5eaea507c2aab_p.jpg
Fot. Diecezja Kielecka/Archiwum prywatne

Ksiądz z diecezji kieleckiej mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie

15 maja 2020
Henryk Jagodziński – kapłan pochodzący z parafii Małogoszcz, został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. To pierwsze tego typu wyróżnienie w diecezji kieleckiej.

Ksiądz Henryk Jagodziński pochodzi z parafii Małogoszcz w diecezji kieleckiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w Seminarium Polskim w Paryżu oraz na Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku, których udzielił mu biskup diecezjalny kielecki Kazimierz Ryczan.

W latach 1995-1998 pracował jako wikariusz w parafii świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Do służby w dyplomacji watykańskiej przygotowywał się na Papieskiej Akademii Kościelnej. Swoją posługę kapłańską odbywał w placówkach dyplomatycznych m.in. na Białorusi, w Chorwacji, w Sekcji ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

Arcybiskup nominat zna kilka języków obcych: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jest również autorem wielu książek i publikacji o tematyce religijnej.

Jak wypowiadał się dla regionalnego dziennika Echo Dnia biskup Marian Florczyk, ksiądz Henryk Jagodziński wiele lat pełnił swoją posługę za granicą, ale nigdy nie zerwał kontaktów z ziemią świętokrzyską.

- Ksiądz Henryk, gdziekolwiek nie pracował, podtrzymywał kontakty z księżmi z diecezji kieleckiej, z wiernymi. (…) Wakacje zawsze spędzał w Kielcach, żeby być blisko domu rodzinnego. Nie bieżąco śledził to, co działo się w Polsce i w regionie świętokrzyskim. Często rozmawialiśmy i zawsze zaskakiwał mnie znajomością sytuacji w naszym kraju i na ziemi świętokrzyskiej. Będziemy Go wspierać modlitwą, bo to duchowe wsparcie w tej trudnej, ale bardzo ważnej posłudze będzie bardzo ważne - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

Komunikat Stolicy Apostolskiej został ogłoszony 3 maja 2020 roku na stronie Diecezji Kieleckiej. W Polsce jest zaledwie siedmiu duchownych plus dwóch seniorów pełniących funkcję Nuncjusza Apostolskiego.

(MCh)

Polecane aktualności
11 czerwca 2019
Za nami uroczysta gala wręczenia medali i wyróżnień targowych jubileuszowej XX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO oraz X Europejskiego Salonu Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO.
11 czerwca 2019
Koncert jednego z Laureatów tegorocznego Medalu Per Artem ad Deum wprawił w chwilę muzycznej zadumy gości, którzy zasiedli na widowni w sali Omega w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
11 czerwca 2019
Na uroczystej gali wystawy SACROEXPO, 10 czerwca Medale Per Artem ad Deum odebrali wybitni artyści – Marcin Bornus – Szczyciński, Tadeusz Boruta i Alexander Kornoukhov.
11 czerwca 2019
W tegorocznych „Dialogach o Sztuce” wzięli udział nagrodzeni medalami Per Artem Ad Deum – Aleksander Kornoukhov, Marcin Bornus-Szczyciński oraz Tadeusz Boruta.
11 czerwca 2019
"W człowieku innej wiary zobaczmy tego, który potrzebuje Bożej łaski..." - tak można podsumować spotkanie, które odbyło się w Targach Kielce 11 czerwca.
12 listopada 2019

Bp Florczyk od kilkunastu lat współpracował z Papieską Radą ds. Kultury. Jak zaznaczył, nominacja na jej członka mogła być związana z reorganizacją Rady, do której zostało dołączone zagadnienie sportu.

 

01 kwietnia 2020
W ofercie targów SACROEXPO pojawi się wyjątkowy materiał dydaktyczny: Pluszowy Jezus
06 kwietnia 2020
W związku z panującą epidemią koronawirusa Grupa Programistów wraz z fundacją Profeto zaprojektowali i stworzyli zupełnie darmową platformę wsparcia lokalnych sklepów "Zakupy u Swoich" - dając możliwość bezpiecznych zakupów.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy