20210927-115752.jpg

Wystawa ikon na SACROEXPO

27 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce, oprócz firm z branży sakralnej znalazło się także miejsce na kontemplację sztuki. Wystawa ikon we współczesnej odsłonie zorganizowana została przez Szkołę Pisania Ikon Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54.

Wystawa przedstawia dzieła autorstwa ukraińskiej artystki Khrystyny Kvyk. Ikony są reprezentacją współczesnej wariacji na temat tradycyjnej lwowskiej szkoły pisania ikon. Artystka wzoruje się także na tradycji bizantyńskiej.

Khrystyny Kvyk - artystka i malarka ikon. Urodziła się w 1994 r. w Drohobyczu, obwód lwowski, Ukraina. W 2014 r. ukończyła studia pedagogiczne w Sambirze (obwód lwowski), a w 2017 r. Ukraińską Akademię Druku (Lwów). W 2020 r. ukończyła Narodową Akademię Sztuki we Lwowie, wydział sztuki sakralnej. Pracuje głównie w technice akrylu i tempery jajowej. W 2018 r. zdobyła pierwszą nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym „Nowa epifania piękna”, a w 2019 r. – drugą nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym „Nowa epifania piękna” w Supraślu.

Przy okazji wystawy zorganizowane zostało oratorium, przeznaczone do modlitwy i wyciszenia. W oratorium znajdą się dzieła stworzone przez uczniów Szkoły Pisania Ikon – Chrystus Pantokrator, Matka Boska z Dzieciątkiem oraz tradycyjny XIV-wieczny krzyż w uwspółcześnionej wersji.

20210927-120338.jpg [2.71 MB]

 

Polecane aktualności
28 września 2021
Udział w konferencji zorganizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 wzięła ukraińska pisarka ikon Khrystyna Kvyk i prof. dr hab. Krystyna Stawecka – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu
28 września 2021
Tradycją Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO są wyróżnienia wręczane przez Prawosławnego Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Najprzewielebniejszy Paisjusza.
28 września 2021
W ramach XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce odbyło się spotkanie Ekonomów i Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów w Polsce.
28 września 2021
Trwa spotkanie zorganizowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM, we współpracy z firmą INNPACT. Debata o tym "Jak przygotować się w zgromadzeniach i podmiotach kościelnych na duże wzrosty kosztów energii i gazu w kolejnych latach?" skierowana jest do gości targów SACROEXPO
27 września 2021
Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznany został już po raz 17.
27 września 2021
W uroczystości udział wzięli m.in. JE dr hab. Grzegorz Ryś – Arcybiskup Metropolita Łódzki i JE dr Jan Piotrowski - Biskup Diecezji Kieleckiej.
23 września 2021
Jeden z czołowych dostawców sprzętu audiowizualnego w Polsce z ponad 20 letnim doświadczeniem jest jednym z tegorocznych Wystawców targów Sacroexpo.
23 września 2021
Różańce, modlitewniki, dewocjonalia, ogromy wybór obrazków i ikon w okazyjnych cenach. To wszystko czekać będzie na gości XXII edycji Wystawy SACROEXPO, na stoisku firmy KUBARA Dewocjonalia.