bricks-3242271-960-720.jpg
fot. pixabay.com

Zmiany w zarządzaniu odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi od stycznia

21 września 2022
Od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję.

Nowelizacja ustawy o odpadach jest efektem konieczności wprowadzenia art. 11 ust. 1 unijnej dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów. Zmiany dotyczą firm budowalnych i remontowanych, nie obejmują natomiast odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych od 2023 roku nie będą zaliczane do odpadów komunalnych.

 

Wedle nowelizacji ustawy, termin  odpady budowlane i rozbiórkowe będzie oznaczał odpady powstałe w czasie robót budowlanych. Podmioty wykonujący roboty budowlane będzie musiał dostosować się do noweli i wykonać określone czynności. Po otrzymaniu decyzji administracyjnej na prowadzenie robót budowlanych, czy rozbiórkowych firma będzie musiała wykazać, w jaki sposób zagospodarowała wytworzone odpady. Odpady będą musiały być w określony sposób ewidencjonowane i dostarczane w wyznaczone miejsca. Będą także zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji.

 

Więcej o nowelizacji ustawy będzie można dowiedzieć się podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce. 

 

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.