Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
KZW-7.jpg
Pracownia Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński

Zakład Witrażów z ponad 120-letnią tradycją na Wystawie Sacroexpo!

16 września 2021
Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński działa już od ponad stu dwudziestu lat i jest najstarszym nieprzerwanie funkcjonującym warsztatem witrażowym w Polsce. Realizacje Zakładu będzie można podziwiać podczas tegorocznego spotkania branży sakralnej w Kielcach.

Zakład zajmuje się projektowaniem wielkoformatowych zestawów witraży, renowacją i rekonstrukcją historycznych dzieł oraz tworzeniem nowoczesnych instalacji szklanych z wykorzystaniem szkła artystycznego. Głównymi priorytetami pracowni są wysoka jakość estetyczna i staranność techniczna. Witraże wykonywane są tradycyjną techniką: ze szkła barwionego w masie, ręcznie ciętego i oprawianego w ołów. Projektowane postaci, przedstawienia grupowe i pejzaże są malowane ręcznie z wykorzystaniem najlepszych patyn, a następnie wypalane w piecu, w temperaturze topnienia szkła dla zachowania wiecznej trwałości. Do najciekawszych realizacji należą m.in. zestawy witraży do kościoła Chrystusa Króla w Siedliskach, Św. Antoniego w Gołkowicach oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

Znakiem firmowym Krakowskiego Zakładu Witrażów są oryginalne projekty Piotra Ostrowskiego, mistrza witrażownika i artysty o ponad 20 letnim doświadczeniu, łączące figuralne, realistyczne przedstawienia z abstrakcyjnymi elementami.

Podczas ubiegłorocznej edycji Wystawy Sacroexpo Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński zdobył nagrodę za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową, a także medal honorowy: JE Prymasa Seniora ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka oraz nagrodę honorową JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego za Witraż „POLONIA” wg projektu Wyspiańskiego.

Ekspozycję Krakowskiego Zakładu Witrażów będzie można podziwiać podczas tegorocznej Wystawy Sacroexpo od 27 do 29 września 2021 roku w Targach Kielce!

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

(MCh)

Polecane aktualności
28 września 2021
Udział w konferencji zorganizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 wzięła ukraińska pisarka ikon Khrystyna Kvyk i prof. dr hab. Krystyna Stawecka – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu
28 września 2021
Tradycją Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO są wyróżnienia wręczane przez Prawosławnego Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Najprzewielebniejszy Paisjusza.
28 września 2021
W ramach XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce odbyło się spotkanie Ekonomów i Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów w Polsce.
28 września 2021
Trwa spotkanie zorganizowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM, we współpracy z firmą INNPACT. Debata o tym "Jak przygotować się w zgromadzeniach i podmiotach kościelnych na duże wzrosty kosztów energii i gazu w kolejnych latach?" skierowana jest do gości targów SACROEXPO
27 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce, oprócz firm z branży sakralnej znalazło się także miejsce na kontemplację sztuki. Wystawa ikon we współczesnej odsłonie zorganizowana została przez Szkołę Pisania Ikon Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54.
27 września 2021
Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznany został już po raz 17.
27 września 2021
W uroczystości udział wzięli m.in. JE dr hab. Grzegorz Ryś – Arcybiskup Metropolita Łódzki i JE dr Jan Piotrowski - Biskup Diecezji Kieleckiej.
23 września 2021
Jeden z czołowych dostawców sprzętu audiowizualnego w Polsce z ponad 20 letnim doświadczeniem jest jednym z tegorocznych Wystawców targów Sacroexpo.