Aktualności
Dotacje dla MŚP do udziału w międzynarodowych targach - także tych w kieleckim ośrodku wystawienniczym!
Jak wskazują eksperci zajmujący się współpracą z firmami w zakresie pozyskiwania funduszy, nabory mogą trwać 30-40 dni od ogłoszenia. Dlatego firmy listy wydatków powinny mieć już opracowane. Co istotne, większość z tych naborów będzie prowadzona regionalnie.
Firma dotacje.co przygotowała wytyczne do udziału w targach oraz przykładową tabelę targów do opracowania przez przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem w targach. - Warto już teraz przygotować dokumentację - mówi Adrian Śleziak z zespołu dotacje.co
Pobierz pliki:
Pliki do pobrania
-
Dotacja-na-wsparcie-eksportu-targi-i-misje-gospodarcze-JAK-SIE-PRZYGOTOWAC.pdfrozmiar pliku: 291.42 KB
Pliki do pobrania
-
Przykladowa-tabela-dla-przedsiebiorstw-zainteresowanych-dotacja-do-udzialu-w-targach.xlsxrozmiar pliku: 10.56 KB
Oto projekty z podziałem na województwa, w ramach których można ubiegać się o dofinansowania do udziału w targach:
Śląskie:
Nabór: Sierpień 2024
Cele dotacji: Rozwój eksportu firmy poprzez wejście na nowe rynki międzynarodowe lub wprowadzenie nowych produktów/usług na już obsługiwane rynki zagraniczne
Z dotacji można sfinansować np.:
• Udział w targach, misjach gospodarczych i wystawach (koszty budowy stoiska, wynajęcia powierzchni, biletów, mediów itd.)
• Koszt materiałów reklamowych (katalogi, foldery itp.)
• Koszty wyjazdów pracowników (loty, zakwaterowanie itp.)
• Wydatki wynikające z tłumaczeń i certyfikacji produktów i usług
• Koszty logistyki produktów i materiałów
Główne wymaganie:
• Status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa (1-249 pracowników)
• Zdefiniowana lista targów, wystaw i kosztorys udziału
• Wolna pomoc de minimis
Wysokość: dotacja 90%, maksymalnie 200 000 zł netto dla firm usługowych, handlowych i produkcyjnych
Łódzkie:
FELD.01.05
Konkurencyjność MŚP
data naboru: 1.11.2024 - 1.12.2024
Wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw
EFRR.CP1.III Wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.
Pomorskie:
Broker eksportowy - ogłoszenie nabory prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
Ogólnopolskie:
Ścieżka SMART [https://sciezkasmart.pl/]
Data naboru: czerwiec 2024 - październik 2024
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z modułu Internacjonalizacja. Jednak by móc wybrać ten moduł, konieczne jest wybranie również modułu obowiązkowego - B+R (obowiązkowy dla dużych firm) bądź Wdrożenie innowacji. Dopiero ten element otwiera przedsiębiorcy przestrzeń na skorzystanie z innych opcji.
Program jest dostępny zarówno dla przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dużych firm (składających wniosek zarówno samodzielnie jak i w konsorcjum). Najbliższy nabór wniosków, który będzie odbywał się w terminie czerwiec - październik, będzie dedykowany wnioskodawcom indywidualnym.
Jest to konkurs, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek na szeroką gamę potrzeb przedsiębiorców. Jest to możliwe dzięki wyszczególnionym modułom.
We wniosku konieczne będzie wybranie modułu obligatoryjnego:
- B+R, dzięki któremu możliwe będzie opracowanie innowacyjnej technologii, produktu bądź usługi (ten moduł jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw)
lub
- wdrożenie innowacji – dzięki któremu można pokryć wydatki inwestycyjne związane z potrzebą wdrożenia innowacyjnego produktu, usługi bądź technologii.
Dostępne są również moduły nieobowiązkowe, które firma dobiera do wniosku według potrzeb.
Modułami tymi są:
▪ Infrastruktura B+R – czyli wsparcie na utworzenie lub rozwijanie np. laboratoriów badawczych czy centrum badawczo-rozwojowego;
▪ Internacjonalizacja – czyli wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków zagranicznych. W ramach dotacji możliwe jest pokrycie kosztów takich jak m.in. udział w targach zagranicznych.;
▪ Kompetencje – czyli wsparcie w zakresie doskonalenia kompetencji, pracowników i osób zarządzających np. poprzez kursy, doradztwo i szkolenia;
▪ Cyfryzacja – czyli wsparcie przedsiębiorców w inwestycjach związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych. Wśród możliwości na uzyskanie dotacji są m.in. transformacja cyfrowa działalności produkcyjnej, usługowej, modelu biznesowego czy zwiększenie cybersecurity,
▪ Zazielenienie przedsiębiorstw – czyli wsparcie przedsiębiorstw w zakresie zielonej energii, ochrony środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego. Wsparciem może być objęcie rozwoju nowych modeli biznesowych przyczyniających się do ochrony środowiska.
Firmy, które pomagają MŚP w sięgnięciu po dotacje do udziału w międzynarodowych targach to m.in.
- grantera.pl tel. 790 229 722
- scarletoak.eu tel. 570 183 888
- dotacje.co/ tel. 515 419 000
- dueconsulting.pl/ tel. 882 502 059
Pełna lista wydarzeń w Targach Kielce na targikielce.pl/kalendarium
/MŚ/