podkreślał.
Drugi z uczestników panelu - Łukasz Mazur podkreślał, że kapitał to nie tylko pieniądze, lecz także wiedza, know-how i kontakty międzynarodowe. To także procentujący w przyszłości udział w sieciach biur rachunkowych.
Polska może być centrum rachunkowości i finansów na świecie
Kolejnym pomysłem na pozyskiwanie kapitału i kontaktów zagranicznych, który padł podczas rozmów w trakcie Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych jest wykorzystanie polskich zasobów i technologii za granicą. Stosowanie waluty wymiennej pozwoli na skalowanie biznesu i wychodzenie na rynki zagraniczne. W Polsce już funkcjonują zagraniczne grupy i firmy, które współpracują. Ponadto podkreślano jak nowoczesne i intuicyjne są polskie rozwiązania IT i oprogramowania do rachunkowości.
Polskie biura rachunkowe, a zagraniczny klient i pracownik
W trakcie panelu moderowanego poświęconego współpracy polskich biur rachunkowych z zagranicznymi klientami wskazano największe wyzwania i bariery stojące przed podmiotami chcącymi nawiązać taką współpracę. Najczęściej wspominano o barierach językowych, trudnościach wynikających ze stosowania specjalistycznego języka i braku zrozumienia obowiązujących przepisów prawnych. Problemem jest także niedostosowanie stron internetowych, umów i formularzy dla zagranicznych klientów. Beata Boruszowska i Joanna Nguyen – przedstawicielki prężnie działających biur rachunkowych w Polsce opowiedziały o swoich dobrych doświadczeniach w zakresie współpracy z pracownikami zagranicznymi. Podkreślały, że kompetencje i doświadczenie osób pochodzących z innego kraju nie odbiegają od umiejętności prezentowanych przez Polaków.
Panele moderował Wiktor Doktór – Prezes Pro Progressio – organizacji zajmującej się rozwojem sektora Nowoczesnych Usług dla Biznesu. III Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych potrwa do czwartku, 27 października 2022 roku.
(MS)