bricks-3242271-960-720.jpg
fot. pixabay.com

Zmiany w zarządzaniu odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi od stycznia

21 września 2022
Od 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję.

Nowelizacja ustawy o odpadach jest efektem konieczności wprowadzenia art. 11 ust. 1 unijnej dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów. Zmiany dotyczą firm budowalnych i remontowanych, nie obejmują natomiast odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych od 2023 roku nie będą zaliczane do odpadów komunalnych.

 

Wedle nowelizacji ustawy, termin  odpady budowlane i rozbiórkowe będzie oznaczał odpady powstałe w czasie robót budowlanych. Podmioty wykonujący roboty budowlane będzie musiał dostosować się do noweli i wykonać określone czynności. Po otrzymaniu decyzji administracyjnej na prowadzenie robót budowlanych, czy rozbiórkowych firma będzie musiała wykazać, w jaki sposób zagospodarowała wytworzone odpady. Odpady będą musiały być w określony sposób ewidencjonowane i dostarczane w wyznaczone miejsca. Będą także zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji.

 

Więcej o nowelizacji ustawy będzie można dowiedzieć się podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce. 

 

Polecane aktualności
09 września 2022
Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych, do 10 lat pozbawienia wolności za niewłaściwe, zagrażające zdrowiu lub życiu gospodarowanie odpadami, a także kara grzywny do 30 tys. zł za wypalanie roślinności – to część nowych przepisów dot. przestępstw przeciwko środowisku.
25 sierpnia 2022
Szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 mln ton odpadów rocznie i prawie 2 mln ton CO, a tylko niewielki procent materiałów wykorzystanych do produkcji ubrań jest recyklingowanych i przerabianych na nową odzież. Czy moda może stać się mniej destrukcyjna dla środowiska?
17 sierpnia 2022
Z każdym rokiem zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większe. Szacuje się, że większość instalacji montowanych w kraju obecnie może być wykorzystywana jeszcze przez kolejne 20-30 lat, co znaczy że dopiero za kilka dekad przyjdzie nam się zmierzyć z problemem recyklingu fotowoltaiki na większą skalę. Warto jednak już teraz pochylić się nad tym tematem.
10 sierpnia 2022
Przybywa osób, które decydują się tworzyć przy domach kompostowniki, a będzie ich coraz więcej ze względu na możliwość wykorzystania bioodpadów jako nawozu naturalnego. Zachętę ma wprowadzić też europejski Zielony Ład w postaci obniżki opłat za odbiór odpadów.
15 lipca 2022
Biomateriały powstałe z przetworzenia odpadów żywnościowych, taboret i powerbank z masek, leżak i kładka z elementów turbiny wiatrowej i biogaz z odpadów – to część z najnowszych projektów powstałych z przetworzonych odpadów. Produktów otrzymanych w procesie recyklingu jest znacznie więcej.
08 lipca 2022
Decyzją Parlamentu Europejskiego w 2026 roku do systemu EU-ETS mają zostać włączone spalarnie odpadów komunalnych. To bardzo ważna decyzja w kontekście budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami. Przetwarzanie odpadów na energię może stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego.