20840684-1936794883201475-5606081246276669078-n.jpg

Marcin Chłodnicki o kieleckim planie rowerowym na FORUM KIELCE BIKE-EXPO

06 sierpnia 2021
– Już teraz należy kłaść większy nacisk na rozwój i promocję elektromobilności rowerowej – uważa zastępca prezydenta Kielc oraz Prezes Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce, Marcin Chłodnicki, który będzie jednym z prelegentów podczas wrześniowego FORUM KIELCE BIKE-EXPO, organizowanego przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.

Wydarzenie obędzie się 17 września 2021 i poświęcone jest rowerom elektrycznym w planie rozwoju polskiej e-mobilności.

Wiceprezydent Marcin Chłodnicki przestawi temat "Szanse rozwoju e-mobilności w Kielcach". Jak przyznaje, choć e-mobilność rowerowa przestaje być wśród samorządowców czymś obcym, to temat ten wciąż nie jest poruszany tak często, jak w przypadku samochodów elektrycznych. Dlatego cieszy go możliwość uczestniczenia w forum.

– Będzie to pierwsza tego typu debata w kraju. Tym bardziej jestem przekonany, że skupi ona uwagę społeczeństwa. Obecnie wiele miast stoi u progu podjęcia decyzji dotyczących dalszego rozwoju zarówno elektromobilności jak i polityki rowerowej. Przed samorządami stoi wiele wyzwań, ale są też wątpliwości, dlaczego dobrze będzie porozmawiać na ten temat w szerszym, eksperckim gronie. Jako wiceprezydenta Kielc, cieszy mnie, że to właśnie w Targach Kielce odbędzie się dyskusja poświęcona e-mobilności w kontekście polityki rowerowej miast  – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Kielce są jednym z miast, które aktywnie działają na rzecz rozwoju e-mobilności. Jest ona częścią projektu miasta inteligentnego – Smart City, realizowanego przez kielecki magistrat.

– Elektromobilność w Kielcach jest bardzo szerokim pojęciem, ale już teraz można powiedzieć o planie otwarcia w przyszłym roku wypożyczalni rowerów. Planujemy udostępnić dla mieszkańców około 200 rowerów, z czego 20 będzie rowerami elektrycznymi. Przed podjęciem kolejnych kroków musimy zastanowić się nad obraniem możliwie najlepszej drogi. Zastanawiamy się m. in. nad wprowadzeniem na szerszą skalę rowerów towarowych. Powinno to jednak iść w parze wraz z ulepszaniem infrastruktury. Mieszkańcy muszą czuć się zachęceni do korzystania z tego typu środków transportu.

Temat wykorzystania rowerów towarowych w miastach poruszany był na jednym z webinarów, oraganizowanych wspólnie przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Webinar można obejrzeć tutaj:

https://fb.watch/v/2T2BgnmAd/

Zastępca prezydenta Kielc zwrócił również uwagę na to, że FORUM KIELCE BIKE-EXPO odbędzie się przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), poświęconego alternatywnym dla samochodowego sposobom przemieszczania się, czyli transportowi publicznemu, ruchowi pieszych oraz wykorzystaniu rowerów, także tych elektrycznych.

– Tematy rowerów i elektromobilności jest nieodzowną częścią europejskiego planu zrównoważonej mobilności. Aby komunikacja rowerowa mogła dorównać samochodom osobowym, samorządy już teraz muszą stawiać większy nacisk na jej rozwój i promocję. Połącznie forum rowerowego z ETZT ułatwi to zadanie.

Temat elektromobilności w ostatnich latach zdominował branżę rowerową. Organizatorzy Targów BIKE-EXPO przekonali się o tym, przeprowadzając liczne rozmowy z wystawcami, producentami i klientami tej imprezy. Dlatego Targi Kielce, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, organizują specjalne forum dyskusyjne, poświęcone w całości rowerom elektrycznym i polskiej elektromobilności. Wydarzenie będzie okazją zdobycia nowej wiedzy i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami i samorządami oraz producentami sprzętu rowerowego.

FORUM KIELCE BIKE-EXPO odbędzie się 17 września 2021 roku w Targach Kielce. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie wydarzenia https://www.targikielce.pl/kielce-bike-expo

(MK)

Polecane aktualności
17 września 2021
Eksperci ze stowarzyszeń i firmy branży rowerowej skrytykowali nowelizację ustawy o polskiej elektromobilności. Wskazują na wycięcie z ustawy rowerów elektrycznych, jak na przykład niezrozumienia branży, rynku i realiów w polskich miastach. Na ten temat dyskutowali podczas Forum Kielce Bike-Expo w Targach Kielce.
20 lipca 2021
Troje przedsiębiorców z Łodzi otrzymało rowery elektryczne, które pomogą im w pracy. To wynik konkursu „TowaRower”, zorganizowanego wspólnie przez Fundację Normalne Miasto „Fenomen”, firmę Volia i Urząd Miasta Łódź. To kolejny przykład na to, że elektromobilność w Polsce ma dwa koła i nie planuje zwalniać tempa.
16 czerwca 2021
Trwa cykl webinariów zorganizowany wspólnie przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 25 czerwca.
07 czerwca 2021
Krakowska firma NEUTENO Jacek Ziebura weźmie udział w nadchodzących Międzynarodowych Targach Rowerowych Kielce Bike-Expo.