434395742-1178064533330158-5124053402349509976-n.jpg
Nowości na targach Ekotech!

Ekologia przez duże E – innowacje i nowości na targach EKOTECH

10 kwietnia 2024
Gospodarka komunalna musi sięgać po ekologiczne, ekonomiczne, ale także ergonomiczne rozwiązania. Tego wymagają zmiany prawne i nowoczesne podejście do zarządzania odpadami. Takich rozwiązań szukają zwiedzający targów Ekotech, które rozpoczęły się dziś w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

Nowoczesne podejście do gospodarki komunalnej to hasło, które może śmiało przyświecać tegorocznej edycji targów Ekotech. W tym roku wystawcy zaproponowali wiele rozwiązań, które nie tylko zwiększą wydajność firm recyklingowych, ale także ułatwią wprowadzenie w życie zmian prawnych, które czekają nas już w przyszłym roku.

Od stycznia 2025 w Polsce obowiązywać będzie system kaucyjny. Projekt przewiduje, że dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy. – Nasze urządzenie rozpoznaje butelki z kaucją i te bez po kodach kreskowych. CuNawet, jeśli użytkownik będzie próbował oszukać system i przekleić kod, automat wykryje nieprawidłowość. – mówi Marcin Derenda z firmy AKE Technologies, systemu do sortowania, prasowania i przechowywania opakowań zwrotnych. – Urządzenie można postawić wszędzie, jest mobilne, więc to dobre rozwiązanie np. podczas wydarzeń, koncertów. – dodaje Prezes firmy.

Unowocześnienie systemu BDO (Baza Danych Odpadów) wprowadzonego w  2020 proponuje firma TwojeBDO. – System BDO w swojej podstawowej wersji nie jest przyjazny firmom recyklingowym. Nie posiada wielu funkcjonalności i przez to jest mało ergonomiczny. TwojeBDO działa na zasadzie rozszerzenia do przeglądarki. Modyfikujemy stronę rządową, dodając rozmaite funkcje – mówi Krzysztof Fidoń – Im większa firma, im więcej kart musi uzupełnić, tym lepsze jest to dla nich rozwiązanie. – dodaje przedstawiciel firmy.

Poszukiwanie ergonomicznych rozwiązań przyświecało także twórcom kosza CitySolar – To inteligentny pojemnik, w którym wmontowano prasę kompresującą odpady. Jej napęd zasilany jest energią słoneczną. Zyskujemy zatem powierzchnię, ale jednocześnie zmniejszamy wydatki i ślad węglowy -  Martyna Samson – To skandynawskie rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w miejscach publicznych, szkołach czy dużych firmach. – dodaje.

Z energii odnawialnej korzysta także elektryczna śmieciarka Grupy Auto Moto Projekt – Innowacyjność polega na tym, że śmieciarka zasilana jest bezpośrednio z własnych baterii, nie wpinamy się do baterii trakcyjnych. Dzięki temu nasz samochód może przejechać 250 kilometrów – czyli tyle czasu, ile pracuje ciężarówka w cyklu miejskim 8 godzin. – mówi – Michał Zubilewicz - Testowaliśmy rozwiązanie w kilku miastach, gdzie sprawdziło się rewelacyjnie. – chwali się założyciel firmy.

/MSi/

 

 

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.