stoisko-Lukasiewicz-PIAP-na-MSPO-2022.png

Łukasiewicz – PIAP z ofertą dla jednostek kontrterrorystycznych

01 września 2022
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, którego jubileuszowa 30. edycja odbędzie się od 6 do 9 września w Targach Kielce, będzie można zobaczyć ofertę Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Bezpieczeństwo i rozpoznanie pirotechniczne na pokładach statków powietrznych, środków zbiorowego transportu i obiektów strategicznych – to tylko część tematów, jakie poruszane będą na stoisku Łukasiewicz – PIAP.

W trakcie Salonu Obronnego będzie można przyjrzeć się m.in. pracy cyfrowego robota pirotechnicznego PIAP GRYF, przeznaczonego do operacji w wąskich przestrzeniach między fotelami samolotu. Manipulator robota o zasięgu ponad 2 metrów może bezpiecznie otworzyć i sprawdzić schowek na bagaż podręczny nad głową pasażera. W Kielcach zadebiutuje również ciężki robot EOD – PIAP IBIS w wersji cyfrowej, służący m.in. do operacji na terenie portu lotniczego. Robot zaprezentowany zostanie z zamontowanym mobilny system STENÓS do cyfrowej radiografii bezpośredniej amerykańskiej firmy LOGOS Imaging.

Warto również zwrócić uwagę na efekt współpracy Łukasiewicz – PIAP z Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej z Wrocławia - Mobilną Kierowaną Miną Przeciwpancerna KMP/M. Mina jest przeznaczona do zwalczania czołgów, pojazdów opancerzonych i samochodów ciężarowych poprzez trafienie pociskiem ładunku EFP
w bok (burtę) poruszającego się pojazdu z prędkością nie większą niż 60 km/h. Mobilna mina KMP/M razi samoczynnie cele, znajdujące się w oddaleniu do 80 metrów. KMP/M poprzez zastosowanie podwozia w postaci czterokołowej platformy mobilnej z adaptacyjnym zawieszeniem oraz napędem na wszystkie koła, pozwala na zdalnie sterowanie nawet na odległość jednego kilometra. Dodatkowo system może poruszać się zarówno w zurbanizowanym jak i w trudnym oraz zróżnicowanym terenie.

Kolejny punkt prezentacji Łukasiewicz – PIAP to integracja robota mobilnego  PIAP PATROL i minidrona MAYFLY Asseco. PIAP PATROL jest średnim robotem gąsienicowym do detekcji zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych (C-IED). Bezzałogowy System Powietrzny MAYFLY służy do dzienno-nocnej obserwacji terenu i przeciwnika, w tym: wykrywania celów, śledzenia pojedynczych osób, obserwacji pomieszczeń w terenie zurbanizowanym oraz oceny skutków rażenia. System przystosowany jest do operowania w zróżnicowanym środowisku terenowym, nad wodą i nad lądem, w różnych strefach klimatycznych i warunkach pogodowych.

Celem integracji PIAP PATROL i MAYFLY jest zwiększenie zasięgu w zakresie rekonesansu, który realizuje robot i wykorzystanie drona jako wirtualnego masztu – źródła informacji dla operatora Połączenie systemów UGV (Łukasiewicz-PIAP) oraz UAS (Asseco) to dla operatora systemu naziemnego nowe możliwości obserwacyjne. Platforma MAYFLY pozwala na skuteczne planowanie i wykonanie misji z uwzględnieniem informacji o przeszkodach terenowych, pozyskanych z powietrza. Może służyć również jako dodatkowy kanał komunikacji, umożliwiając sterowanie platformą powietrzną, nawet przy braku widoczności anten pomiędzy operatorem a systemem UGV. W takim przypadku łączność zapewnia system UAS (Asseco), co pozwala utrzymać ciągłość i bezpieczeństwo misji.

Na stoisku firmy JAKUSZ, partnera Instytutu Łukasiewicz, zostanie zaprezentowany robot PIAP PATROL w wersji „strong” – z nowym manipulatorem gotowym do podnoszenia pakunków o masie nawet 50 kg.

Warszawski Instytut Łukasiewicz – PIAP od ponad 20 lat opracowuje metody i środki wykorzystywane w rozpoznaniu terenu i miejscach trudno dostępnych oraz najbardziej skuteczne w wykrywaniu różnego typu zagrożeń, w tym CBRN (chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych). Z pełną ofertą będzie można zapoznać się odwiedzając stoisko  53 w hali D. Więcej informacji o produktach można znaleźć na stronie www.antyterroryzm.com

new-PIAP-GRYF-2020.jpg [1.99 MB] Mobilna-mina-kierowana-WITI-i-PIAP.jpg [385.54 KB]

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych, jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

(ŁK)

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.