Poduszkowiec-PRC-650-1.jpg

Nowości od polskiego, państwowego instytutu badawczego na MSPO

25 sierpnia 2022
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentuje szeroką ofertę, w tym kilka nowości jak: poduszkowiec patrolowo – ratowniczy PRC-650, czy naboje pirotechniczne EGG1U. Firma należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie o tradycjach sięgających 1926 roku.

Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania oraz usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.

Prezentowane w ramach 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO nowości, będzie można zobaczyć na stoisku Instytutu w hali D.

Poduszkowiec patrolowo – ratowniczy  PRC-650

Poduszkowiec-PRC-650-2.jpg [327.43 KB]

Poduszkowiec PRC-650 został zaprojektowany do działań ratowniczych i patrolowych na wodach śródlądowych, szczególnie w warunkach zimowych na kruchym lodzie oraz na akwenach o niskim stanie wód.

W projekcie Poduszkowca PRC – 650 zastosowane zostały najnowsze doświadczenia zespołu Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa z zakresu symulacji numerycznych przepływów, nowoczesnych technik wytwarzania oraz projektowania struktur kompozytowych. Poduszkowiec PRC-650 to kolejna konstrukcja Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, która w porównaniu ze starszymi modelami zyskała:

  • zwiększoną o 40% moc układu napędowego;
  • węzły transportowe dostosowane do transportu poduszkowca śmigłowcem;
  • instalację elektryczną dostosowaną do trudnych warunków morskich;
  • powiększoną kabinę i drzwi – dzięki czemu ułatwione jest podjęcia poszkodowanego z wody oraz większa jest przestrzeń do przeprowadzenia akcji reanimacyjnej i innych akcji specjalnych w kabinie poduszkowca;
  • opatentowany system uchylanych klap bocznych zwiększający manewrowość poduszkowca.

Biorąc pod uwagę głosy użytkowników do zmodernizowanej wersji wybrano silnik morski (w prototypie zastosowany został BUKH SOLAS) o mocy 200 KM oraz wentylator o powiększonej średnicy do 1600 mm, napędzany przez zmodernizowaną przekładnie pasową. Fartuch typu balonowego zapewnia wysoką stabilność poduszki powietrznej i łatwość pilotażu a zamontowane na jego spodzie opatentowane łuski zwiększają odporność na rozdarcia. Duża powierzchnia poduszki powietrznej ułatwia wejście w ślizg na wodzie i zapewnia wysoką ładowność poduszkowca – 900 kg.

Zmodernizowany poduszkowiec PRC-650 oferuje przestronne warunki podróży dla 7 osób (w tym pilot) z możliwością podróży 9 osób. Kokpit wyposażono w rozbudowany system wskaźników oraz komputer pokładowy z nawigacją GPS.

Dzięki zastosowaniu unikalnego połączenia rozwiązań technicznych poduszkowiec PRC-650 posiada walory użytkowe, których nie posiada żaden z obecnie produkowanych poduszkowców w tej klasie.

 

Pironaboje EGG1U

Pironaboj-EGG1U-1.jpg [131.02 KB]

Naboje pirotechniczne EGG1U zostały zaprojektowane i wyprodukowane na potrzeby projektu Rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K. Doświadczenie i wiedza zdobyte w trakcie rozwoju rakiety umożliwiły opracowanie nowego modelu pironaboju, który jest obecnie wykorzystywany w mechanizmach zaimplementowanych na pokładzie.

Pironaboje EGG1U pełnią rolę gazogeneratorów czyli urządzeń pirotechnicznych, których inicjacja powoduje wytworzenie gorącego gazu o odpowiednich parametrach ciśnienia. Powstałe produkty spalania mogą zostać wykorzystane do wykonania pracy takiej jak m. in.: otwarcie/zamknięcie zaworu, ruch tłoka w siłowniku, zwolnienie blokady mechanizmu, w systemach wyzwolenia spadochronu, odrzucenie osłon, redukcję luzu w pasach bezpieczeństwa oraz wielu innych.

Naboje pirotechniczne wykonane są z metalowej obudowy z gwintem M12x1, wyposażone
m. in. w główkę zapalczą o prądzie bezpiecznym 1W/1A oraz ładunek główny. Wyrób nie zawiera inicjujących materiałów wybuchowych, dzięki czemu łatwiej go transportować w ramach przewozu towarów niebezpiecznych (ADR).

Zaletą wyrobu jest możliwość elastycznego dostosowania ciśnienia generowanego przez pironabój, bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję. Naboje pirotechniczne mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach – kosmicznej, zbrojeniowej, lotniczej czy motoryzacyjnej.  

Produkcja ładunków w Polsce stanowi znaczne ułatwienie dla krajowych i europejskich odbiorców. Kwestie administracyjno-celne powodują, iż pironaboje z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa są konkurencyjne cenowo do innych, obecnych na rynku. Elastyczność technologii wyróżnia produkt spośród innych rozwiązań rynkowych. Pironaboje nie są finalnie przetestowane do zastosowań innych niż rakieta Bursztyn ILR-33 BURSZTYN 2K, niemniej ich uniwersalność i innowacyjność na skalę europejską, mogą stanowić o ich sukcesie na rynku.

(ŁK)

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.