baner-700lat-BozegoCiala-434x185.png
700-lecie święta Bożego Ciała

700-lecie ustanowienia Bożego Ciała w Polsce

10 czerwca 2020
Tegoroczne święto Bożego Ciała jest wyjątkowe, ponieważ towarzyszy mu bardzo długa historia oraz okrągły jubileusz w Polsce. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Kościół katolicki obchodzi w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas uroczystości odbywają się we wszystkich regionach świata. Święto Bożego Ciała, to publiczne wyznanie wiary - okazja do oddania należnej czci i uwielbienia Chrystusowi.

Pierwsze obchody w Polsce odbyły się po raz pierwszy na ziemiach polskich w diecezji krakowskiej, dokładnie 700 lat temu. W 1320 roku pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. Procesja ze śpiewem czterech Ewangelii odbywała się już na początku XV wieku, a z ksiąg liturgicznych z XVI wieku można dowiedzieć się o procesjach wychodzących po Sumie na ulice oraz o śpiewie Ewangelii. Pochód ulicami miasta w Krakowie zarządził biskup kardynał Radziwiłł. O pochodzie ulicami miasta i śpiewaniu czterech Ewangelii można dowiedzieć się również z mszału z 1555 roku. W późnym średniowieczu i renesansie, największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. W późniejszym okresie, uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

Zgodnie z ustaleniami na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, która odbyła się w 1967 r., zmodyfikowano obrzędy procesji Bożego Ciała. W całej Polsce  wprowadzono wówczas nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią. W procesjach Bożego Ciała brali udział również członkowie najwyższych władz państwowych.

W tegoroczne, jubileuszowe obchody uroczystości Bożego Ciała zaangażowało się wiele polskich parafii oraz miliony wiernych. Święto ma głębokie korzenie w kulturze i historii oraz jest niezmiernie ważne w kształtowaniu prochrześcijańskich postaw.

(MCh.)

Polecane aktualności
29 września 2020
Od ponad 15 lat Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO towarzyszy loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce. 
29 września 2020
Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz w Targach Kielce wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne
29 września 2020
Otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych, to jedno z wydarzeń towarzyszących Wystawie SACROEXPO. Spotkanie przygotowane zostało przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, we współpracy z TUW PZUW i Targami Kielce.
28 września 2020
Kultura to nie tylko przedstawienia teatralne, wyjścia do muzeum czy uczestnictwo w koncertach. Kultura ma wiele wymiarów – a każdy z nich został dotknięty przez pandemię COVID-19. O dylematach dziedzictwa z księdzem Rafałem Dudałą rozmawiają ludzie kultury i sztuki.
28 września 2020
Świętu branży sakralnej towarzyszą merytoryczne spotkania połączone z wartościowymi dyskusjami. Od 10 lat w Targach Kielce odbywają się spotkania służące szkoleniu sekretarzy i ekonomów zakonnych.
28 września 2020
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo po raz 16 wręczono wyróżnienia Per Arte Ad Deum. Wśród laureatów znaleźli się Paweł Łukaszewski, Jerzy Jan Skąpski oraz Leszek Sosnowski.
28 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznych targów Sacroexpo roku dość nietypowo, podczas jednej uroczystości powitano gości, wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także, już po raz 16 przyznano nagrody PER ARTEM AD DEUM.
28 września 2020
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO została otwarta po raz 21. Na tegoroczną ekspozycję składa się prezentacja blisko 180 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i Stanów Zjednoczonych
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy