rafael-arkenau-i-9ZXVVYB4U-unsplash-1.jpg
Gdzie oddawać elektroodpady?

Elektrośmieci problemem współczesnego świata! Dlaczego właściwy recykling e-odpadów jest tak ważny dla środowiska?

17 października 2023
Na świecie systematycznie wzrasta produkcja elektroodpadów: z 53,6 mln ton w 2019 roku, aż do 61 mln ton w 2023 roku. Niewielki procent elektrośmieci jest prawidłowo zbieranych, przetwarzanych i poddawanych recyklingowi. Surowce pozyskane z e-odpadów mogą być warte nawet kilka miliardów dolarów.

Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych prognozuje się, że w 2023 roku wytwarzanych będzie 8 kilogramów e-odpadów na osobę, a tylko 17,4 proc. tych odpadów będzie prawidłowo zbierane, przetwarzane i poddawane recyklingowi. Największym problemem może być brak świadomości społecznej uniemożliwiający rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie sprzętu elektronicznego.

Jak podają eksperci w piśmie „Reports and Proceedings", z wyrzucanych co roku miliardów sztuk drobnych elektrośmieci, można odzyskać surowce warte około 10 miliardów dolarów!

Dziesiątki milionów ton odpadów mogą trafić na wysypiska śmieci, zostać spalone, nielegalnie sprzedane, niewłaściwie przetworzone lub będą gromadzone w gospodarstwach domowych. Niewłaściwa utylizacja elektroniki może spowodować, że do ekosystemu, gleby i wody przedostaną się niebezpieczne substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm.

Wśród najczęściej pojawiających się elektroodpadów w domach są m.in. drobna elektronika użytkowa, słuchawki, piloty, kable, gry elektroniczne, golarki, latarki, zegarki, e-papierosy i e-zabawki. Wiele gadżetów elektronicznych posiada wbudowane akumulatory zawierające lit, uważany przez Komisję Europejską za surowiec strategiczny, który ma kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki i zielonej energetyki. Wartość surowców zawartych w e-odpadach szacuje się na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Są to w głównej mierze komponenty z żelaza, miedzi i złota.

O tym, jak niezwykle ważne jest oddawanie elektroodpadów do odpowiedniego miejskiego punktu zbiórki dowiecie się już od 10 do 11 kwietnia 2024 roku podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.

/MSi/

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.