kazachstan.png
Spotkanie Prezesa Targów Kielce dr Andrzeja Mochonia, Zastępcy Dyrektora Wydziału Targów Joanny Marcjan oraz Prezesa Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Piotra Guzowskiego z członkami zarządu Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami KazWaste.

Możliwości współpracy polsko-kazachstańskiej w ramach targów Ekotech omówiono podczas spotkania w Kazachstanie

03 listopada 2023
Październikowe rozmowy przedstawicieli Targów Kielce z zarządem stowarzyszenia KazWaste z Ałmatów, poświęcone były kooperacji biznesowej przy targach branży komunalnej. Dyskutowano m.in. o udziale w Ekotech kazachstańskich wystawców i zwiedzających, a także o promocji targów w tym regionie.

Z przedstawicielami kieleckiego ośrodka wystawienniczego - Prezesem Targów Kielce dr Andrzejem Mochoniem i Zastępcą Dyrektora Wydziału Targów Joanną Marcjan, a także Prezesem Polsko Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Piotrem Guzowskim, spotkali się w Kazachstanie reprezentanci zarządu stowarzyszenia gospodarki odpadami KazWaste - Mustafina Wiera Władylenowna - Dyrektor Wykonawczy oraz Ajzhan Ryskulova Zastępca Dyrektora Wykonawczego. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy Stowarzyszenia z Targami Kielce w zakresie pozyskania firm  z Kazachstanu w roli wystawców oraz zwiedzających i zaproszenie ich do udziału w targach Ekotech.  Podkreślano również znaczenie rozszerzenia promocji kieleckiego spotkania branży komunalnej na Kazachstan.

Stowarzyszenie KazWaste skupia firmy z branży recyclingu odpadów z Kazachstanu. Wśród głównych celów ich działalności są m.in. wsparcie biznesowe w zakresie gospodarki odpadami oraz wdrażanie projektów usprawniających i optymalizujących procesy biznesowe w sektorze, wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki odpadów czy poszukiwanie i analiza najlepszych dostępnych technologii przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów w sposób przyjazny dla środowiska. To  stowarzyszenie, które współpracuje z dużymi międzynarodowymi organizacjami i wiodącymi firmami w Kazachstanie.

Efekty wspólnych działań Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami i Targów Kielce będzie można zobaczyć podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami Ekotech już od 10 do 11 kwietnia 2024 roku w Targach Kielce.

 

Polecane aktualności
23 listopada 2023
Opakowania szklane, papierowe oraz plastikowe to wartościowy surowiec, który możemy ponownie wykorzystać. Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć ilość odpadów i wpłynie pozytywnie na środowisko. Obecnie w Polsce do ponownego obiegu wraca tylko 10,2 proc. surowców i materiałów, a pozostała część ma charakter jednorazowy.
17 października 2023
Na świecie systematycznie wzrasta produkcja elektroodpadów: z 53,6 mln ton w 2019 roku, aż do 61 mln ton w 2023 roku. Niewielki procent elektrośmieci jest prawidłowo zbieranych, przetwarzanych i poddawanych recyklingowi. Surowce pozyskane z e-odpadów mogą być warte nawet kilka miliardów dolarów.
13 października 2023
Od 13 października 2023 roku obowiązują nowe wymogi w zakresie prowadzenia ewidencji opakowań. Ma to związek z wejściem w życie ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego, który w Polsce wprowadzony zostanie 1 stycznia 2025 roku. Takie rozwiązania pomogą zwiększyć poziom selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych.
09 października 2023
Wystawcy targów Ekotech, nie tylko pozyskują klientów, zawierają owocne kontrakty sprzedażowe i nawiązują wartościowe relacje, ale również osiągają wyznaczone cele. Tak będzie również podczas kolejnego spotkania branży komunalnej od 10 do 11 kwietnia 2024 roku. Do 10 listopada obowiązuje specjalna zniżka dla zgłaszających się firm.
02 października 2023
Jak wynika z danych Agencji Wspierania Ochrony Środowiska każdego roku do środowiska odprowadzanych jest w niekontrolowany sposób 250 mln m3 ścieków.  Do sierpnia 2024 roku gminy mają obowiązek skontrolować wszystkie nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji. Wcześniej muszą złożyć sprawozdanie.
29 września 2023
Zgodnie z opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów, System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o nowe rodzaje odpadów takich jak farby, lakiery czy kleje.
26 września 2023
Potrzebę wykorzystania odpadów po wypaleniu kawy zgłosiła jedna ze szczecińskich palarni. Problemem tym zajęli się naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy znaleźli rozwiązanie – ekologiczną podpałkę do grilla i kominków stworzoną z łusek kawy.