DSC-4492-edit.jpg

Uchwała o elektromobilności na celowniku branży rowerowej

17 września 2021
Eksperci ze stowarzyszeń i firmy branży rowerowej skrytykowali nowelizację ustawy o polskiej elektromobilności. Wskazują na wycięcie z ustawy rowerów elektrycznych, jak na przykład niezrozumienia branży, rynku i realiów w polskich miastach. Na ten temat dyskutowali podczas Forum Kielce Bike-Expo w Targach Kielce.

- Nie mam pojęcia, komu przeszkadzała definicja roweru elektrycznego, że doprowadzono do usunięcia wzmianki o nim w ustawie o polskiej elektromobilności – mówi Jacek Mizak z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. - Polska elektromobilność skupia się praktycznie w całości na samochodach elektrycznych, co jest błędnym podejściem do tematu, wynikającym prawdopodobnie z niepełnego zrozumienia tematu.

Zdaniem ekspertów i polityków walczących o rozwój roweru elektrycznego w Polsce problem sięga znacznie głębiej i rozbija się o konkretne legislacje. – W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do różnych pojazdów elektrycznych. Wszystkich, z wyjątkiem roweru elektrycznego. Mamy do czynienia z poważnym problemem, jeśli można dostać dofinansowanie na elektryczny samochód, quad, czy hulajnogę, ale nie na rower. Tym bardziej patrząc na popularność tego środka transportu – tłumaczy Andrzej Janowski z klubu poselskiego Franka Sterczewskiego.

Okres pandemii okazał się wyjątkowo owocny dla rynków rowerowych w większości krajów europejskich, także tych elektrycznych. Nie inaczej było w Polsce, gdzie firmy zajmujące się sprzedażą rowerów elektrycznych odnotowały zwiększone zainteresowanie tym środkiem transportu o około 800%.

Jak na razie nie ma oficjalnych informacji dotyczących wprowadzenia rowerów elektrycznych do planu polskiej elektromobilności, ale politycy związani z tą sprawą zapewniają, że podejmują działania w tym temacie.

Polecane aktualności
06 sierpnia 2021
– Już teraz należy kłaść większy nacisk na rozwój i promocję elektromobilności rowerowej – uważa zastępca prezydenta Kielc oraz Prezes Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce, Marcin Chłodnicki, który będzie jednym z prelegentów podczas wrześniowego FORUM KIELCE BIKE-EXPO, organizowanego przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.
20 lipca 2021
Troje przedsiębiorców z Łodzi otrzymało rowery elektryczne, które pomogą im w pracy. To wynik konkursu „TowaRower”, zorganizowanego wspólnie przez Fundację Normalne Miasto „Fenomen”, firmę Volia i Urząd Miasta Łódź. To kolejny przykład na to, że elektromobilność w Polsce ma dwa koła i nie planuje zwalniać tempa.
16 czerwca 2021
Trwa cykl webinariów zorganizowany wspólnie przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 25 czerwca.
07 czerwca 2021
Krakowska firma NEUTENO Jacek Ziebura weźmie udział w nadchodzących Międzynarodowych Targach Rowerowych Kielce Bike-Expo.