Spotkanie-w-Spartaqs-Targi-Kielce-Uniwersytet-Swietokrzyski.jpg

Kosmiczne FORUM w Targach Kielce. Dronoidy i marsjańskie łaziki

25 listopada 2020
Międzynarodowe Forum Sektora Kosmicznego odbędzie się jesienią 2021 roku w Targach Kiece. Organizacji wydarzenia i przygotowania wspólnego projektu prezentującego potencjał branży, poświęcone było spotkanie przedstawicieli Politechniki Świętokrzyskiej, Firmy Spartaqs oraz Targów Kielce, które odbyło się 19 listopada 2020 roku w Mikołowie na Śląsku.

- „Kosmiczne” tematy wydają się odległe dla większości społeczeństwa, a jednak wiele z nich jest przydatne w życiu codziennym – mówi Prezes Targów Kielce  Andrzej Mochoń – Na przykład dronoidy są wykorzystywane w branży medycznej, są pomocne straży granicznej, pożarnej jak również w sektorze obronnym. Dlatego Forum ma termin bliski z planowanym we wrześniu 2021 kolejnym Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego.

O niezwykle ważnej roli dronoidów w pandemicznej rzeczywistości świadczy chociażby wykonany kilka dni temu pierwszy przelot techniczny z transportem medycznym na trasie szpital tymczasowy PGE Narodowy a CSK MSWiA w Warszawie, otwierając tym samym pierwszy w Polsce, dronowy most powietrzny pomiędzy tymi dwoma placówkami. Dron pokonując trasę 15 km (7,5 w jedna stronę) przeniósł próbki wymazowe na obecność COVID-19 do testów laboratoryjnych. Przedsięwzięcie przygotowała i zrealizowała firma Spartaqs znana także z organizacji pierwszego w Europie przelotu dronoidów w Czechach.
Forum poszerzy tematykę targów Aviation Expo, poświęconych lotnictwu lekkiemu, promujących między innymi rozwój transportu powietrznego.  Podczas zaplanowanego od 10 do 12 września 2021 wydarzenia znajdą się takie atrakcje jak transmisja na żywo z wystrzelenia rakiety wyniesionej do stratosfery przez specjalną platformę balonowo-dronoidową zaprojektowaną przez Sławomira Huczałę – głównego konstruktora i współwłaściciela Spartaqs.

- Najtrudniejszy jest początkowy odcinek w kierunku kosmosu z powierzchni ziemi do stratosfery – twierdzi Aleksandra Borowska prezes  Spartaqs, wiodącego biura konstrukcyjnego działającego w branży high-tech . Wymaga to bowiem największej ilości energii i jest najbardziej ryzykownym etapem drogi rakiety. Aby zminimalizować to ryzyko pokonujemy go za pomocą platformy dronoidowej.

Organizatorzy zapowiadają także transmisję live z satelitów pogodowych NOAA 16, 18 i 19  oraz satelitów firmy AMSAT.

Nie zabraknie także pokazu osławionych łazików marsjańskich, których międzynarodowe zawody European Rover Challenge już dwukrotnie organizowane były w Kielcach. Warto zwrócić uwagę, że studenci z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej są mistrzami świata w tej dyscyplinie.

- Oprócz zawodów łazików marsjańskich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Forum Sektora Kosmicznego będziemy wspierać merytorycznie jego organizację, jak również zaprosimy do współpracy istotne dla tej branży instytucje, między innymi Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk – zdeklarował obecny na spotkaniu w Mikołowie, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej  prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

Od początku pandemii w kraju odbyło się zaledwie kilkanaście wydarzeń targowych, najwięcej w Targach Kielce. - Z nadzieją czekamy na koniec pandemii i zniesienie obostrzeń, przygotowując się do kolejnego sezonu targowego – mówi Andrzej Mochoń prezes Targów Kielce – Jak widać nie czekamy z założonymi rękami.

 

 

 

 

 

Polecane aktualności
16 września 2021
– Na żadnych krajowych targach lotniczych nie mieliśmy takiego zainteresowania od klientów, jak na tegorocznym Aviation Expo – mówią przedstawiciele firm lotniczych, którzy pojawili się na tegorocznych targach Aviation Expo. Wydarzenie odbywające się w Targach Kielce okazało się być niemałym sukcesem.
11 września 2021
Eksperci z dziedziny technologii i prawa lotniczego spotkali się w Targach Kielce. Całodniowa konferencja Technology and Law for Aviation odbyła się przy okazji tegorocznych Targów Lotniczych Aviation Expo 2021.
11 września 2021
Rozpoczął się pierwszy dzień Targów Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce.
09 września 2021
Dbając o bezpieczeństwo uczestników i wystawców w Targach Kielce, konferencje organizowane przy okazji Targów Lotniczych AVIATION EXPO zabezpieczone zostaną najwyższej klasy oczyszczaczami powietrza firmy Tretec. Dystrybutorem oczyszczaczy powietrza Trotec jest firma Energent Polska.
03 września 2021
Lot zapoznawczy z profesjonalnym pilotem i możliwość samodzielnego przetestowania wiatrakowca. Taką atrakcję przygotowała firma Remus z Glywic – przedstawiciel firmy Aviation Artur Trendak, polskiego producenta wiatrakowców, która wystawi się podczas tegorocznego AVIATION EXPO.
30 sierpnia 2021
Profesjonalny symulator lotu na rozsądną cenę – to pomysł kieleckiego startupu, który swoim wynalazkiem chce ułatwić proces szkolenia lotniczego i zwiększyć bezpieczeństwo kursantów. Maszyna i jej twórcy odwiedzą wrześniowe Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce.
25 sierpnia 2021
60 wystawców i trzy tysiące m2 przestrzeni wystawienniczej. Maszyny z całego świata i firmy z takich krajów jak Litwa, Łotwa czy Pakistan. 11 września rozpoczynają się III Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce - największa impreza lotnicza w Polsce.
23 sierpnia 2021
Można już kupować bilety na III Targi Lotnicze AVIATION EXPO. W tym roku organizatorzy skupiają się na lekkich maszynach latających, które nie muszą rozbijać budżetu, aby dostarczyć dużo zabawy lub służyć jako narzędzie do pracy. A najlepiej jedno i drugie.