Jacek-Lyzwa-omniplast-2.jpg
Czterokrotny Omniplast Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan Polska przygotowuje się do udziału w najbliższej edycji konkursu. - Jest to okazja i motywacja, by popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień - mówi.

Jacek Łyżwa, Omniplast 2023: - Startuję także w tegorocznej edycji konkursu. To dla mnie próba sprawdzenia się i motywacja

29 stycznia 2024
O przygotowaniach do startu i efektach udziału w konkursie Omniplast opowiada czterokrotny laureat Jacek Łyżwa, Key Account Manager w Plastoplan Polska Sp. z o.o. Przedsięwzięcie w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol organizują Targi Kielce we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Od 1 lutego można się zgłaszać do 13. edycji.

Panie Jacku, tytuł Omniplasta zdobył Pan cztery razy z rzędu. W czym tkwi sekret sukcesu? Jak Pan się przygotowuje do konkursu?

Jacek Łyżwa: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nie ukrywam, że na niektóre finałowe pytania odpowiada się strzelając w ciemno, więc na pewno potrzebne jest szczęście. Szczęściu pomaga intuicja, pewne wyczucie i zrozumienie tematu. Te, z kolei, korzystają z wiedzy, która wynika z wykształcenia i doświadczenia. Od ponad dwudziestu pięciu lat zajmuję się sprzedażą tworzyw sztucznych, w tym czasie zetknąłem się z wieloma osobami, doświadczonymi fachowcami w branży, każda z nimi rozmowa to kolejna cenna lekcja. Staram się też być na bieżąco z nowościami w naszej innowacyjnej branży. Czytam dostępne czasopisma, artykuły, książki. To jest szczególnie ważne, bo nie mam wykształcenia kierunkowego w tworzywach sztucznych. Dlatego jesienią ubiegłego roku z radością skorzystałem propozycji naszej firmy udziału w studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej, na kierunku technologii i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

 

Co dla Pana znaczy laur w konkursie Omniplast?

Jacek Łyżwa: Odbierając statuetkę czułem za każdym razem ogromną radość i wzruszenie. Cieszy mnie zwycięstwo, ale równie mocno cieszy mnie reakcja rodziny, kolegów, znajomych.

 

Dlaczego warto brać udział w tym konkursie? Czy zgłosi się Pan także do edycji 2024? 

Jacek Łyżwa: Ryzyko jest żadne, nic się nie traci. Tak naprawdę, jeśli już zakwalifikuję się do finałowej dziesiątki, dopiero wtedy rodzą się emocje, stres. Konkurs wymaga specjalistycznej wiedzy. Za każdym razem traktuję go jako próbę sprawdzenia się. Jest to okazja i motywacja, żeby trochę popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień. Wezmę udział również w edycji 2024.

 

Czym się Pan zajmuje w firmie Plastoplan?

Jacek Łyżwa: W naszej firmie pracuję na stanowisku Key Account Manager. Tak więc formalnie sprowadza się to do sprzedaży tworzyw sztucznych. Przeważnie rozmawiam z klientami o cenach, dostępności surowców, harmonogramach dostaw, płatnościach. Na co dzień spotykam się też z wieloma pytaniami, które wykraczają poza sprawy typowo handlowe. Dotyczą one właściwości tworzyw sztucznych, ich przetwórstwa, odpowiedniego doboru surowców, rozwiązywania problemów produkcyjnych, przepisów i dokumentacji. Jest to znacznie obszerniejsza i bardzo wymagająca tematyka. Stąd moje zainteresowanie chemią i technologią przetwórstwa tworzyw sztucznych. Moim celem jest realizowanie oczekiwań klientów, którzy dzięki temu mogą rozwijać swoje działalności. Dobrze wykonana praca daje mi satysfakcję.

 

Ta praca jest angażująca i wymagająca. Jak Pan zatem spędza czas poza firmą?

Jacek Łyżwa: Życie rodzinne jest dla mnie najważniejsze. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. Dzieci są już dorosłe, więc z żoną mamy więcej czasu dla siebie. Jedną z naszych wspólnych pasji są książki. Czytam bardzo dużo, lubię też wyszukiwać w antykwariatach dobre książki w ciekawych wydaniach. Czytam zarówno książki naukowe i popularnonaukowe, jak też beletrystykę. Druga pasja, którą zresztą dzielę również z rodziną, to gimnastyka tai chi, którą uprawiam od siedmiu lat. Poza tym lubimy podróżować, relaksować się na działce, nie stronimy od muzyki i filmu.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia w konkursie Omniplast 2024.

Jacek Łyżwa: Dziękuję

 

Zgłoszenia do konkursu Omniplast od 1 lutego 2024 

Konkurs Omniplast jest organizowany w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL – najważniejszego i największego wydarzenia w Polsce dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz cenionej platformy wymiany wiedzy w Europie. Celem przedsięwzięcia przygotowywanego przez Targi Kielce we współpracy z serwisem tworzywa.pl jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa. Konkurs jest skierowany do wszystkich firm będących wystawcami 28. edycji targów PLASTPOL oraz ich przedstawicieli. Od 1 lutego 2024 można rejestrować się do udziału w tegorocznej edycji, która składa się z trzech etapów. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czekają nagrody finansowe łącznej wartości 18 tysięcy złotych. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na targikielce.pl/plastpol

 

XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się od 21 do 24 maja 2024 roku w Targach Kielce. 

Polecane aktualności
09 maja 2024
10 specjalistów reprezentujących firmy biorące udział w 28. edycji targów Plastpol zmierzy się w ostatnim etapie konkursu OMNIPLAST organizowanego po raz 13. przez Targi Kielce wraz z Serwisem Internetowym WWW.TWORZYWA.PL.
08 maja 2024
Platinum Plast jest prestiżowym konkursem organizowanym w ramach targów Plastpol. - Naszym celem jest uhonorowanie najwyższej jakości produktów, nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz osiągnięć w dziedzinie przemysłu tworzyw sztucznych. Zapraszamy wystawców do udziału i zgłoszenia produktów - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce.
07 maja 2024
Tematyka prelekcji będzie dotyczyła przede wszystkim efektywności procesowej i energooszczędności w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 22 maja, o godzinie 10.30 w kapsule E-3 w hali E Targów Kielce. W spotkaniu mogą wziąć udział wystawcy i zwiedzający targi Plastpol.
07 maja 2024
Ten flagowy produkt jednego ze światowych liderów branży hydrauliki siłowej przeznaczony jest do filtracji oleju z jednoczesnym pomiarem klasy czystości i zawilgocenia. Agregatowi UMPC2 045 będzie można się przyjrzeć już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Na Plastpol cały czas trwa rejestracja uczestników.
29 kwietnia 2024
Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska oraz eksperci przedstawią dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy.
29 kwietnia 2024
Targi Plastpol to wystawa pełnej oferty dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ważne miejsce zajmą surowce, dodatki, barwniki. Dodatki procesowe PFAS-free niezawierające związków per- i polifluorowanych oraz siloksanów pokaże firma Permedia.
29 kwietnia 2024
Udział w wystawie Plastpol to dla firmy Wiwax debiut na arenie targowej. Po raz pierwszy polskie przedsiębiorstwo, działające od 2006 roku zdecydowało się na przygotowanie wystąpienia targowego i wybrało wydarzenie w Targach Kielce.
29 kwietnia 2024
Technology Applied to zaawansowana drukarnia 3D, specjalizująca się w produkcji kontraktowej części z tworzyw sztucznych. Podczas targów Plastpol, od 21 do 24 maja, zaprezentuje szeroką gamę technologii.