baner-700lat-BozegoCiala-434x185.png
700-lecie święta Bożego Ciała

700-lecie ustanowienia Bożego Ciała w Polsce

10 czerwca 2020
Tegoroczne święto Bożego Ciała jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu bardzo długa historia oraz okrągły jubileusz w Polsce. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Kościół katolicki obchodzi w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas uroczystości odbywają się we wszystkich regionach świata. Święto Bożego Ciała, to publiczne wyznanie wiary - okazja do oddania należnej czci i uwielbienia Chrystusowi.

Pierwsze obchody w Polsce odbyły się po raz pierwszy na ziemiach polskich w diecezji krakowskiej, dokładnie 700 lat temu. W 1320 roku pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. Procesja ze śpiewem czterech Ewangelii odbywała się już na początku XV wieku, a z ksiąg liturgicznych z XVI wieku można dowiedzieć się o procesjach wychodzących po Sumie na ulice oraz o śpiewie Ewangelii. Pochód ulicami miasta w Krakowie zarządził biskup kardynał Radziwiłł. O pochodzie ulicami miasta i śpiewaniu czterech Ewangelii można dowiedzieć się również z mszału z 1555 roku. W późnym średniowieczu i renesansie, największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. W późniejszym okresie, uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

Zgodnie z ustaleniami na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, która odbyła się w 1967 r., zmodyfikowano obrzędy procesji Bożego Ciała. W całej Polsce  wprowadzono wówczas nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią. W procesjach Bożego Ciała brali udział również członkowie najwyższych władz państwowych.

W tegoroczne, jubileuszowe obchody uroczystości Bożego Ciała zaangażowało się wiele polskich parafii oraz miliony wiernych. Święto ma głębokie korzenie w kulturze i historii oraz jest niezmiernie ważne w kształtowaniu prochrześcijańskich postaw.

(MCh.)

Polecane aktualności
10 września 2020
Po raz pierwszy wystawcą tegorocznych targów SACROEXPO będzie firma Trade & Travel Company, działająca na rynku od 27 lat. To polskie przedsiębiorstwo z dużym doświadczeniem, który tworzy zgrany i kreatywny zespół.
16 września 2020
Firma CREO PANEL specjalizująca się w systemach grzewczych obiektów sakralnych zadeklarowała swoją obecność podczas XXI edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
17 września 2020
W codziennym życiu niezwykle istotne jest promowanie m.in. takich idei jak wiara, rodzina czy patriotyzm. Takimi wartościami kieruje się Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II oraz telewizja EWTN Polska, które od kilku lat współpracują przy organizacji Wystawy SACROEXPO.
22 września 2020
Realizują prace w największych polskich i zagranicznych obiektach sakralnych. Opracowują również projekty, które są symbolem nadziei, solidarności i jedności pomiędzy narodami w trudnych dla wszystkich czasach pandemii.
23 września 2020
Panel dyskusyjny pn. Kultura w czasach pandemii ważnym elementem tegorocznej edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
23 września 2020
Dziennikarzu - odbierz swój identyfikator podczas trwania Wystawy SACROEXPO
23 września 2020
Muzyka jest nieodłącznym elementem Międzynarodowej Wystawy SACROEXPO. Podczas tegorocznej edycji targów wystąpią: Chór Garnizonowy z Kielc, Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej oraz Gospel Joy z Poznania.
24 września 2020
Niezmiennie od 2005 roku podczas Wystawy SACROEXPO medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagrodzeni zostaną wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga. W tym roku nagrodzone zostaną trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy