Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
Spotkanie-w-Spartaqs-Targi-Kielce-Uniwersytet-Swietokrzyski.jpg

Kosmiczne FORUM w Targach Kielce. Dronoidy i marsjańskie łaziki

25 listopada 2020
Międzynarodowe Forum Sektora Kosmicznego odbędzie się jesienią 2021 roku w Targach Kiece. Organizacji wydarzenia i przygotowania wspólnego projektu prezentującego potencjał branży, poświęcone było spotkanie przedstawicieli Politechniki Świętokrzyskiej, Firmy Spartaqs oraz Targów Kielce, które odbyło się 19 listopada 2020 roku w Mikołowie na Śląsku.

- „Kosmiczne” tematy wydają się odległe dla większości społeczeństwa, a jednak wiele z nich jest przydatne w życiu codziennym – mówi Prezes Targów Kielce  Andrzej Mochoń – Na przykład dronoidy są wykorzystywane w branży medycznej, są pomocne straży granicznej, pożarnej jak również w sektorze obronnym. Dlatego Forum ma termin bliski z planowanym we wrześniu 2021 kolejnym Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego.

O niezwykle ważnej roli dronoidów w pandemicznej rzeczywistości świadczy chociażby wykonany kilka dni temu pierwszy przelot techniczny z transportem medycznym na trasie szpital tymczasowy PGE Narodowy a CSK MSWiA w Warszawie, otwierając tym samym pierwszy w Polsce, dronowy most powietrzny pomiędzy tymi dwoma placówkami. Dron pokonując trasę 15 km (7,5 w jedna stronę) przeniósł próbki wymazowe na obecność COVID-19 do testów laboratoryjnych. Przedsięwzięcie przygotowała i zrealizowała firma Spartaqs znana także z organizacji pierwszego w Europie przelotu dronoidów w Czechach.
Forum poszerzy tematykę targów Aviation Expo, poświęconych lotnictwu lekkiemu, promujących między innymi rozwój transportu powietrznego.  Podczas zaplanowanego od 10 do 12 września 2021 wydarzenia znajdą się takie atrakcje jak transmisja na żywo z wystrzelenia rakiety wyniesionej do stratosfery przez specjalną platformę balonowo-dronoidową zaprojektowaną przez Sławomira Huczałę – głównego konstruktora i współwłaściciela Spartaqs.

- Najtrudniejszy jest początkowy odcinek w kierunku kosmosu z powierzchni ziemi do stratosfery – twierdzi Aleksandra Borowska prezes  Spartaqs, wiodącego biura konstrukcyjnego działającego w branży high-tech . Wymaga to bowiem największej ilości energii i jest najbardziej ryzykownym etapem drogi rakiety. Aby zminimalizować to ryzyko pokonujemy go za pomocą platformy dronoidowej.

Organizatorzy zapowiadają także transmisję live z satelitów pogodowych NOAA 16, 18 i 19  oraz satelitów firmy AMSAT.

Nie zabraknie także pokazu osławionych łazików marsjańskich, których międzynarodowe zawody European Rover Challenge już dwukrotnie organizowane były w Kielcach. Warto zwrócić uwagę, że studenci z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej są mistrzami świata w tej dyscyplinie.

- Oprócz zawodów łazików marsjańskich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Forum Sektora Kosmicznego będziemy wspierać merytorycznie jego organizację, jak również zaprosimy do współpracy istotne dla tej branży instytucje, między innymi Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk – zdeklarował obecny na spotkaniu w Mikołowie, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej  prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

Od początku pandemii w kraju odbyło się zaledwie kilkanaście wydarzeń targowych, najwięcej w Targach Kielce. - Z nadzieją czekamy na koniec pandemii i zniesienie obostrzeń, przygotowując się do kolejnego sezonu targowego – mówi Andrzej Mochoń prezes Targów Kielce – Jak widać nie czekamy z założonymi rękami.

 

 

 

 

 

Polecane aktualności
14 czerwca 2021
W dyskusji wezmą udział spółki Lotos Air BP, Warter Aviation, BP, Polskie Linie Lotnicze Lot, EnterAir. Wydarzenie transmitowane będzie na profilu facebook Targów Lotniczych Aviation Expo.
10 maja 2021
Podczas spotkania omówiona przez międzynarodowych ekspertów zostanie droga do zdobycia uprawnień pilota. Porozmawiają o tym eksperci z całego świata. Spotkanie odbędzie się na kanale Aviation Expo.
07 maja 2021
Podczas wydarzenia omówione zostaną ważne dla branży tematy dotyczące m.in. zastosowania bezzałogowych statków powietrznych, innowacji w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem.
13 kwietnia 2021
Nawet o 800 tys. zł. mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegóły będzie można poznać podczas webinarium zorganizowanego przez Targi Kielce.
07 kwietnia 2021
Prezes Boreas Aviation - Horst Trauntsching, przedstawiciel włoskich producentów lotniczych Alpi Aviation S A oraz Aero Eli Servizi będzie gościem kolejnego webinarium w ramach #KwadransuLotniczego.
11 marca 2021
Międzynarodowi przedstawiciele świata dronów wezmą udział w kolejnym, drugim webinarium Global Drone Review w ramach Targów Lotniczych Aviation Expo
02 marca 2021
Kwadrans Lotniczy to projekt, w którym udział biorą producenci, ale i dystrybutorzy samolotów ultralekkich. W marcu odbędzie się już trzecie spotkanie online z udziałem przedstawiciela firmy Hi-tech Aviation.
15 lutego 2021
W środę, 24 lutego po raz drugi Targi Kielce i Przegląd Lotniczy zapraszają na branżowe webinarium z cyklu Kwadrans Lotniczy
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy