baner-700lat-BozegoCiala-434x185.png
700-lecie święta Bożego Ciała

700-lecie ustanowienia Bożego Ciała w Polsce

10 czerwca 2020
Tegoroczne święto Bożego Ciała jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu bardzo długa historia oraz okrągły jubileusz w Polsce. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Kościół katolicki obchodzi w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas uroczystości odbywają się we wszystkich regionach świata. Święto Bożego Ciała, to publiczne wyznanie wiary - okazja do oddania należnej czci i uwielbienia Chrystusowi.

Pierwsze obchody w Polsce odbyły się po raz pierwszy na ziemiach polskich w diecezji krakowskiej, dokładnie 700 lat temu. W 1320 roku pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. Procesja ze śpiewem czterech Ewangelii odbywała się już na początku XV wieku, a z ksiąg liturgicznych z XVI wieku można dowiedzieć się o procesjach wychodzących po Sumie na ulice oraz o śpiewie Ewangelii. Pochód ulicami miasta w Krakowie zarządził biskup kardynał Radziwiłł. O pochodzie ulicami miasta i śpiewaniu czterech Ewangelii można dowiedzieć się również z mszału z 1555 roku. W późnym średniowieczu i renesansie, największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. W późniejszym okresie, uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

Zgodnie z ustaleniami na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, która odbyła się w 1967 r., zmodyfikowano obrzędy procesji Bożego Ciała. W całej Polsce  wprowadzono wówczas nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią. W procesjach Bożego Ciała brali udział również członkowie najwyższych władz państwowych.

W tegoroczne, jubileuszowe obchody uroczystości Bożego Ciała zaangażowało się wiele polskich parafii oraz miliony wiernych. Święto ma głębokie korzenie w kulturze i historii oraz jest niezmiernie ważne w kształtowaniu prochrześcijańskich postaw.

(MCh.)

Polecane aktualności
11 czerwca 2019
W tegorocznych „Dialogach o Sztuce” wzięli udział nagrodzeni medalami Per Artem Ad Deum – Aleksander Kornoukhov, Marcin Bornus-Szczyciński oraz Tadeusz Boruta.
11 czerwca 2019
"W człowieku innej wiary zobaczmy tego, który potrzebuje Bożej łaski..." - tak można podsumować spotkanie, które odbyło się w Targach Kielce 11 czerwca.
12 listopada 2019

Bp Florczyk od kilkunastu lat współpracował z Papieską Radą ds. Kultury. Jak zaznaczył, nominacja na jej członka mogła być związana z reorganizacją Rady, do której zostało dołączone zagadnienie sportu.

 

01 kwietnia 2020
W ofercie targów SACROEXPO pojawi się wyjątkowy materiał dydaktyczny: Pluszowy Jezus
06 kwietnia 2020
W związku z panującą epidemią koronawirusa Grupa Programistów wraz z fundacją Profeto zaprojektowali i stworzyli zupełnie darmową platformę wsparcia lokalnych sklepów "Zakupy u Swoich" - dając możliwość bezpiecznych zakupów.
15 maja 2020
Henryk Jagodziński – kapłan pochodzący z parafii Małogoszcz, został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. To pierwsze tego typu wyróżnienie w diecezji kieleckiej.
06 lipca 2020
We wrześniu 2012 roku laureatem medalu Per Artem ad Deum został Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor, twórca genialnej muzyki filmowej oraz dyrygent. Odejście takiej legendy to wielka strata dla całego świata muzyki.
07 lipca 2020
Intuicyjny panel administracyjny, szeroka oferta produktów w promocyjnych cenach oraz najświeższe aktualności branżowe, to tylko kilka z zalet nowo powstałego pasażu handlowego sacroexpo.online.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy