rafael-arkenau-i-9ZXVVYB4U-unsplash-1.jpg
Gdzie oddawać elektroodpady?

Elektrośmieci problemem współczesnego świata! Dlaczego właściwy recykling e-odpadów jest tak ważny dla środowiska?

17 października 2023
Na świecie systematycznie wzrasta produkcja elektroodpadów: z 53,6 mln ton w 2019 roku, aż do 61 mln ton w 2023 roku. Niewielki procent elektrośmieci jest prawidłowo zbieranych, przetwarzanych i poddawanych recyklingowi. Surowce pozyskane z e-odpadów mogą być warte nawet kilka miliardów dolarów.

Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych prognozuje się, że w 2023 roku wytwarzanych będzie 8 kilogramów e-odpadów na osobę, a tylko 17,4 proc. tych odpadów będzie prawidłowo zbierane, przetwarzane i poddawane recyklingowi. Największym problemem może być brak świadomości społecznej uniemożliwiający rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie sprzętu elektronicznego.

Jak podają eksperci w piśmie „Reports and Proceedings", z wyrzucanych co roku miliardów sztuk drobnych elektrośmieci, można odzyskać surowce warte około 10 miliardów dolarów!

Dziesiątki milionów ton odpadów mogą trafić na wysypiska śmieci, zostać spalone, nielegalnie sprzedane, niewłaściwie przetworzone lub będą gromadzone w gospodarstwach domowych. Niewłaściwa utylizacja elektroniki może spowodować, że do ekosystemu, gleby i wody przedostaną się niebezpieczne substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm.

Wśród najczęściej pojawiających się elektroodpadów w domach są m.in. drobna elektronika użytkowa, słuchawki, piloty, kable, gry elektroniczne, golarki, latarki, zegarki, e-papierosy i e-zabawki. Wiele gadżetów elektronicznych posiada wbudowane akumulatory zawierające lit, uważany przez Komisję Europejską za surowiec strategiczny, który ma kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki i zielonej energetyki. Wartość surowców zawartych w e-odpadach szacuje się na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Są to w głównej mierze komponenty z żelaza, miedzi i złota.

O tym, jak niezwykle ważne jest oddawanie elektroodpadów do odpowiedniego miejskiego punktu zbiórki dowiecie się już od 10 do 11 kwietnia 2024 roku podczas Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.

/MSi/

Polecane aktualności
23 listopada 2023
Opakowania szklane, papierowe oraz plastikowe to wartościowy surowiec, który możemy ponownie wykorzystać. Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć ilość odpadów i wpłynie pozytywnie na środowisko. Obecnie w Polsce do ponownego obiegu wraca tylko 10,2 proc. surowców i materiałów, a pozostała część ma charakter jednorazowy.
03 listopada 2023
Październikowe rozmowy przedstawicieli Targów Kielce z zarządem stowarzyszenia KazWaste z Ałmatów, poświęcone były kooperacji biznesowej przy targach branży komunalnej. Dyskutowano m.in. o udziale w Ekotech kazachstańskich wystawców i zwiedzających, a także o promocji targów w tym regionie.
13 października 2023
Od 13 października 2023 roku obowiązują nowe wymogi w zakresie prowadzenia ewidencji opakowań. Ma to związek z wejściem w życie ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego, który w Polsce wprowadzony zostanie 1 stycznia 2025 roku. Takie rozwiązania pomogą zwiększyć poziom selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych.
09 października 2023
Wystawcy targów Ekotech, nie tylko pozyskują klientów, zawierają owocne kontrakty sprzedażowe i nawiązują wartościowe relacje, ale również osiągają wyznaczone cele. Tak będzie również podczas kolejnego spotkania branży komunalnej od 10 do 11 kwietnia 2024 roku. Do 10 listopada obowiązuje specjalna zniżka dla zgłaszających się firm.
02 października 2023
Jak wynika z danych Agencji Wspierania Ochrony Środowiska każdego roku do środowiska odprowadzanych jest w niekontrolowany sposób 250 mln m3 ścieków.  Do sierpnia 2024 roku gminy mają obowiązek skontrolować wszystkie nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji. Wcześniej muszą złożyć sprawozdanie.
29 września 2023
Zgodnie z opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów, System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o nowe rodzaje odpadów takich jak farby, lakiery czy kleje.
26 września 2023
Potrzebę wykorzystania odpadów po wypaleniu kawy zgłosiła jedna ze szczecińskich palarni. Problemem tym zajęli się naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którzy znaleźli rozwiązanie – ekologiczną podpałkę do grilla i kominków stworzoną z łusek kawy.