Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
5eaea507c2aab_p.jpg
Fot. Diecezja Kielecka/Archiwum prywatne

Ksiądz z diecezji kieleckiej mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie

15 maja 2020
Henryk Jagodziński – kapłan pochodzący z parafii Małogoszcz, został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. To pierwsze tego typu wyróżnienie w diecezji kieleckiej.

Ksiądz Henryk Jagodziński pochodzi z parafii Małogoszcz w diecezji kieleckiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w Seminarium Polskim w Paryżu oraz na Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku, których udzielił mu biskup diecezjalny kielecki Kazimierz Ryczan.

W latach 1995-1998 pracował jako wikariusz w parafii świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Do służby w dyplomacji watykańskiej przygotowywał się na Papieskiej Akademii Kościelnej. Swoją posługę kapłańską odbywał w placówkach dyplomatycznych m.in. na Białorusi, w Chorwacji, w Sekcji ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, w Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

Arcybiskup nominat zna kilka języków obcych: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jest również autorem wielu książek i publikacji o tematyce religijnej.

Jak wypowiadał się dla regionalnego dziennika Echo Dnia biskup Marian Florczyk, ksiądz Henryk Jagodziński wiele lat pełnił swoją posługę za granicą, ale nigdy nie zerwał kontaktów z ziemią świętokrzyską.

- Ksiądz Henryk, gdziekolwiek nie pracował, podtrzymywał kontakty z księżmi z diecezji kieleckiej, z wiernymi. (…) Wakacje zawsze spędzał w Kielcach, żeby być blisko domu rodzinnego. Nie bieżąco śledził to, co działo się w Polsce i w regionie świętokrzyskim. Często rozmawialiśmy i zawsze zaskakiwał mnie znajomością sytuacji w naszym kraju i na ziemi świętokrzyskiej. Będziemy Go wspierać modlitwą, bo to duchowe wsparcie w tej trudnej, ale bardzo ważnej posłudze będzie bardzo ważne - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

Komunikat Stolicy Apostolskiej został ogłoszony 3 maja 2020 roku na stronie Diecezji Kieleckiej. W Polsce jest zaledwie siedmiu duchownych plus dwóch seniorów pełniących funkcję Nuncjusza Apostolskiego.

(MCh)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy