demolition-855079-960-720.jpg
/fot. pixabay.com/

Zmiany w segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Obowiązki i kary odroczone o dwa lata!

29 grudnia 2022
Od stycznia 2023 miała obowiązywać selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a za brak segregacji – kary. Nowo przyjęty akt prawny wskazuje jednak, że obowiązek został przesunięty na 1 stycznia 2025 rok.

W 2022 roku wdrożona została nowelizacja ustawy o odpadach, kolejne zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych miały wejść w życie od stycznia 2023. Przypomnijmy, że chodzi o segregację na minimum sześć frakcji - drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne - w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Za brak przestrzegania zasad nowelizacja przewiduje kary administracyjne.

W ostatnich dniach grudnia okazało się, że obowiązek, jak i kary, zostały odroczone o dwa lata. Nowo przyjęty akt prawny - ustawa z 15 grudnia br. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023, przesuwa termin na 1 stycznia 2025 roku.
Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP przed Świętami Bożego Narodzenia.

Wiedzy o zmianach w ustawie o odpadach oraz korzyściach płynących z segregacji będzie można zaczerpnąć podczas targów Ekotech w Kielcach w dniach 8-9 marca 2023.

 

Polecane aktualności
10 marca 2023
Piotr Sikora "Stalowy" z programu Złomowisko PL został zwycięzcą konkursu wiedzy, organizowanego przez firmę Santrade podczas targów Ekotech.
09 marca 2023
Zakończyły się zmagania w konkursie zręcznościowym, organizowanym przez firmę Santrade podczas targów Ekotech w Targach Kielce.
09 marca 2023
Innowacyjność technologii, jej zastosowanie i korzyści środowiskowe mogli poznać słuchacze wykładu przygotowanego przez firmę NataLab ze Starachowic, zajmującą się niskotemperaturowym odzyskiem metali z płytek drukowanych. Spotkanie odbyło się w Targach Kielce, w drugim dniu Targów EKOTECH.
09 marca 2023
Inteligentny kosz na śmieci, który sam posortuje odpady, nowoczesne zgniatarki wykorzystywane w wielu branżach, cyfrowa giełda odpadów i automat do skanowania i przyjmowania butelek po napojach, to tylko część z wielu nowości, jakie zaprezentowano podczas 23. edycji targów Ekotech.
09 marca 2023
Konkurs literacki, zorganizowany przez wystawcę targów Ekotech, firmę Stantrade został rozstrzygnięty. Uczestnicy walczyli o cenną nagrodę.
09 marca 2023
Kilkudziesięciu przedstawicieli gmin oraz miast i gmin z całej Polski wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Targami Kielce. Wydarzenie odbyło się 9 marca, w ramach Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Tematem konferencji była „Racjonalizacja gospodarki odpadami i zaopatrzenia w energię w gminach”.
09 marca 2023
Eksperci z branży podzielili się swoją wiedzą podczas konferencji „Stacja demontażu pojazdu – działalność i perspektywy rozwoju", która odbyła się drugiego dnia targów Ekotech w Targach Kielce.
08 marca 2023
IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2023.