Jacek-Lyzwa-omniplast-2.jpg
Czterokrotny Omniplast Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan Polska przygotowuje się do udziału w najbliższej edycji konkursu. - Jest to okazja i motywacja, by popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień - mówi.

Jacek Łyżwa, Omniplast 2023: - Startuję także w tegorocznej edycji konkursu. To dla mnie próba sprawdzenia się i motywacja

29 stycznia 2024
O przygotowaniach do startu i efektach udziału w konkursie Omniplast opowiada czterokrotny laureat Jacek Łyżwa, Key Account Manager w Plastoplan Polska Sp. z o.o. Przedsięwzięcie w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol organizują Targi Kielce we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Od 1 lutego można się zgłaszać do 13. edycji.

Panie Jacku, tytuł Omniplasta zdobył Pan cztery razy z rzędu. W czym tkwi sekret sukcesu? Jak Pan się przygotowuje do konkursu?

Jacek Łyżwa: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nie ukrywam, że na niektóre finałowe pytania odpowiada się strzelając w ciemno, więc na pewno potrzebne jest szczęście. Szczęściu pomaga intuicja, pewne wyczucie i zrozumienie tematu. Te, z kolei, korzystają z wiedzy, która wynika z wykształcenia i doświadczenia. Od ponad dwudziestu pięciu lat zajmuję się sprzedażą tworzyw sztucznych, w tym czasie zetknąłem się z wieloma osobami, doświadczonymi fachowcami w branży, każda z nimi rozmowa to kolejna cenna lekcja. Staram się też być na bieżąco z nowościami w naszej innowacyjnej branży. Czytam dostępne czasopisma, artykuły, książki. To jest szczególnie ważne, bo nie mam wykształcenia kierunkowego w tworzywach sztucznych. Dlatego jesienią ubiegłego roku z radością skorzystałem propozycji naszej firmy udziału w studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej, na kierunku technologii i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

 

Co dla Pana znaczy laur w konkursie Omniplast?

Jacek Łyżwa: Odbierając statuetkę czułem za każdym razem ogromną radość i wzruszenie. Cieszy mnie zwycięstwo, ale równie mocno cieszy mnie reakcja rodziny, kolegów, znajomych.

 

Dlaczego warto brać udział w tym konkursie? Czy zgłosi się Pan także do edycji 2024? 

Jacek Łyżwa: Ryzyko jest żadne, nic się nie traci. Tak naprawdę, jeśli już zakwalifikuję się do finałowej dziesiątki, dopiero wtedy rodzą się emocje, stres. Konkurs wymaga specjalistycznej wiedzy. Za każdym razem traktuję go jako próbę sprawdzenia się. Jest to okazja i motywacja, żeby trochę popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień. Wezmę udział również w edycji 2024.

 

Czym się Pan zajmuje w firmie Plastoplan?

Jacek Łyżwa: W naszej firmie pracuję na stanowisku Key Account Manager. Tak więc formalnie sprowadza się to do sprzedaży tworzyw sztucznych. Przeważnie rozmawiam z klientami o cenach, dostępności surowców, harmonogramach dostaw, płatnościach. Na co dzień spotykam się też z wieloma pytaniami, które wykraczają poza sprawy typowo handlowe. Dotyczą one właściwości tworzyw sztucznych, ich przetwórstwa, odpowiedniego doboru surowców, rozwiązywania problemów produkcyjnych, przepisów i dokumentacji. Jest to znacznie obszerniejsza i bardzo wymagająca tematyka. Stąd moje zainteresowanie chemią i technologią przetwórstwa tworzyw sztucznych. Moim celem jest realizowanie oczekiwań klientów, którzy dzięki temu mogą rozwijać swoje działalności. Dobrze wykonana praca daje mi satysfakcję.

 

Ta praca jest angażująca i wymagająca. Jak Pan zatem spędza czas poza firmą?

Jacek Łyżwa: Życie rodzinne jest dla mnie najważniejsze. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. Dzieci są już dorosłe, więc z żoną mamy więcej czasu dla siebie. Jedną z naszych wspólnych pasji są książki. Czytam bardzo dużo, lubię też wyszukiwać w antykwariatach dobre książki w ciekawych wydaniach. Czytam zarówno książki naukowe i popularnonaukowe, jak też beletrystykę. Druga pasja, którą zresztą dzielę również z rodziną, to gimnastyka tai chi, którą uprawiam od siedmiu lat. Poza tym lubimy podróżować, relaksować się na działce, nie stronimy od muzyki i filmu.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia w konkursie Omniplast 2024.

Jacek Łyżwa: Dziękuję

 

Zgłoszenia do konkursu Omniplast od 1 lutego 2024 

Konkurs Omniplast jest organizowany w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL – najważniejszego i największego wydarzenia w Polsce dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz cenionej platformy wymiany wiedzy w Europie. Celem przedsięwzięcia przygotowywanego przez Targi Kielce we współpracy z serwisem tworzywa.pl jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa. Konkurs jest skierowany do wszystkich firm będących wystawcami 28. edycji targów PLASTPOL oraz ich przedstawicieli. Od 1 lutego 2024 można rejestrować się do udziału w tegorocznej edycji, która składa się z trzech etapów. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czekają nagrody finansowe łącznej wartości 18 tysięcy złotych. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na targikielce.pl/plastpol

 

XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się od 21 do 24 maja 2024 roku w Targach Kielce. 

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Zwiedzający zobaczą model t-win, serwo-hydrauliczną maszynę dwupłytową, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej. Na targi Plastpol 2024, które potrwają od 21 do 24 kwietnia, trwa rejestracja uczestników.
05 kwietnia 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
05 kwietnia 2024
Podczas targów Plastpol Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny udowodni swoją mocną pozycję w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentując energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250. Na wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 maja w Targach Kielce, zwiedzający mogą się rejestrować.
26 marca 2024
Arburg, ceniony na świecie producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i stały wystawca majowych targów Plastpol w Kielcach, na najbliższą edycję wydarzenia przygotowuje prezentację najnowszej wtryskarki ALLROUNDER 720 E GOLDEN ELECTRIC. Atrakcją na stoisku przedsiębiorstwa będzie pokaz produkcji półlitrowych kufli do piwa w ekspresowym tempie.
22 marca 2024
Najnowocześniejsze technologie, najnowsze surowce i usługi z całego świata odpowiadające na wyzwania branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Warto zarejestrować swój udział, kupić bilet na stronie plastpol.com i poznać rozwiązania, które zrewolucjonizują prace przedsiębiorstw.
19 marca 2024
– Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.
11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.
27 lutego 2024
Ośrodki targowe w Polsce i wielu krajach, a także liczni organizatorzy wszelakich eventów troszczący się o środowisko oczekują ekologicznego rozwiązania dla wykładzin. Przedsiębiorstwo, które zaprezentuje najkorzystniejszą technologię w Targach Kielce 10 i 11 kwietnia, znajdzie odbiorców na całym świecie. Czas na zgłoszenia do Targi Kielce Hackathon mija 29 lutego.