5eaea507c2aab_p.jpg
Fot. Diecezja Kielecka/Archiwum prywatne

Ksiądz z diecezji kieleckiej mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie

15 maja 2020
Henryk Jagodziński – kapłan pochodzący z parafii Małogoszcz, został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. To pierwsze tego typu wyróżnienie w diecezji kieleckiej.

Ksiądz Henryk Jagodziński pochodzi z parafii Małogoszcz w diecezji kieleckiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w Seminarium Polskim w Paryżu oraz na Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku, których udzielił mu biskup diecezjalny kielecki Kazimierz Ryczan.

W latach 1995-1998 pracował jako wikariusz w parafii świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Do służby w dyplomacji watykańskiej przygotowywał się na Papieskiej Akademii Kościelnej. Swoją posługę kapłańską odbywał w placówkach dyplomatycznych m.in. na Białorusi, w Chorwacji, w Sekcji ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

Arcybiskup nominat zna kilka języków obcych: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jest również autorem wielu książek i publikacji o tematyce religijnej.

Jak wypowiadał się dla regionalnego dziennika Echo Dnia biskup Marian Florczyk, ksiądz Henryk Jagodziński wiele lat pełnił swoją posługę za granicą, ale nigdy nie zerwał kontaktów z ziemią świętokrzyską.

- Ksiądz Henryk, gdziekolwiek nie pracował, podtrzymywał kontakty z księżmi z diecezji kieleckiej, z wiernymi. (…) Wakacje zawsze spędzał w Kielcach, żeby być blisko domu rodzinnego. Nie bieżąco śledził to, co działo się w Polsce i w regionie świętokrzyskim. Często rozmawialiśmy i zawsze zaskakiwał mnie znajomością sytuacji w naszym kraju i na ziemi świętokrzyskiej. Będziemy Go wspierać modlitwą, bo to duchowe wsparcie w tej trudnej, ale bardzo ważnej posłudze będzie bardzo ważne - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

Komunikat Stolicy Apostolskiej został ogłoszony 3 maja 2020 roku na stronie Diecezji Kieleckiej. W Polsce jest zaledwie siedmiu duchownych plus dwóch seniorów pełniących funkcję Nuncjusza Apostolskiego.

(MCh)

Polecane aktualności
10 czerwca 2020
Tegoroczne święto Bożego Ciała jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu bardzo długa historia oraz okrągły jubileusz w Polsce. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Kościół katolicki obchodzi w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego.
06 lipca 2020
We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. Odejście takiej legendy to wielka strata dla całego świata muzyki.
07 lipca 2020
Intuicyjny panel administracyjny, szeroka oferta produktów w promocyjnych cenach oraz najświeższe aktualności branżowe, to tylko kilka z zalet nowo powstałego pasażu handlowego sacroexpo.online.
07 lipca 2020
Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął również Piekarni Charistia, która musiała podejmować niezbędne działania, aby przetrwać na rynku. Pomimo trudnej sytuacji, nie tylko nie zaprzestali działalności, ale nawet wprowadzili nowości, które zaprezentują podczas targów SACROEXPO.
10 lipca 2020
Już ponad 120 firm zadeklarowało swój udział w tegorocznej edycji targów SACROEXPO. Szeroka oferta produktów sakralnych, niezwykła atmosfera i religijno-duchowy charakter spotkania, to kilka z elementów, które czynią święto branży sakralnej w Targach Kielce wyjątkowym.
10 lipca 2020
Mleczne cukierki z miękkim, ciągliwym nadzieniem. W taki sposób można określić jedne z najbardziej popularnych i lubianych słodyczy - krówki. Podczas 21. edycji targów SACROEXPO, jak co roku będą obecne Boże Krówki.
31 lipca 2020
W tegorocznej edycji targów SACROEXPO swój udział zadeklarowało wiele firm z różnorodną ofertą produktów sakralnych. Podczas wystawy nie zabraknie również tak ważnej instytucji jaką jest Prima Porta.
05 sierpnia 2020
Najwyższej jakości świece parafinowe, klosze w kilku kolorach oraz innowacyjny bezsadzowy system – te i wiele innych produktów zostanie zaprezentowanych podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy